DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Metin Akdemir: Ben Bu İşe Çok Emek Verdim

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Metin Akdemir: Ben Bu İşe Çok Emek Verdim

Kalbur Restaurant İşletmecisi ve AREV Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hemşehrimiz Metin Akdemir: “Ardahan’ın En Büyük Eksiği Doğru Proje Çıkmamasıdır.”

İstanbul Ümraniye’de bulunan Kalbur Et Kebap Restaurant sahibi Metin Akdemir, Serhat Yaşam Dergisi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya ile İstanbul’da 2019 yılının  en iyi 10 Restaurantı arasında yer alan Kalbur Restaurant’ı ve Ardahan’ı konuştular.

Serhat Yaşam: Metin Akdemir kimdir?

Metin Akdemir: Ardahan merkeze bağlı Gürcübey köyünde 1976 yılında doğdum. İlk ve Ortaokulu Ardahan’da tamamladım. Daha sonra İstanbul’a gelip hem eğitimimi  devam ettirdim, hem de çalıştım. Evli 2 Çocuk babasıyım. Yaklaşık 28 yıldır bu sektördeyim.

Serhat Yaşam: Kalbur Et Kebap nasıl başladı?

Metin Akdemir: Uzun yıllardır bu sektördeyim ve her kademesinde çalıştım. Komiliğinide yaptık, Garsunluğunuda yaptık. Ege’de, Akdeniz’de otellerde çalıştık. Tamamen bu işin, sektörün emekçisiyiz. Kendimce gerçekten çok emek verdim. 2013 yılından beri  Ümraniye Şerifali’de Kalbur Et Kebap Restaurant ismi ile devam ediyoruz. Kalbur ismi Anadolu’da kullanılan bir gereç, bilen bilir. Ürün kalitemizi, menümüzü, ürün yelpazemizi, deneyimlerimizi burada eledik. Burada en iyileri bu marka içinde konumlandırdık.

Serhat Yaşam: Kalbur Et Kebap Restaurant’ı bize anlatabilir misiniz?

Metin Akdemir: Kalbur Et Kebap Restaurant, 250 kişilik kapalı ve 250 kişilik açık alana sahip, bin metre kare üzerine kurulu, iki katlı, 500 kişilik kapasiteye sahip, Turizm Bakanlığı ruhsatlı bir mekandır. Mesleklerinde yıldızlaşmış 40 personelimizle hizmet yarışındayız. Ustalarımızın maharetli ellerinde  Adana satır kıyması ile hazırlanan özel kebaplarımız, küşleme, mini biftek, incik, tandır, spesiyalimiz Kars-Ardahan yöresine ait organik ve doğal ortamda yetişen kaz, özel yaprak ciğeri ve kebabı gibi muhteşem tatlarla müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Serhat Yaşam: Ulusal bir gazete tarafından 2019 yılının en iyi 10 Restaurantı arasında yer aldınız. Bunu nasıl başardınız?

Metin Akdemir: Ben buna her zaman değiniyorum. Gerçekten ben bu işe çok emek verdim, Restaurantçılık emek ve fedekarlık isteyen bir iş.  Personel kalitesinden, ürün kalitesine detay önemli. Bu detaylara dikkat etiğimizde, mekanın dekorasyonunu ve ambiyansını doğru kurguladığınızda,  gelen kıymetli misafirlerimizin teveccühü ile bu başarıya ulaştık. ilk 10 Restauran arasında yer alarak ödül almamız tamamen müşterilerimizin ve dostlarımızın desteği ile oldu.

Serhat Yaşam: Geçen ay İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki siyasetçileri kaz yemeğinde ağırladınız. Bu yemek ulusal medyada farklı yansıdı. O yemeği anlatabilir misiniz bize?

Metin Akdemir: Biz bir Restauranız. Kendilerini keyifle ağırladık. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İlçe Belediye Başkanlarımız, çok kıymetli gazeteciler ve değerli hemşehrilerimizi ağırlamaktan onur duyduk. Hemşehri gecesiydi aynı zamanda kaz yemeği açılış sezonuydu. Keyifle servisimizi yaptık, çok da mutlu olduk. Daha sonrası ise bizim dışımızda gelişen olaylardı. Keşke devlet büyüklerimizde misafirimiz olsa Kars, Ardahan kazımızı ve Kaz yemeğimizi doğru anlatsak. Çünkü efsane bir lezzettir. Bütün amacımız Kars, Ardahan kazını doğru tanıtmak, doğru sunmak. Çünkü bir çok yerde ve memleketimizde kazla ilgili kaz etinin çok tuzlu olması, çok sert olması ve doğru pişirilmediği ile ilgili  zaman zaman olumsuz şeyler duyunca bizde üzülüyoruz. Kazı seviyoruz, milli yiyeceğimiz bizim bütün amacımız İstanbul’da kazı doğru şekilde elit tüketiciye anlatmak, ifade etmek. Bu şekilde belki memleketimize giderler bizim de memleketimizin turizmine bir katkımız olur.

Serhat Yaşam: Ardahan Eğitim Vakfı yönetiminde Başkan vekili olarak yer alıyorsunuz. Kısa süre önce eğitime destek gecesi yaptınız. Gece yoğun katılım ve büyük ilgi topladı. AREV’in geldiği nokta ve yapılan gece sonrası gelen tepkiler nasıldı?

