DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.290,00 -0.413

CHP’li Kaftancıoğlu: Demirtaş’ın çağrısı çok kıymetliydi

Yayınlanma Tarihi : Google News
CHP’li Kaftancıoğlu: Demirtaş’ın çağrısı çok kıymetliydi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 31 Mart yerel seçimleri için ‘sandığa gidin’ çağrısını ‘çok kıymetli’ bulduğunu söyledi.

BBC Türkçe’ye konuşan Kaftancıoğlu, “Faşizme karşı omuz omuza mücadele ettik, bütün faşizmin karşısında duran yapılarla birlikte” dedi.

Demirtaş, HDP’lilerin bazı kentlerde AK Parti – MHP ittifakına karşı muhalefet adaylarına oy vermesini istemişti.

Demirtaş’ın söz konusu mesajını değerlendiren Kaftancıoğlu, şöyle dedi:

“Çok kıymetli bir çağrı. Kişisel olarak, HDP seçmeni üzerinde oldukça etkili olduğunu düşünüyorum. Orada da HDP’li yetkililerin çağrısı neydi? ‘Biz Doğu ve Güneydoğu’da aday çıkaracağız, adaylarımızı destekleyeceğiz, Batı bölgelerinde ise, faşizme karşı’, cümle tam öyle değil ama ben anladığım şekilde ifade edeyim, ‘demokrasi için ve iktidara kaybettirmek için’ davranacağız (demişlerdi).

Bu bence gayet anlaşılır, gayet makul ki bana sorarsanız da olması gereken bir şey. Yıllardır, sokaklarda hep söylediğimiz bir slogan vardır, bu defa faşizme karşı omuz omuza mücadele ettik, bütün faşizmin karşısında duran yapılarla birlikte.”

AK Parti’nin seçim iptal başvurularına da değinen Kaftancıoğlu “YSK’dan o karar çıkmayacak. Hiçbir hukuksal dayanağı yok, o yüzden olmayacaktır ama siz ısrarla, buna rağmen böyle bir şey olacak derseniz, emin olun ona rağmen o gün en doğru şey konuşulur ve değerlendirilir ama şu an hiç düşünmüyoruz, hiç gündemimizde yok” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP