DOLAR 32,2898 % -0.07
EURO 34,9442 % -0.06
STERLIN 41,3211 % -0.26
FRANG 36,1521 % 0.05
ALTIN 2.385,12 % -1,24
BITCOIN 66.708,01 -4.32

Irak’ta Protesto Gösterilerinde Ölü Sayısı Artıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Irak’ta Protesto Gösterilerinde Ölü Sayısı Artıyor

Irak İnsan Hakları Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz Salı günü başlayan protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 100’e yükseldiği, 4 bini aşkın kişinin ise yaralandığı aktarıldı. Tansiyonun her geçen gün yükseldiği ülkede, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi de mecliste göstericilerin temsilcilerinden bir grubu kabul etti.

AFP’nin sağlık ve güvenlik kaynaklarından edindiği habere göre, başta başkent Bağdat ve ülkenin güneyindeki şehirlerde güvenlik güçleri ve göstericiler arasında yaşanan çatışmada en az altı polis memuru hayatını kaybetti.

Irak devlet televizyonun haberine göre, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi mecliste göstericilerin temsilcilerinden bir grubu kabul etti. Görüşmenin ardından açıklama yapılmadı

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, Savunma Bakanı Necah eş-Şammari ve İçişleri Bakanı Yasin Yasiri ile ülkede gerçekleştirilen gösterilerdeki son gelişmeleri ele aldı.

Bağdat’ta dün gerçekleştirilen protestolarda, göstericiler ve polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için keskin nişancılara görev verdiği iddia edilirken, insan hakları örgütlerinin tepki gösterdiği bu iddiayı güvenlik güçleri sert bir dille reddetti.

Irak haber ajansına göre, Başbakan Adil Abdulmedi önceki gün uyguladığı sokağa çıkma yasağını kaldırırken, bu kararın vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeniyle alındığı ifade edildi.

Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Abdulmehdi’nin gerginliğin yatışması ve halkın beklentilerini karşılamak amacıyla göstericilerin temsilcileri ile meşru taleplerini gözden geçirmek için görüşme arzusunda olduğu belirtildi.

Irak’ta sosyal medya üzerinden başlayan protesto gösterileri işsizlik, yolsuzluk, içme suyu krizi, elektrik sorunu gibi nedenlerden ötürü hükümet karşı gösterilere dönüştü.

Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ise göstericilerin taleplerini desteklediklerini söyledi. Halbusi açıklamasında, göstericilerin mesajlarını aldıklarını belirterek, devletin halkın beklentilerini görmemesi durumunda ceketini çıkararak göstericilerin arasına katılan ilk kişi olacağını söyledi. Meclis Başkanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada ise, göstericilerden oluşan bir heyetle görüşüldüğü belirtildi.

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, dün akşam yaptığı açıklamada, “Asil Irak kanını, hükümetin istifası ve Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yapılacak erken seçimler ile koruyabiliriz” diyerek, Adil Abdulmehdi hükümetinin istifa etmesi ve BM gözetiminde erken seçim yapılması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM), güvenlik güçlerinin onlarca kişinin ölümüne neden olan sert müdahalesini durdurmasını talep ederken, Iraklı yetkililere, gücün ‘şeffaf’ bir şekilde kullanılması çağrısında bulundu.

Kaynak: Şarku’l Avsat

YORUM YAP