DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.851,25 0.161

Pervin Buldan: İstanbul için ‘Her şey muhteşem olacak’

Yayınlanma Tarihi : Google News
Pervin Buldan: İstanbul için ‘Her şey muhteşem olacak’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin TBMM’de düzenlenen grup toplantısında konuşma yaptı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 23 Haziran’da yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine ilişkin konuşan Buldan, “Şaibeli olan YSK’nın iptal kararıdır. Halk değil, ben belirlerim diyor. Bu açıkça bir sandık darbesidir. Halkın aklıyla resmen alay ediyorlar. İstanbul’da iktidar ve YSK eliyle halkın iradesi çalındı” dedi.

HDP’nin durduğu yerin net olduğunu belirten Buldan, “Kimse HDP üzerinden tartışma yürütmesin. HDP demokrasiden yanadır. HDP iradesi gasp edilenlerin yanındadır. HDP 31 Mart seçimlerinde güç dengesini değiştirdi. 23 Haziran’da aynı kararlılıkla daha güçlü demokrasi ittifakı için mücadele edeceğiz. Halkın bu iktidardan hesap sorması lazım. İstanbul için şimdi ‘her şey çok güzel olacak’, ‘daha güzel’ olacak diyorlar ya, biz de inanın her şey muhteşem olacak diyoruz” ifadelerini kullandı.

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“İmralı’daki tecridin Türkiye’nin geneline yayılmış olduğunu herkes görmüş oldu. Topyekün tecrit altındayız. İktidar yanlısı değilseniz bu ülkenin her bir taşında tecrit altındasınızdır. İktidar aynı 28 Şubat gibi sanatçıları bir bir fişliyorlar. En iyi bildikleri şey onlar gibi konuşmayan, düşünmeyen muhalifleri fişleme. Bizler 31 Mart seçimlerinde çok iyi gördük; bölgede seçimler olağanüstü tecrit altında yapıldı. Halk iradesine tecrit uygulandı. İstanbul seçimlerinde de halkın iradesi YSK eliyle önce tecrit edildi, sonra kayyım atanarak gasp edildi.

Leyla Güven Açlık grevinin 187’nci günündedir. 30 siyasi tutsak açlık grevlerini ölüm orucuna çevirmişlerdir. Çocukları ölmesin diyen anneler çocukları ölmesin diye günlerdir cezaevinde seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Şu mübarek ramazan ayında beyaz tülbentli annelere yapılan işkenceye hep birlikte tanıklık ettik. Bunun adı faşizmdir. Annelere uzanan o karanlı kellerin sahipleri bilmelidir ki annelerimizin ahını aldınız. Sevgili anneler sakın merak etmeyin, sizlerle beraberiz, birlikte mücadele ediyoruz, birlikte kazanacağız.

Öcalan’la görüşüldü. Oradan çıkan mesaj önemlidir. Bu herkese açık ve önemli olduğu kadar da bir çağrıdır. Ülkenin geleceğine yönelik umutları yeşertecek yeni bir başlangıç için bu ışık görmezden gelinmemelidir. Demokrasiden yana olan bütün kesimler tarihi bir görev ve sorumlulukla karşı karşıyadır. Tüm siyasetçileri sorumluluk almaya davet ediyoruz. Ölüm oruçlarına hiç kimse kulak tıkayamaz.

Bir diğer konu seçimler. Özellikle hukuksuzluğun baş gösterdiği 31 Mart seçimleri, AKP’nin seçim işleri komisyonu gibi çalışan YSK İstanbul seçimini hukuksuz bir şekilde iptal etti. İstanbul halkının iradesi hiçe sayıldı. Şaibeli olan İstanbul seçimleri değil YSK’dır. İstanbul’da oylar çalınmadı, iktidar ve YSK eliyle halkın iradesi çalındı.

Daha geçen hafta bölgede 10 muhtarım mazbatasına el konuldu. YSK kendisini halk iradesinin üzerinde görüyor.

Halkımızın iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız. O belediyeleri halka kapatmanıza izin vermeyeceğiz. Yerlerde sürüklenen annelerimizin hesabını da, el konulan belediyelerimizin hesabını da 23 Haziran’da sandıkta soracağız.

23 Haziran’da yapılacak seçim tam anlamıyla bir referandumdur. İstanbul ve Türkiye halkları hukuku yok sayan YSK’daki o 7 adamdan daha büyüktür.

HDP’nin durduğu yer nettir. Kimse HDP üzerinden bir tartışma yürütmesin. HDP iradesi gasp edilen mazlumların yanındadır. Beyaz tülbentli annelerin yanındadır.”

YORUM YAP