DOLAR 32,2611 % 0.03
EURO 35,2303 % 0.21
STERLIN 41,3547 % 0.18
FRANG 35,4498 % 0.06
ALTIN 2.525,19 % 0,98
BITCOIN 67.121,93 0.018

Davut Ukan: Nakliyat sektörünü domine eden Karslılardır

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Davut Ukan: Nakliyat sektörünü domine eden Karslılardır

Tüm evden eve Nakliyeciler Derneği Başkanı ve Köseoğlu Nakliyat sahibi Davut Ukan, Siyasal Yaşam Gazetesi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Erkan Sarıkaya: Davut Ukan Kimdir? Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

Davut Ukan: 1981 Kars merkez Aslanizi köyünde doğdum. Aynı zamanda Badılı aşireti mensubuyuz. İlk, Orta ve Lise 2’ye kadar Kars’ta okudum. Daha sonra İstanbul Ümraniye Mevlana Lisesi’nde tamamladım. Evden eve Nakliyat işi yapıyorum. 1997 yılında ortaklı başladım. Daha sonra Abimle yürütüğüm, sonrasında tek başına yürütüğüm evden eve nakliyat işi yapıyorum halk otobüslerimiz var ve sektörün Dernek Başkanlığını yapıyorum. 2014 yılından itibaren evden eve Nakliyeciler Derneği Başkanlığını yapıyorum. Aynı zamanda Fenerbahçe kongre üyesiyim.

Erkan Sarıkaya: Karslı olmanızdan dolayı, İstanbul’daki Kars, Ardahan ve Iğdır Derneklerini başarılı buluyormusunuz?

Davut Ukan: Bundan 10 yıl önce Kars, Ardahan ve Iğdır illeri hoş görü ile bakılmıyordu. Kars çatısı altında, bir baba iki oğul gibiydi. Ama şu anda işletmeler olarak hem siyasi olarak, hemde kamuda çalışanlar olarak Kars, Ardahan ve Iğdır çok iyi bir yerde. Burda Kars, Ardahan daha önde, Iğdır fazla göç vermediği için, Kars, Ardahan, Iğdır lobisi şu anda iyi bir durumda, güzel çalışmalar yapıyorlar.

Erkan Sarıkaya: Fenerbahçe tutkunuz nasıl başladı?

Davut Ukan: Benim hayata vazgeçmeyeceğim iki şey vardır. Bir çocuklarım, ikicisi Fenerbahçe, benim Fenerbahçe sevgim bu kadar büyük. İlk İstanbul’a geldiğimde Gebze’den Fikirtepe’ye Trenle gelip ordan Fenerbahçe tesislerine kadar yürüdüm, orda futbol oynamak için. Beceremedik. 2015’ten itibaren Fenerbahçe kongre üyesiyim. Fenerbahçe taşıma işi için kısmi sponsoruz. Fenerbahçe en büyük sevdamız.

Erkan Sarıkaya: Kars’a gidip geliyorsunuz. Kars’ta gelişme var mı?

Davut Ukan: Ahmet Arslan Bakan olduğu dönemde Kars’ta bazı gelişmeler oldu. Biliyorsunuz Kars kozmopolitik bir şehir. Aslında demokrasinin rengiyiz. Bizim halkımız demokrasiden vazgeçmiyor. Doğu ekspresi iyi şeyler aldı. Ben Karstaydım, yerli Turist çok memnun. Oradaki esnaflara seslenmek istiyorum. Biraz daha hitap düzeyini, kalite düzeyini artırırlarsa bence beş yıl sonra en fazla Turist alan yerlerden biri olacak. Birde turizm alanlarını devlet yeterince öne çıkarmamış. Kars Malazgirt’ten önce fethedilmiş ve orada bir cami var. Orada ilk namaz kılınmış bu cami hala restore edilmedi. Ani harabeleri ile kimse ilgilenmiyor. Turizm potansiyeli olan yerleri malesef öne çıkaramıyoruz. Bizim yaylalar çok yüksekte, benim köyüm bile 1840 rakımda. Biliyorsunuz spor kulüpleri yaz aylarında yüksek rakımlı yerlerde kamplar yaparlar. Şehrimiz iklimi bu konuda çok elverişli olmasına rağmen hiç bir yatırım yok. Kaynak sularımız var, bunlarıda değerlendirmemiz lazım.

Erkan Sarıkaya: Tüm evden eve Nakliyeciler Derneği çalışmaları hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?

Davut Ukan: Bizin eskiden Derneğimizin ismi İstanbul evden eve Nakliyeciler Derneği idi, son tüzük değişikliği ile 2018 Ekim’de biz Tüm evden eve Nakliyeciler Derneği olduk, tüm Türkiye’ye açıldık. Türkiye’de bu işin tek temsilcisiyiz. Biliyorsunuz İstanbul’da evden eve nakliyat yapanların %70’i Karslıdır. Karslılar bu sektörün çoğunluğunu elinde bulunduruyor. 220 üyemiz var. 31 farklı illden değişik üyelerimiz var. Sivas, Bitlis, Trabzon, Malatya, İzmir gibi değişik illerden üyemiz var. Dernek olarak Türkiye’ye açıldık artık her ilden üye alıyoruz. Yaklaşık 150 Karslı üyemiz var. Hem çalışanlar olarak, hemde işveren olarak, Nakilyat sektörünü domine eden Karslılardır.

Bizi ziyaret etiğiniz için ayağınıza, emeğiniz sağlık teşekkür ediyorum.

Erkan Sarıkaya: Bize zaman ayırdığınız ve değerli görüşleriniz için biz teşekkür ederiz.

YORUM YAP