DOLAR 32,2611 % 0.03
EURO 35,2303 % 0.21
STERLIN 41,3547 % 0.18
FRANG 35,4498 % 0.06
ALTIN 2.525,19 % 0,98
BITCOIN 67.121,93 0.018

Kaz Dağları’nda ağaç katliamını için büyük protesto

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kaz Dağları’nda ağaç katliamını için büyük protesto

Kaz Dağları’nda yapılan maden çalışması ve ağaç katliamına karşı Su ve Vicdan Buluşması’na katılan on binlerce yurttaş, tel örgülerle çevrilen alana girdi, “Havama, suyuma dokunma” dedi.

Çanakkale Belediyesi, eyleme on binlerce kişinin katıldığını açıkladı. Göstericiler “Kaz Dağları hepimizin”, “Kaz Dağları’nın üstü altından değerlidir”, “Suyuma ve toprağıma dokunma” yazılı pankartlar taşıdı.

Kanadalı bir maden şirketi ve Türk ortağı tarafından Kaz Dağları’nda, Çanakkale’ye bağlı Kirazlı köyünde altın arama çalışmaları için ağaçların kesilmesi sonrası bölgeye yüründü. Çanakkale Belediyesi, eyleme on binlerce kişinin katıldığını duyurdu.

Daha önce de bölgede protesto yürüyüşü yapan çevreciler ve yerel halk, maden aranacak alanda 192 bin ağaç kesildiğini söylerken; Tarım ve Orman Bakanlığı 13 bin ağacın kesildiği bilgisini veriyor.

Eyleme katılanların sosyal medya paylaşımlarına göre, protestocular maden arama çalışmalarının yapıldığı şantiye alanına girdi.

Göstericiler ellerinde “Kaz Dağları hepimizin,” “Kaz Dağları’nın üstü altından değerlidir,” “Suyuma ve toprağıma dokunma” pankartları da taşıyor.

“Büyük Su ve Vicdan Nöbeti buluşması” adı altında yapılan eylem için, Çanakkale’nin CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan sosyla medya üzerinden kampanya yapıyor ve protesto gösterisinin yapılacağı yere otobüs kaldırıyor:

Kaz Dağları ekosisteminin içinde yer alan, Çanakkale’nin tek ve alternatifsiz su kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzası üzerindeki maden çalışması ve ağaç katliamını protesto etmek için toplanan on binlerce yurttaş, “Havama, suyuma dokunma” dedi. 26 Temmuz’da başlatılan “Su Ve Vicdan Nöbeti” kapsamında “Büyük Su ve Vicdan Buluşması” gerçekleşti. Eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, CHP ve HDP milletvekilleri, belediye başkanları, Çanakkale’den ve çevre il ve ilçelerden çok sayıda çevre örgütü, sendika, oda ve meslek örgütü ile on binlerce yurttaş katıldı.

YORUM YAP