DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.223,68 -0.199

Kars Belediyesi’nin işçi maaşlarına haciz konuldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kars Belediyesi’nin işçi maaşlarına haciz konuldu

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde MHP’den HDP’ye geçen Kars Belediyesi’nde önceki dönem usulsüz iş yapan ve taahhüt ettiği işleri de teslim etmeyen kişiler, belediyenin hesabında bulunan işçilerin bu ayki maaşlarına haciz koydurduğu öğrenildi.

Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) MHP’den 338 milyon 380 bin TL borçla devraldığı Kars Belediyesi’nin şu ana kadar tüm taşınmaz, hesaplar ve araçlarına haciz konuldu. Belediyede haczedilecek bir şey kalmayınca bu kez de belediyenin banka hesabında bulunan işçilerin bu ayki maaşlarına haciz konuldu.

Kars Belediyesi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yönetimimizi göreve geldiği Nisan ayından itibaren, çalışanlarımızın önceki dönemden ödenmeyen 3 aylık birikmiş maaşlarını yaşanan tüm maddi zorluklara rağmen ödemesini gerçekleştirerek, emekçi mağduriyetini giderip var olan farkı kapatmıştır. Fakat daha önceki dönemde belediyeye usulsüz biçimde iş yapmış ve resmi olarak yerine getirmesi gereken teslimi gerçekleştirmediği tarafımızda kanıtlanan Gökhan Yılmaz ve Azerhan Mutluer isimli kişilerin çalışanlarımızın bu ayki maaş hesaplarına banka üzerinden haciz koydurmaları sebebiyle ilgili maaş ödemesi yapılamayacaktır. Kamuoyuna duyurulur

Kars Belediyesi Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Ne pahasına olursa olsun işçinin alınterini Karslının hakkını kimseye yedirmeyecek, yapılmamış yollar için ödemeye izin vermeyeceğiz. Yasa açıkça maaş hesabına haciz konulmaz diyorken buna göz yuman yargı etkin yolsuzluk soruşturması için niye hızlı hareket etmiyor. Gerekirse oturduğumuz makamlardan vazgeçebileceğimizi ama yağma, talana karşı ilkelerimizden ödün vermeyeceğimizi göreceksiniz.

Kars Belediye Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ise sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:
Kars Belediyesi’nin halka hizmet götürmesini ve emekçinin hakkının ödenmesini engellemek adına yapılan bu haciz işlemlerini yapanlar şehre ihanet etmektedir. İşçinin ekmek parasına dahi göz dikmek hangi insanlığa sığar Kars halkının takdiridir.

YORUM YAP