Metin Akdemir: İlter Avşar ve bir kaç kıymetli hemşehrimizle kurduk. Konu Ardahan, Ardahanlı öğrenciler olunca zaten benim bu konuya geri durmam söz konusu değildi. Kuruluşundan itibaren beraberiz ve devam ettiriyoruz. Ardahan’da bir Robotik Kodlama atölyesi kurduk. Buradan eğitim alan öğrencilerin katıldıkları yarışmalarda aldıkları ödüller çok ses getirdi. Aslında bizim çocuklara fırsat verildiğinde neler yapabileceğini göstermiş olduk. Bunu bütün Anadolu’daki çocuklar için söylüyorum ama Ardahan olunca ayrı gururlanıyorum. Ardahan’ı seviyorum. Ardahanlı çocukları da seviyorum. En son yaptığımız eğitime destek gecesi tabi bir hayır gecesiydi. Öğrencilerimize burs veriyoruz. Devam eden projelerimiz var. Daha çok yapacağımız işimiz var. Başımızda  hemşehrimiz gazeteci Doğan Şentürk abimiz, Erhan Öztürk ve Kars Susuz’lu çok kıymetli abimiz ve Deniz Zeyrek’in desteği ile çok güzel bir çizgide gidiyoruz. Bu kıymetli insanlar başımızda ve yanımızda olduğu süreçte bize de çalışmak düşüyor. İnşallah Ardahan ve Ardahanlı çocuklar için daha çok şeyler yaparız. İş adamı Sezgin Baran Korkmaz’ın gecemize katılması ve bir okul yapma sözü vermesi, sonrası Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir ile yaptığımız görüşmede Ardahan’da aslında bir sinema ihtiyacı olduğunu Baran Bey’in Sinema içinde katkı yapacağını belirtmesi bizi ayrıca mutlu etti. Şu anda AREV Başkanı İlter Avşar tarafından bunun çalışması yürütülüyor. Hemşehrilerimize doğru dokunduğumuzda neler yapılabileceğini görüyoruz bu da bizi gururlandırıyor. Bu vesile ile gecemize katılan hemşehrilerimiz ve hemşehrimiz olmayan değerli dostlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Serhat Yaşam: Ardahan’da göç nasıl durur? Memleketiniz Ardahan’a gittiğinizde neler gözlemliyorsunuz?

Metin Akdemir: Ardahan’dan gelenlerin hepsinin nerdeyse herkesin sıfırdan gelme durumları olduğu için, hepsinin hikayeleri bir birine benzer. Burada herkesin kendi işini geliştirmeye çalıştığı kanısındayım. Doğru birliktelik ile

bir platform olursa biz her zaman Ardahan için elimizden geleni yaparız. Tabi en büyük sorun yatırım. Orada doğru yatırım olursa bence orada göç olmaz. Büyük şehirler hepimizin bildiği gibi büyük sorunlar teşkil ediyor. Bölgede bir et işletme tesisi yapılabilir, deri sanayi olabilir ama bunun içinde sanırım lojistik maliyeti öne çıkıyor. Her ticaret karlılık esasına göre kurulur. Karlılık olmazsa devamlılık olmaz. Demek ki orda devamlılığı sağlayamıyoruz. Ardahan’ın en büyük eksiği doğru proje çıkmamasıydı. Doğu Ekspresi Tren seferleri sayesinde Kars,  bir marka şehri haline geldi. Doğu Ekspresi tren seferleri Ardahan’a canlılık getirir,  son durağı Ardahan olması gerekir. Ardahan’ın gelişimi ve kalkınmasında çok şey katar. Ardahan’da balımızı, kaşarımızı, peynirimizi ve diğer yöresel ürünlerimizi alan turistler sayesinde bölgedeki esnafta kalkınır gelişir. Ardahan’a büyük katkısı olur. Ardahan nüfusu az ama sorunları büyük. Ardahan’ın en büyük eksiği doğru proje çıkmamasıdır. 

Serhat Yaşam: İstanbul’daki STK’ları etkili buluyor musunuz? İstanbul’da Kars, Ardahan, Iğdır lobisi oluşabildi mi?

Metin Akdemir: İstanbul’da Ardahanlı 3 ilçe Belediye Başkanı seçildi. Şahsen hepsini tanıyoruz. Hepsi de ayrı ayrı pırlanta gibi insanlardır. Bana göre kişisel duruşları ve kişisel başarılarıdır. Bunun bir lobi desteği ile olduğunu düşünmüyorum. Lobi desteği olmalı mı? Bence olmalı. Birliktelik olmalı. Ardahanlı, Karslı insanlarımız tabi ki siyasette yer alsınlar, çünkü başarılıdırlar. Hepsinin çok düzgün insanlar olduklarına inanıyorum.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Metin Akdemir: Serhat Yaşam Dergisini iyi biliyorum takip ediyorum. Size başarılar diliyorum. Memleketimizle ilgili haberleri takip etme fırsatımız oluyor. Emeklerinize sağlık. Bir Ardahanlı kardeşiniz olarak her zaman yanınızdayız.

YORUM YAP