DOLAR 32,3388 % 0.08
EURO 34,9676 % 0.04
STERLIN 41,3903 % -0.12
FRANG 36,1785 % 0.12
ALTIN 2.394,18 % -0,87
BITCOIN 66.970,53 -3.628

Tekstil Sektörü Zor Dönem Geçiriyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tekstil Sektörü Zor Dönem Geçiriyor

Ekonomik krizin etkisini daha fazla gösterdiği sektörler başında gelen Türkiye’de tekstil sektörü alarm veriyor. Küresel talebin daralması ve maliyetlerin artmasıyla birlikte zor günler yaşayan tekstil sektörü son bir yılda yaklaşık 100 kişi işten çıkardı. Sektör temsilcileri Yaşanan olumsuz gidiş nedeniyle sektörün, uluslararası pazarlarda elde ettiği kazanımları büyük ölçüde Uzakdoğu’ya kaptırdığı belirtiyorlar.

Tekstil sektörü işverenleri, Tekstil sanayiinin ucuz iş gücü avantajından yararlandığı dönemlerin geride kaldığı, İplik fabrikalarının üretimlerini sürdürmekte zorlandığı, Tekstil sektörünün üretim kapasitesinin ortalama yüzde 50-60 civarında olduğunu, bölgesine göre yüzde 30’lara düştüğünü belirttiler.

Tekstil ve konfeksiyon sektörü, ülkemiz gibi yoğun genç nüfusu bulunan ülkelerde önemli istihdam kaynağıdır. Sektör, 2,5 milyon kişiye doğrudan, 10 milyon kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. Kahramanmaraş gibi önemli bir tekstil kentinde birçok üretim tesisi üretimini maalesef durdurma kararı aldığı açıklandı.

Maliyet artışları, alım gücündeki azalış, talepte yaşanan düşüş ve yüksek enflasyonun derinden etkilediği tekstil sektörü zor bir dönem geçiriyor.

Yaşanan olumsuz gidişat nedeniyle sektör, uluslararası pazarlarda elde ettiği kazanımları büyük ölçüde Çin, Endonezya, Türkmenistan, Özbekistan ve Bangladeş’e kaptırdı.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, Türkiye’de iplik üreten fabrikaların çoğunun kapandığını, ayakta kalma mücadelesi veren işletmelerin ise yüzde 30 kapasite ile çalışabildiğini söyledi.Başkan Doğan, Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri ihracatının 2023 yılı Ocak-Ağustos ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 oranında düşüşle 6 milyar 287 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini, aynı dönemde ATHİB’in ihracatının yüzde 23,8 düşüşle 687 milyon 827 bin dolar olduğunu aktardı.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, buna paralel olarak istihdamda ise son bir yılda yaklaşık 150 bin düşüş yaşandığını belirtti. Sektördeki daralmanın birçok nedeni olduğunu söyleyen Kaya, sorunun nedenlerinin başında Avrupa’daki resesyonun talebi düşürmesinin geldiğini belirtti.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe de tekstilde kapasite kullanım oranlarının yüzde 70’e gerilediğini belirtti. Başkan Gültepe, “İşlerin durmasının nedeni yüzde 70-80 rekabetçiliğimizi kaybetmemizden yüzde 20-25 ise talep düşüşünden kaynaklanıyor. Yalnızca Avrupa değil iç pazarda markalarımız da döviz kuru enflasyon kadar artmayınca iç pazar yerine ithalata yöneldi. Fabrikalar işçilere yıllık izin kullandırarak bu durgun dönemi aşmaya çalışıyorlar.”

YORUM YAP