DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ekrem İmamoğlu, Mazbata’yı alarak görevi devraldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ekrem İmamoğlu, Mazbata’yı alarak görevi devraldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldıktan sonra Fatih Saraçhane’deki  İBB binasına devir teslim töreni için geldi. 31 Mart seçimlerinde 4 milyon 169 bin 765 seçmenin oyunu alan CHP’li Ekrem İmamoğlu, 17 gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldı.

İstanbul İl Seçim Kurulu’nda mazbatasına alan Ekrem İmamoğlu, devir teslim töreni için Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasına geldi. İmamoğlu’nu burada binlerce yurttaş karşıladı.

Görevi  mevcut belediye başkanı Mevlüt Uysal’dan teslim alacağını söyleyen İmamoğlu, “Ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu, konuşmasının satır başları şöyle:

“Toplumun demokrasiye yönelik inancından ve mücadelesinden asla vazgeçmedik; bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın hakkını yedirtmeyiz dedik, yedirmedik. Bu şehrin yönetimini yürüten belediye, 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibariyle başlamıştır. Bundan bundan sıra bizde; bu şehirde yaşayan insanların maneviyatını, yaşam biçimini koruyarak yolumuza devam edeceğiz.”

İmamoğlu, Uysal’dan görevi devraldıktan sonra yaptığı konuşmasından satır başları şöyle:

“Sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. Geçmişten bu yana kimin emeği geçmişse teşekkür ediyorum. Bize de inşallah aynı centilmenlikle görevi devretmek nasip olur. Ufak tefek aksilikler oldu. Büyük bir sıkıntı olmadan Çağlayan Adiyesi’ndeki sorunu çözdük. 16 milyon insanın emanetçisiyiz. Şehrin sorunlarını hep birlikte çözeceğiz. Bu şehrin maneviyatını taşıyan bir insanım. Bu hafta sonu tüm İstanbulluları buraya davet edeceğiz, yeri ve saati açıklayacağız. Hızlıca görevimize başlamak ve belediye bünyesindeki birçok konuya hakim olmak istiyoruz.”

Görevi resmen devraldıktan sonra İBB Başkanlığı önünde toplanan kalabalığa seslenen İmamoğlu konuşması şöyle:

“Biz bu güzel insanlara barışı, sevgiyi getiriyoruz. Hangi etnik kökenden olursa olsun, hangi ırk, mezhepten olursa olsun hiçbir fark gözetmeyeceğiz. Bu güzel şehre bu güzel insanlara barış, saygı getiriyoruz. Türkü, Kürdü, Lazı, her kesimi selamlıyorum. Bu şehrin Müslümanlarını, Sünnilerini, Alevilerini, Hatırlayanlarını, herkesi selamlıyorum. Haktan, hukuktan, adaletten asla vazgeçmedik. Bu şehrin adalet duygusundan asla vazgeçmedik, geçmeyeceğiz” diye konuştu.

İmamoğlu, “Bu ülkenin kurucu değerlerinden asla vazgeçmediklerini söyleyen İmamoğlu, “Cumhuriyetten, inancımızdan, Mustafa Kemal Atatürk’ten vazgeçmedik” dedi.

İmamoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sokaklarda meydanlarda hep anlattık; birbirimize hep gülümseyeceğiz. Artık kıyıda köşede kalan yok. Artık kaymak tabakası, varoşu yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok, paylaşmak var.

Bu şehrin, nimetlerini, güzelliklerini paylaşmak var. Nerede nasıl olursam olayım kimsenin hakkını yemedim, kimsenin hakkını da yedirmeyeceğim. Değerlerimiz, inançlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Küslükleri, ayrılıkları bir kenara bırakın. Bakın esas olan, bu şehre, millete bu dünyaya hizmet. Biz bu ülkenin insanına hizmet etmeye geliyoruz. İyi Partililere, AK Partililere, MHP’lilere, HDP’lilere, Saadet Partililere hizmet edeceğim.  Bu şehrin gençlerine arkadaş olmaya geliyorum. Bu şehir kadın dostu bir şehir olacak. Bana oy versin vermesin herkesin yol arkadaşlığına talebim” dedi

İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti ”Ben de sizden bir söz istiyorum. Ben bir gün hata yapabilirim. Eksiğim olabilir, ayağım tökezleye bilirim. Elimden tutup kaldırmaya var mısınız.  O çuvalların başında bekleyen demokrasi nöbetçilerine teşekkür ediyorum. Genel Başkanıma, grup başkanlarıma, milletvekillerime teşekkür ediyorum. Beni yetiştiren, beni bu şekilde sizlerle tanıştıran partime teşekkür ediyorum. Partimin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Aynı şekilde benim bu sürecime tüm içten duygularıyla, ittifakımız olan  dimdik duran İyi Parti’ye teşekkür ediyorum. Sayın Meral Akşener’e teşekkür ediyorum. İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na ve İyi Parti İstanbul Başkanı Buğra Kavuncu’ya teşekkür ediyorum. İstanbul’un gönüllülerine, bu şehrin herkese bütün yaşayanlarına, oy versin vermesin bütün yaşayanlarına teşekkür ediyorum. Size dünyanın en demokrat belediye başkanlığı, şeffaflık sözünü veriyorum. Bugünden sonra çok çalışacağımız günler başlayacak. Çok işimiz var. Bu şehrin, akılla, bilimle sanatla buluşturacağız. Sizleri boş işlerle uğraştırmayacağız. Sizlere en demokratik belediyeyi vaat ediyoruz. Bu şehri emanet alıp emanet vereceğiz. Bu şehre emek veren belediye başkanlarına şükranlarımı sunuyorum. Belediye başkanlığı yaparken o kadar çok çalışacağım ki beni daha çok seveceksiniz. Size söz veriyorum. Size gelişmiş bir şehirde mutlu bir yaşam vaat ettim. Beni aileme,  bu millete, cumhuriyete ve Atatürk’e mahcup etme.  Bir kez daha Anıtkabir’e gideceğiz.”

Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini Mevlüt Uysal’dan devraldı. İmamoğlu’nun, İBB Başkanlık mührüyle fotoğrafı basına servis edildi.

YORUM YAP