DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ataşehir Belediyesi 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı oy çokluğuyla geçti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ataşehir Belediyesi 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı oy çokluğuyla geçti

Ataşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı 3. birleşimi gerçekleştirildi. Yoğun gündemli toplantıda 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı oy çokluğuyla geçti.

İçerenköy Mahallesi’nde yapılacak Kültür Merkezi için şartlı bağış oy birliğiyle geçti. Ataşehir Belediyesi’nin iklim değişikliği ile mücadele alanında gerçekleştirdiği çalışmaları, uluslararası alanda da tanıtabilmesi amacıyla, Belediye Başkanına “Belediye Başkanları Sözleşmesini” imzalayabilmesi için yetki verilmesi maddesi de oy birliğiyle geçti.

Toplantıdaki yoğun tartışmalar üzerine konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Öncelikle herkes birbirine saygı duymak zorunda. Meclis’te gündemimiz yerel seçim değil, Ataşehir’in sorunları nasıl çözebiliriz olmalı, bunları konuşmamız gerekiyor. Bana göre doğrusu budur. Birbirimizi kırmaya gerek yok. Burada öncelikle Ataşehir’in sorunları konuşulur” dedi.

Ataşehir Belediyesi Meclisi Mayıs ayı son toplantısında 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ başkanlığında toplanarak gündemdeki konuları görüştü. Gündem dışı konuşmalarla tansiyonun yükselmesi üzerine söz alan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi; “Burada kavga etmeye gerek yok. Bizim görevimiz yerel seçim değil Ataşehir’in sorunlarını nasıl çözeriz onu konuşmamız gerekir. Bana göre doğrusu budur arkadaşlar” diyerek ortamın havasını yumuşattı.

Sevgi Uluğ’un Anneler Günü münasebetiyle yaptığı kısa kutlama mesajından sonra gündem dışı söz CHP Meclis Üyesi Uğurcan Demir YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili verdiği kararı eleştiren bir konuşma yaptı. Uğurcan Konuşmasında; Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin ve hukukun garabete uğradığı bir gün yaşadık diğer yaşanan süreçle ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Bu konuşma üzerine söz alan Ak Parti Meclis Grup Başkanı Av. M. Naim yağcı; YSK itirazımızı değerlendirerek bir karar vermiştir. Herkesin verilen bu karara saygı duyması gerekir. Geçmişten örnekler vererek konuya açıklık getiren Yağcı; YSK’nın verdiği bu karar bizce doğrudur. Hukukun verdiği karara ve yapılacak seçimde çıkacak sonuçlara herkesin saygılı olması gerekir” dedi.

Ak Parti grubu adına konuşan Av. M. Naim Yağcı’nın konuşmasından sonra söz alan İYİ Partiden CHP sıralarında meclis üyesi olarak seçilen Oğuz Sarul; “AK Parti’nin kaybettiği yerlerde YSK seçim tekrarı istemiş, Balıkesir ve Kırşehir’in bazı ilçelerinde, Denizli de, Isparta da YSK itirazları yarım saat bir saat içinde ret eder. YSK’dan tek istediğimiz 82 milyonun hakkının korunacağı kanunların uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

Ak Parti Grup Başkanı Av. M. Naim Yağcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili sözleri üzerine Oğuz Sarul; biz kimseyi kınamıyoruz. Çünkü bu nezaket dışıdır. Siyasi partilerin genel başkanları fikirlerini açıklayacaklardır diyerek M. Naim Yağcı’nın oyuna da talip olduğunu söyleyen Sarul, göreceksiniz Ekrem İmamoğlu daha fazla bir oyla seçimi alacaktır diye düşünüyorum iddiasın da bulundu.

Tartışmaların başka boyutlara taşınmaması için söz alarak kürsüye gelen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi; “ Herkes farklı düşünebilir. Saygı duymak gerekir. Bana göre bu tartışmayı fazla uzatmaya gerek yok. YSK böyle bir karar verdi. Sonuçta kabul etmek gerekiyor. Her şey 23 Haziran da belli olur. Burada kavga etmeye gerek yok. Bizim görevimiz yerel seçim değil Ataşehir’in sorunlarını nasıl çözeriz onu konuşmamız gerekir. Bana göre doğrusu budur arkadaşlar” diyerek ortamı sakinleştirdi.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. 2-4-5 ve 6’ıncı maddeler tartışmasız oybirliği ile geçti.

İçerenköy Kültür Merkezi ile ilgili 3’üncü madde de Ak Parti’nin teklifi doğrultusunda 3-4 ve 8’inci maddelerin çıkarılmasıyla bu madde de oybirliği ile kabul edildi.

En sona bırakılan 2018 Mali Yılı Kesin Hesabına ilişkin meclise CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz tarafından 2018 gelir- gider bütçesi ile ilgili sunum yaptı.

Ak Parti grubu adına Fatih Kayacı 2018 gelir- gider bütçesi ile ilgili eleştirileri meclis üyeleriyle paylaştı.

Yapılan eleştirilere CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz’ın yanıtlamasından sonra Bütçe kalemleri isim okunarak meclisin oyuna sunuldu. Yapılan oylama sonucu Ak parti ve MHP Meclis Üyesini ret oyuna karşı 2018 gelir gider bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Meclis 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 10.06.2019 Pazartesi günü saat 17.00 da toplanmak üzere oturumu kapattı.

YORUM YAP