DOLAR 32,2898 % -0.07
EURO 34,9442 % -0.06
STERLIN 41,3211 % -0.26
FRANG 36,1521 % 0.05
ALTIN 2.385,12 % -1,24
BITCOIN 66.708,01 -4.32

Av.Ergün Özer: Atatürk Anıtını Ben Gönülü Olarak Yaptırdım

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Av.Ergün Özer: Atatürk Anıtını Ben Gönülü Olarak Yaptırdım

CHP İstanbul İl Başkanlığı yardımcılığı yapmış ve aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile bir çok ünlü siyasetçi, Belediye Başkanı ve işadamının Avukatı olan Avukat Ergün Özer, Ardahan’da yaptırdığı Atatürk Anıtının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı yapıldıktan sonra kendisiyle bölge ve yaptırdığı Atatürk Anıtı hakkında görüşlerini sorduk. Av. Ergün Özer ”Atatürk anıtını ben gönülü olarak yaptırdım. Malesef Belediye yapmış gibi yansıtıldı buda benim gönlümü kırdı” dedi.

Erkan Sarıkaya: Ergün Özer kimdir? Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

Av. Ergün Özer: 1959 yılında Ardahan Hanak ilçesi Kuyupınar Köyünde doğdum. İlkokulu köyümde, Ortaokulu Hanak’ta, Lise’yi Ankara ve İzmir’de tamamlayıp daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdim. Mezun olduktan sonra İstanbul’da yaklaşık 30 yıldır serbest Avukatlıklık yapıyorum.

Erkan Sarıkaya: Daha çok hangi davalara bakıyorsunuz? Günümüzde hangi davalarda daha çok artış gözlemliyorsunuz?

Av. Ergün Özer: Mesleğe ilk başladığımda Gayrimenkul davalarına daha çok bakıyordum. Daha sonra Şirketler daha ağırlıkta oldu. Sonra Banka davalarına bakmaya başladım. Şimdi kurumsal firmalar ve şirketlerin Avukatlığını ve ceza davalarına bakıyorum. Ekonomik sıkıntılardan dolayı icra davaları artı.

Erkan Sarıkaya: STK’ların Ardahan’a yaptıkları etkinlik ve çalışmaları nasıl buluyorsunuz?

Av. Ergün Özer: Ben sivil toplum kuruluşları ile ortak hiç bir işlem yapmadım. İş yapmadım, yapmamda. Ben bölgeye yaptıklarımı bireysel olarak yapıyorum. Tabi değerli hemşerilerimin önemli çalışmaları vardır. Oralarda halka dokunan pek bişey görmedim.

Erkan Sarıkaya: Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Av. Ergün Özer: Ben spor bağımlısı bir adamım. Kitap okurum, spor yaparım, müzik dinlerim. Büyükada’da bir evim var. Orda Kitap okumak, Dergi okumak çok hoşuma gider.Seyahat etmesini çok severim. Benim için mesela Paris’e gitmekte çok güzeldir. Kars’a, Ardahan’a gitmekte çok güzeldir. İkisini teraziye koyarsanız eşit gelir. Hatta memleketim daha ağır gelir. Fakat son yapılan şeyler gönlümü kırdı.

Erkan Sarıkaya: Kısa süre önce Ardahan’daydınız. Merkezi hükümetin bölgeye yaptığı yatırımlar varmı, bölgeden neler gözlemdediniz bu konuda?

Av. Ergün Özer: Ben Ankara Kars Vakfı’nın yönetimindede bulundum. Geçen seçim döneminden sonra bölgemizde parti ayırmaksızın bölge milletvekilerimizi ziyaret edelim dedik. Sonrada Kars Milletvekili Ahmet Arslan Bakan oldu. Gerek ziyaretimde, gerekse Uçakta bir kaç defa karşılaşmamda hatta mesaj göndererek ”Sayın Bakanım ben Kars’a gidiyorum, Kars çayı imajı kötü bozuyor bir arıtma yaptırın dedim” hiç bir çalışma yok. Daha yakın bir zamanda dere içinde yürüyüş yapıyoruz burnumuzu tutarak, Kars’a hangi yatırım yapılmış, Ardahan’a hangi yatırım yapılmış ben görmedim.

Erkan Sarıkaya: Kısa süre önce Ardahan’da Atatürk Anıtı yaptırdınız. Ardahan Bal Festivali için gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da Atatürk Anıtı açılışını yaptı. Yaptırdığınız  Atatürk anıtı için gelen tepkiler nasıl?

