DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Erdal Toprak; Doğuda Önceliğimiz Eğitim Olmalı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Erdal Toprak; Doğuda Önceliğimiz Eğitim Olmalı

Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İş Adamları Derneği (KAISİAD) başkan yardımcısı iş adamı Erdal TOPRAK, siyasal yaşam gazetesi sahibi Erkan SARIKAYA’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasal Yaşam: Erdal TOPRAK kimdir? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Erdal TOPRAK: 1964 Ardahan/Göle ilçesi Çardaklı Köyü doğumluyum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Kızım Hukukçu, Oğlum İşletmeci, diğer oğlum Hukuk Fakültesinde, küçük kızım ise ilköğretimde öğrenimine devam etmektedir. Ben 1976 yılında Göle’de babamın nalbur, mandıra, ticari hayvancılık, akaryakıt istasyonu işlerinde iş hayatına başladım. 1990 yılında İstanbul’a göç ederek, burada mobilya, beyaz eşya ve elektronik üzerine mağaza açarak Gölem Pazarlama tabelasıyla işime devam etmekteyim.

Siyasal Yaşam: İstanbul’daki STK’ları etkili buluyor musunuz? Yönetiminde yer aldığınız KAISİAD’ın bölgede yeri ve etkisi nedir?

Erdal TOPRAK: Elbette ki STK’ları etkili buluyorum. Çünkü örgütlenmede siyasi ve ekonomik olarak etkili rol oynayabiliyorlar. (Örneğin Karadeniz Lobisi gibi)

KAISİAD olarak imkanlar ölçüsünde bölgemize yatırım yapmak, ekonomik olarak destek olmak, İstanbul’daki hemşehrilerimize iş istihdamı gibi çabalar planlarımız dahilindedir.

Siyasal Yaşam: KAISİAD Maltepe Sahilinde tanıtım günleri düzenledi. Etkinlik için gelen tepkiler nasıl?

Erdal TOPRAK: Çok güzel bir etkinlik oldu. Gerek Kültür Sanat Standında sanatçılarımızın, gerek belediyelerimizin, kamu kurumlarının ve STK’ların stantlarının olması mutluluk vericiydi.

Kars Ardahan Iğdır illerimizin üretmiş oldukları yöresel ürünlerin etkinlik alanında tanıtılması, satılması, oraya gelen milyonlarca insanın aynı zamanda bölgemizin kültürünü de tanımaları açısından çok önemliydi.

Etkinliğimize halkımızın yanı sıra siyasilerin, İBB Başkanının ve diğer belediye başkanlarının katılımı ile açılışı beraber yapmamız bizlere manevi destek olmaları açısından da gurur vericiydi.

Siyasal Yaşam: İş adamı olarak ülkemizin ekonomik durumunu nasıl görüyorsunuz?

Erdal TOPRAK: Ülkemiz çok şükür 2000’li yıllardan itibaren ekonomik olarak bir ivme kazanmıştır. Şu anda bir duraksama yaşanıyor. İnşallah bunları aşacağız. Yaşanan bu duraksamadan hızla kurtulup yükselişe geçeceğimize inanıyorum. Çünkü bütün dünya ile entegre olmuş durumdayız. Ayrıca liyakate göre iş yapamazsak tökezleriz. “Adamına göre iş değil işe göre adam çalıştırma” ilkesinden hareket etmeliyiz.

Siyasal Yaşam: Ardahan ve Göle’ye ziyaretleriniz oluyor, bölgede devlet yatırımlarını yeterli buluyor musunuz? İş adamlarının bölgeye yatırıma teşvik edilmesi için ne yapılabilir?

Erdal TOPRAK: Yatırımlar yeterli diyemeyiz. Bölgemiz tarım ve hayvancılık bölgesi olması nedeniyle ağırlığın üretim ve hayvancılık üzerine olması lazım. Artan akaryakıt fiyatları, zirai ilaçlar, yem fiyatları karşısında çiftçinin kredi ve teşviklerle ayrıca tarım ve hayvancılık alanında eğitimlerle desteklenmesi kaçınılmazdır. Doğuda hayvancılık yapıyoruz deri fabrikalarımız var mı -Yok. Ormanlarımız var, orman ürünlerini işlemek için fabrikamız var mı -Yok. Hollanda’da 300 çeşit peynir var. Bizim kaç çeşit peynirimiz, Kaç çeşit kaşarımız var? Hayvanlara vermiş olduğumuz otun samanın besin değeri nedir? Otu biçip getirdiğimizde korumasını nasıl yapacağız? Vb. alanlarda çiftçinin eğitilmesi şarttır. Vatandaş ekonomik olarak rahat olsa göç etmeyi göze almaz.

Siyasal Yaşam: İstanbul’da yerel seçimde 3 Ardahanlı belediye başkanı seçildi. Bu, Ardahan STK’larının başarısı mıdır? Esenyurt’ta STK’ların siyaset üzerinde etkisi var mı?

Erdal TOPRAK: Örgütlenme, sivil toplum kuruluşları vb. başarıların örneği olarak; AK Parti’nin yaptığı güzel bir şey vardı. Türkiye Partisi olarak başladı. Yılardır ülkemizin yönetiminde , uluslararası alanda ülkemize temsiliyet konusunda da prestij kazandırdı.

3 Ardahanlı belediye başkanının seçilmesinde STK’ların mutlak etkisi vardır.

Esenyurt sosyal dokusu farklı bir kozmopolit ilçemizdir. STK’ların siyaset üzerindeki etkisi ve örgütlenmesinin en güzel örneğini Esenyurt’ta da görebiliriz. Son yerel seçimlerde bunun başarısını hemşehrilerini belediye başkanı seçerek STK’ların siyaset üzerindeki etkisini açık bir şekilde göstermişlerdir.

Siyasal Yaşam: Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Erdal TOPRAK: Evrensel düşünülmeli. Aş iş hepimizin hakkı olmalı. Doğuda önceliğimiz eğitim olmalı. Bölgenin kalkınması açısından Tarım ve hayvancılıkta ekonomik olarak çiftçilerimiz desteklenmeli.

Son olarak, İstanbul’da yaşayan iş insanlarımızın da KAISİAD’a üye olup destek vermeleri gücümüze güç katacaktır.Teşekkür ederim..

YORUM YAP