DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.138,15 -0.298

Trump-Kim Zirvesi Anlaşma Olmadan Sona Erdi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Trump-Kim Zirvesi Anlaşma Olmadan Sona Erdi

Amerika Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un zirvesinden herhangi bir anlaşma çıkmadı.

Amerika Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de iki gün süren görüşmelerde herhangi bir anlaşmaya varamadılar.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda herhangi bir anlaşma imzalanmayacağı bildirildi. Planlanandan erken biten zirvede, iki liderin birlikte yiyecekleri öğle yemeği ve bir anlaşma olması beklentisiyle programa dahil edilen imza töreni de iptal edildi.

Başkan Trump zirvenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken de “Gerektiğinde masadan kalkmaktan asla çekinmedim” ifadesini kullandı. Görüşmelerin Amerika’nın Kuzey Kore’ye uyguladığı ambargoların kaldırılması konusunda tıkandığı belirtiliyor. Trump “Yaptırımların tamamen kaldırılmasını istediler ve bunu yapmadık. Birçok noktada taleplerimizi yerine getirmeye hazırdılar ama bunların karşılığında tüm yaptırımları kaldıramazdık” dedi.

“Kuzey Kore Yaptırımların Kısmen Kalkması için Çalışıyor”

Trump’ın zirveyle ilgili açıklamalarının ardından Kuzey Kore haber ajansı Yonhap, Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho’nun Kuzey Kore’nin zirvde gerçekçi bir öneri sunduğu şeklindeki sözlerini aktardı. Yonhap’a göre Bakan, Kuzey Kore’nin Başkan Trump’ın iddia ettiği gibi yaptırımların tamamının kaldırılması için değil kısmen kaldırılması için çalıştığını belirtti. Bakan Pyonyang’ın BM’nin beş yaptırım kararından sıyrılmak istediğini kaydetti. Ri Yong Ho ayrıca ABD’yle anlaşmaya varabilmek için Kuzey Kore’nin nükleer ve uzun menzilli roket denemelerini kalıcı olarak durdurmayı teklif ettiğini de söyledi.

Zirvede, Kuzey Kore’nin en büyük nükleer tesisi durumundaki Yongbyon’un kapatılmasının konuşulduğu ancak Amerika’nın sadece bu tesisin kapatılmasını yaptırımların kaldırılması için yeterli bulmadığı ifade edilmişti.

Yonhap haber ajansına göre Kuzey Kore Dışişleri Bakanı ABD’nin bu tesisin kapatılmasının da önüne geçen başka bir talepte bulunduğunu belirtti.

Trump, zirvenin sonunda herşeye rağmen görüşmelerin yapıcı geçtiğini ve Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arınması konusunda nihayetinde bir anlaşma sağlanacağını umduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Trump, Kuzey Kore’nin yeniden nükleer denemeler ve füze testlerine başlamayacağını da söyledi. Kuzey Kore 2017 yılının sonlarından bu yana herhangi bir yeni deneme yapmıyor. Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un yeni denemeler olmayacağı konusunda söz verdiğini belirtti.

Trump, bundan sonraki süreçte özellikle Çin’e büyük görevler düştüğünü söyledi. Rusya’nın da yine Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda önemli katkılar sağlayabileceğini söyledi. Trump basın toplantısının ardından başkent Washington’a doğru yola çıktı ve uçakta Güney Kore lideri ve Japonya Başbakanı’nı telefonla arayarak zirve konusunda bilgi vereceğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, bir sonraki zirve ne zaman olacaktır sorusuna, “Bunu şu an bilmiyorum ama çok uzun bir zaman sonra olmayabilir” dedi.

Kaynak: amerikaninsesi.com

YORUM YAP