DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.290,00 -0.413

Meşaik Karakuş: Lobi Olmanın Mücadelesini Veriyoruz

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Meşaik Karakuş: Lobi Olmanın Mücadelesini Veriyoruz

Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İş Adamları Derneği (KAISİAD) Başkanı Meşaik Karakuş, Siyasal Yaşam gazetesi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasal Yaşam: Başkan sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

Meşaik Karakuş: 1958 Ardahan Göle Damlasu Köyünde doğdum. Daha sonra 6 yaşında Ardahan’a göç ettik. Eğitim hayatım Ardahan’da geçti. İlk, Orta ve Liseyi Ardahan’da okuduktan sonra 1976’da mezun oldum. Sonrasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünü okudum. 1980’de Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknik Bölümünü okudum. 1987’de mezun oldum. Uzun zaman matbacılık yaptım. İlaç fabrikaların hemen hemen hepsine kutu yaptım. Yaklaşık 20 yıldır inşaat yapıyoruz.

Siyasal Yaşam: KAISİAD Başkanlığı göreviniz devam ediyor. Daha öncede STK’larda yer almıştınız. KAISİAD serüveni nasıl başladı?

Meşaik Karakuş: Daha önce kültür Derneklerinde çok bulundum. 2009’da Arkadaşlar böyle bir öneriyle geldiler. Derneği kurmak değil yaşatmak önemli. Bunun için çok toplantı yaptık. 60 kişilik kurucuyu heyetiyle biz bu Derneği kurduk. İlk kurucu Başkanı Avukat Ufuk Ekinci 4 sene başkanlık yaptı. Sonra Nasrettin Bavaş 2. Başkan olarak seçildi. 4 yıl Başkanlık yaptı. Şimdide 2 yıldır ben Başkanlık yapıyorum. Şuan 110 üyemiz var. Bir siyasi partide İçerisinde yer alıyorum. Yönetim kadrolarında bulundum. Daha önce Belediye Başkan adayı oldum.

Siyasal Yaşam: Bölge STK’ların çalışmalarını nasıl görüyorsunuz?

Meşaik Karakuş: Bölge STK’ları tamamen bir ihtiyaçtan dolayı varlar. Bizde çok uygarlıkların yaşadığı yerlerde doğduk. Lobi olmanın çalışmalarını veriyoruz. Önce kendi bölgemizde hem siyasette, hem ticarette, kaynakların kulanılmasında bunu Gebze’de görebilirsiniz. Hiç bir aktivitede KAISİAD’ı gözardı etmek olmaz yokturda.

Siyasal Yaşam: Serhat bölgesindeki gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?

Meşaik Karakuş: Yeterli bir gelişme yok. İnşaat alanında bir gelişme var. Üretim alanında bir gelişme yok. Ticaret alanındada bir gelişme yok. Bölgede komşularımıza açılan kapılar bizde, ne yazık ki kapılarda gümrükleme yok. Karar verme mekanizmalardaki hemşehrilerimizin az oluşundan dolayı biz yeterli desteği alamıyoruz. Bu kapılar iyi çalışmadığı için, gümrükleme yetersiz olduğu için ticareti kısıtlıyor. Bir dönem o bölgede akaryakıt ticareti başladı. O zaman Gürcistan’dan 5 ton, 10 ton kişi başı akaryakıt getirebiyordular. O dönem iş yerleri açılmaya başladı, zenginleşme başladı. Bu beli çevreleri rahatsız etti. O bölgede şöyle bir ticarete ihtiyaç var. O bölgede üretilip komşu ülkelere satılacak bir üretim lazım.

Siyasal Yaşam: İş adamları Derneği olarak bölgeye yatırım konusunda bir girişiminiz oldumu?

Meşaik Karakuş: Oturmamış bir yerde, sanayi alt yapısı olmayan bir yerde, ticarete dönüşü olmayan, hammade akışı olmayan bir yere gidip yatırım yapmak çok zor. Şu anda Uçak ile en pahalı mesafe bizim bölge. Bunlar hepsi etkendir. Bölgenin bir sıkıntısı daha var yeni vali olmuş kişileri o bölgeye gönderiyorlar.

Siyasal Yaşam: Bölgede yerel seçimlere yeni Belediye Başkanları seçimi kazandı. Gelişim konusunda bir katkıları olur mu?

Meşaik Karakuş: Siyaset bir ülkeyi geliştirecek mekanizmalar değildir. Siyaset bağnazdır. Siyaset çıkarcıdır. Hep başta kalmak ister. Başta kalmak içinde her yolu mubah sayar. Onun için sistem lazım. Yönetim sistemi lazım. Sistem olmazsa siyasetten gelenlerin fazla birşey yapma şansları yok. Doğu Ekspresi ile o bölgeye Turist çekmek için hem yerel hemde merkezi yönetimin bir şeyler yapması lazım. Etimiz var onu işleyecek fabrikamız yok. Peynirimiz var işleyen fabrikalar yok. Bir kere bizim markalarımız yok. Bizim marka geliştirmemiz lazım. Bizim Kaz’ımız var. Ama işleyip satamıyoruz. Sarıkamış kayak merkezi’nin bulunduğu yer, kayak için en uygun kar var. Bunları değerlendirmemiz lazım.

Siyasal Yaşam: Yaşadığımız yerlerde STK’lar Olarak Lobi Oluştumu?

Meşaik Karakuş: Bizim bölge lobisi etkisi yok. Çünkü siyasetin lokomotivinde biz yokuz. Lobi olmanın çalışmalarını veriyoruz. Onun için bütün KAISİAD’ların bu konuda çalışması ve merkezde toplanması ile o zaman etkili bir lobi oluruz.

 

YORUM YAP