DOLAR 32,5102 % 0.01
EURO 34,6622 % -0.11
STERLIN 40,2053 % 0.03
FRANG 35,6882 % -0.06
ALTIN 2.432,75 % -2,67
BITCOIN 66.361,97 2.429

Ataşehir Belediye Meclisi’nde Tuğba Dönmez’in Konuşması Damga Vurdu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ataşehir Belediye Meclisi’nde Tuğba Dönmez’in Konuşması Damga Vurdu
  1. Ataşehir Belediye meclisi Aralık ayı son toplantısında CHP’li Belediye meclis üyesi Tuğba Dönmez’in yaptığı konuşma yüzünden Ak parti gurubu sert tepki göstererek masaları yumrukladılar.

Ataşehir Belediye meclisi Başkan Vekili Sevgi Uluğ başkanlığında gerçekleşti. Gündem dışı gruplar adına yapılan konuşmalardan sonra söz alan meclis üyeleri 5 Aralık kadın haklarıyla ilgili düşüncelerini dile getirdiler. Ak Parti Ataşehir Belediyesi üyesi Esma Ersin ile CHP’li meclis üyesi Tuğba Dönmez gündem dışı söz alarak kadınlara yönelik şiddeti kınadılar.

CHP Ataşehir Belediye Meclis üyesi Tuğba Dönmez yaptığı konuşmada ” AKP iktidarı döneminde en az 1754 maden işçisi hayatını kaybetti. Soma’dan Ermenek’e, Kozlu’dan Şirvan’a kaybettiğimiz yüzlerce canı saygı ile anıyoruz. Bütün bu cinayetlerden dolayı hesap veren yargılanan ne yazık ki tek bir patron dahi yok. Bu cinayetlere kader, fıtrat diyerek geçemeyiz. Türkiye’deki kadınlar siyasi hakları için uzun yıllar mücadele ettiler. İlk adımı 1923’te Nezihe Mühittin önderliğinde ilk kadın partisi kadınlar halk fıkrasını kurarak attılar. Mücadele sonuç verdi ve 1935’te meclise adımını attılar. Ne yazık ki bugün, o çok övülen kadın teslimiyetin oranına baktığımızda Türkiye 119. sırada yer alıyor. Daha önce mecliste bu özel günle ilgili düşüncelerimi açıklamıştım. Düşüncemi açıkladıktan 2 gün sonra Ceren Özdemir Ordu’da katledildi. Ceren, akşam saatlerinde evine doğru yürüyor. Arkasında sapık bir katil var. Hafifçe arkasına doğru bakıyor, çünkü hissediyor. Diğer bütün kadınların bildiği his gibi, biraz sonra kalbine bıçak saplanıyor. Onun yüzünde korku ve dehşet ifadesi, işte şimdiki Türkiye’nin fotoğrafıdır. Katil 1 Aralık’ta kaldığı cezaevinde çarşı iznine çıkmış bir daha geri dönmemiştir. Katil zanlısı daha önce bir çocuk öldürmüş, yıllarca bulunamamış. Hırsızlık yaparken gayri ihtiyari yakalanmış. Yirmiye yakın suç kaydı olan zanlı nasıl oluyorda yakalandıktan kısa süre sonra açık cezaevine geçebiliyor. Bizi dinlemeye ve anlamaya çalışın. Yoksa bugün İstanbul’u kaybetiğiniz gibi kaybetmeye devam edeceksiniz” dedi.

CHP Grup Başkanı İlhami Yılma, tatrışmaların daha  fazla büyümemesi yönünde ki konuşmasının ardından gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçildi.Ataşehir Belediye meclisinin Aralık ayı son toplantısında görüşülen 15 rapor komisyonlardan geldiği şekliyle oybirliği ile kabul edilerek mecliste bir ilke imza atıldı. Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 06.01.2020 Pazartesi günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

YORUM YAP