Av. Ergun Özer: Bundan 4 yıl önce Ardahan ziyaretimde, GATA’da görev yapan akrabam Harun Tatar Paşa ile Ardahan meydanını dolaşırken ” Ne güzel bir meydan, bu boş meydana Atatürk anıtı yakışır” dedim. O arada Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya vasıtasıyla, o dönem Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ile diyaloğa geçtik. Başkan ”Avukat beyin imkanları varsa Ardahan’da daha önemli şeyler var” demiş. Benim ne yapacağıma o karar veremezki. Daha önemli şeyler için ben Fabrikatör değilimki, ben Avukatım. Gönlümden bu geçmiş, ancak bunu yaptıracak ekonomik gücüm var. Onun için bunu talep ediyorum dedim. Talebim reddedildi. Daha sonra Hanak Belediye Başkanına ” Bana Hanak’ta bir yer göster” dedim. Sağolsun Hanak girişinde bir yer tahsis etti. Bende orya Atatürk koltuğu altında nutuk bulunan bir anıt yaptırdım. Sonrasında Damal Belediye Başkanı’ndan bir talep geldi. Ordada Cem evi önüne Haci Bektaşi Rölefini yaptırdım. Hanak’ın karşısındada bir tepe varmış. Oryada 25 m yükseklikte bir bayrak koydurdum. Benim bunları orda yaptırmam sadece yurt sevgisi, memleket sevdası, Atatürk sevdası bunlar beni orya götürüyor.Yoksa ben başka bişey için gitmiyorum. Bunun böyle bilinmesini özelikle altını çiziyorum.

Ardahan’da yapılan anıta gelince, bir gün Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir beni aradı ” Mikrofunu açıyorum buradaki meclis üyelerin senden bir talebi olacak” dedi. Zanediyorum Nisan ayı sonu veya Mayıs ayı başıydı. Buyrun Başkanım dedim ” Herkes seni dinliyor, biz sizinde uygun göreceğiniz bir yere Atatürk Anıtı yapılmasını talep ediyoruz” dediler. Bende ”Memnuyetle, madem meclis üyesi arkadaşların benden böyle bir talepleri var, bende bunu emir teleki eder hemen bunu yaptırırım” dedim. Bizde Anıtın yapımı için hemen startı verdik ve yetiştirildi. Faruk bey Festivale yetişsin genel Başkanda gelecek.Onlarla açılış yapalım deyince tamam dedim. Ama şöyle bir algı oluştu. Bu anıt Ardahan Belediyesi tarafından yapıldı diye. Bunu hem yandaş medya böyle yansıtmak istedi. Hemde malesef yeterli bir açıklama yapılamadığı için bu noktaya gelindi. Bir kere Ardahan Belediyesi ekonomik durumu ortada. Borç batağında. Yani Belediyenin önceliği Anıt yaptırmak değil. Gerçekten Belediye böyle şey yaptırmak isterse öncelikle ben karşı çıkardım. Paran varsa bir yola asfalt yap, bir eve gitmeyen suyu su götür, bir çatısı akan evin çatısını onartır, bir kişiyi istihdam et. Atatürk Anıtını ben gönülü olarak yaptırdım. Malesef Belediye yapmış gibi yansıtıldı buda benim gönlümü kırdı. Hani Hz. Ali’nin bir sözü vardır. ” Kılıç yarasına merhem iyi gelir ama dil yarasına merhem çare etmez”  orda yazılanlar, söylenenler, çizilenler hiç hoşuma gitmedi.Yani orda çıkan bir gazete çelişkili ifadelerle, haberlerle, Belediye tarafından yaptırılmış, koskoca kenarında yazı var, bu Anıt kim tarafından yaptırıldığı. Bunlar siyasi rant yada yandaşlık çıkarmanın bir anlamı yokki. Benim isterlerse adımıda koymasınlar. Benim kalbimden geçen orya Atatürk anıtı dikilmesiydi ve oraya dikildi.

Erkan sarıkaya: Bu konuda Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’in, Atatürk Anıtı açılı öncesi ve sonrası Anıtı sizin yaprdığınız konusunda yeterli açıklamayı yapmadığını düşünüyormusunuz?

Av. Ergün Özer: Yani sonuç burya gelmesinde kimlerin kusuru var açık ortada, bunu tartışmanında anlamı yok. Artık bu saaten sonrada çokta önemli değil.

Erkan Sarıkaya: Son olarak eklemek istediğiniz bişey varmı?

Av. Ergun Özer: Bizim malesef bögemiz çok siyasalaşmış. Her şeyin altında, her konuşulanın altında bir politik mesaj var zanediyorlar. Kesinlikle yok. Bu böyle olmamalı. Ben o topraklarda doğmuş okumuş birisi olarak, gerçekten memleketimi çok seviyorum. Başta Hanak’taki köyüm olmak üzere Ardahan bölgesindeki okularda okuyan öğrencilere giyim, kırtesiye ve malzeme gönderdim. Ve çok sayıda öğrenciyede burs verdim. Ben bunları bölgeye o zaman yaparken acaba Avukat Ergün Özer buralara gelip adaymı olacak diyorlardı. Bakın ben CHP İstanbul İl Başkan yardımcılığı yaptım. Şu anda Canan Kaftancıoğlu’nun avukatlığını yapıyorum. Canan hanımda memleketimizin gelini olur. Bunun yanında bir çok politikacının avukatlığını yaptım. Rahmetli Kamer Genç’in 15 yıl avukatlığını yaptım. Birden çok Belediye Başkanı Avukatlığını yaptım, yapıyorum. Şimdiye kadar böyle bir amacım olsaysı, böyle bir talebim olsaydı biryerlere bir şekilde aday olurdum. Altında böyle şeyler aramaya gerek yok. İl Başkanlığı yardımcılığı yaptım gördümkü siyaset bana göre değil doğrusu.

 

YORUM YAP