DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.979,12 0.167

Ekrem İmamoğlu, görevi devraldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ekrem İmamoğlu, görevi devraldı

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini Perşembe günü ikinci kez devraldı. 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu, Çağlayan Adliyesi’ndeki İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldıktan sonra beraberindeki heyetle Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasına gelip, İstanbul Valisi Yerlikaya’dan görevi devraldı. İmamoğlu, İBB makamında dua ederek görevine başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevi devraldıktan sonra Fatih Saraçhane’deki İBB binası önünde toplanan binlerce vatandaşa hitaben teşekkür konuşması yaptı. İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“Allah, mahcup etmesin. Umuyorum, bu şehre, tarihine, maneviyatına, bütün geçmişten bugüne her şeyine sahip çıkacak, doğruları yapmaya çalışacak, yanlışlardan sakınacak bir yönetim anlayışını ortaya koymayı diliyorum, istiyorum. Bu bir mücadele dönemi, Türkiye’nin en büyük kenti, Avrupa’nın en büyük kenti İstanbul’umuza hep beraber hizmet etme karakteriyle hareket edeceğime herkesin huzurunda elbetteki söz veriyorum. Milletin iradesini yok sayanlara, İstanbul size öyle bir ders veriyorum ki, 806 bin defa millet iradesini İmamoğlu’na teslim ediyor. Millet ne yaptı? Millet İstanbullu, demokrasiye sıkıntı vermek isteyen bir avuç insana öyle bir ders verdi ki… Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi dedi. İstanbul bu millete büyük bir özgüven kazandırdı. İstanbullu “benim adalet duygularımla oynayamazsınız” dedi. İstanbullu, Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dedi. İstanbullu, 23 Haziran’da cumhuriyete ve demokrasiye olan bağlılığını tescilledi.

Türkiye herhangi bir Orta Doğu ülkesi değildir. Türkiye damarlarına kadar demokrasiye inanmıştır. İstanbullu, oy veren vermeyen herkesin en barışçıl duygularıyla sandığa gitmesi çok önemli. Ben bu şehrin 16 milyon insanına teşekkür ediyorum. Hep beraber demokrasiye verilen zararı tamir ettik. Demokrasiyi hiçe sayanları bir kez daha milletçe yok saydık. Yok hükmündedir, o bir avuç insan. Bu şehirde 16 milyon insanımıza eşit olduğumuzu gösterdik. Zengini fakiri eşitiz bir. Türk-Kürt, Ermenisi, Süryanisi, Arapı, Arnavutu, eşitiz bir. Sünnisi Alevisi hep bir aradayız. Hıristiyanı, Musevisi birlikte mutlu olacağız. 16 milyon vatansever olarak bu millet için, bu devlet için hizmeti en önemli kriter biliriz.

Ne demiştik, yolumuz uzun, ne demiştik, heyecanımız var, Ne demiştik, gençliğimiz var. Allah şahit, çok çalışacağım. Benimle gurur duyacağınız işler yapacağız. Hatamız olduğunda uyarın. önerilerinizi yollayın. Bizi yalnız bırakmayın. Bizi eleştirin. Arkamızdan işler çevirenler varsa onlardan da bizi koruyun. Bu şehrin insanları hizmet bekliyor. Biz kişilere değil, partilere değil biz İstanbul’a hizmet etmeye geliyoruz. Onların güzel duyguları bizi şarj edecek, güne enerjik başlayacağız. Çok güzel işleri yapacağız. Tüm takımlarıyla, Galatasarayıyla, Feneriyle, Beşiktaşıyla çok güzel işler başaracağız. Bana ve bu döneme dualarınızı esirgemeyin. Ben kendimi burada buluna, bulunmayan 16 milyon İstanbulluya emanet ediyorum. Sizleri de Allah’a emanet ediyorum. Hepinizi çok seviyorum. Her şey çok güzel oldu.

Bu şehrin inançlarını, kurucu değerlerini hep birlikte var edeceğiz. İnsanlarına saygınlık kazandıracağız. Göreceksiniz başka bir sevgi saygı ve huzur ortamı inşa edeceğiz. Hepinize sesleniyorum. Bugünden itibaren trafikte korna çalmayacağız. Yolda giderken arabadan camdan dışarıya çöp atmayacağız. Yere çöp atmayacağız, atanları uyaracağız. İstanbul’u hep birlikte temiz tutacağız. Yaya geçidinde yaya gördüğünüzde ona araçlar ve şoförler yol verecek. Uygar bir şehir olacağız. Otobüste, metroda hepimiz yaşlı bir hemşerimizi gördüğümüz zaman, hamileye, engelliye, yerimizi vereceğiz. Kibar İstanbullular olacağız. Bu şehirde her yönüyle başka bir dönem başlatıyoruz. Her anını sizlerle paylaşacağız, katılımcı İstanbul olacağız. Hiç kimseyi dışarıda bırakmayacağız. İstanbul adil bir kent olacak, hızlıca hizmet üretecek. Burada duyurmak istiyorum, alınteri döken, bu şehir için çalışan 16 milyon kişinin başımın üstünde yeri var. Belediyede çalışıp da başka öncelikleri varsa, iş hukukuna, iş ahlakına göre davranmıyorsa belediyede başka işler peşinde koşuyorsa bunlarla işim olmaz. Liyakat ile çalışanları başımızın üstünde tutacağız. Bu şehinde kaynakları adil dağıtmaya geliyoruz. Bu şehir bir hoşgörü şehri olacak. Seçimin kazananı biz ya da burdakiler değil. Kazanan İstanbul ve Türkiye’dir. Benden önce bu şehre iyi işler yapmış kim varsa teşekkür ediyorum, bu şehre emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Partizanlığı bu binalardan söküp atacağız. Artık liyakat ve adalet var, unutmayın. Çok çalışacağız ve başaracağız. Hatamız olduğunda bizi uyarın bizi yalnız bırakmayın, bizi eleştirin, arkamızdan başka işler çeviren varsa onlardan da bizi koruyun. Bu şehrin tüm takımlarıyla, Galatasaraylı, Fenerbahçeli, Beşiktaşlısıyla çok güzel işler başaracağız.”

 

YORUM YAP