DOLAR 32,4371 % 0.04
EURO 34,4733 % -0.1
STERLIN 40,3583 % -0.05
FRANG 35,5347 % -0.09
ALTIN 2.488,34 % 0,21
BITCOIN 2.069.268 -6.617

Başkan Gültekin: Bu Yıl Kaşar Festivali Yapılmayacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan Gültekin: Bu Yıl Kaşar Festivali Yapılmayacak

Ardahan Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin, Siyasal Yaşam Gazetesi sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Gültekin, Göle içme suyunun kısa süre içinde çok temiz akacağını, Göle’ye Odun fırınlama Fabrikası açacaklarını belirtip, Göle’ye Millet Bahçesi ve Millet kırathanesi açacaklarını belirtti.

Erkan Sarıkaya; Başkan görevi devraldığınızda Göle’nin en büyük sorunu olarak ne ile karşılaştınız?

Başkan Gültekin: Görevi devraldığımızda bütçe ilgili bir sıkıntımız var. İnşallah aşmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan arıtma su tesisimiz birinci ayda sistem yanmış. Sular çok kötü akıyor bu yüzden tüm vatandaşlarımızdan özür diliyorum. İnşallah en kısa sürede bunu çözeceğiz. Mahalle aralarında ve yollarımızda sıkıntılar var. Onun için çalışmalarımız devam ediyor. Onun dışında seçimden sonra araç parkımız çok kötüydü. 3 çöp aracımızda arızalıydı. Kepçelerimiz arızalıydı ve Kamyonlarımızda arızalıydı.

Erkan Sarıkaya: Başkan 31 Mart seçiminde Göle Belediyesi’ni ne kadar borçla devraldınız?

Başkan Gültekin: Resmi olarak 18.5 milyon. Birde gayri resmi olarak bize gelip olacağı olanlar var. Bana yansıyan yaklaşık 1.5 milyon gibi bir borç var. Hepsini üst üste koyduğunuzda yaklaşık 20 milyon borç var. Tabi biz borçlara takılmıyoruz. Biz bunlara bilerek geldik.

Erkan Sarıkaya: Başkan Göle için projeleriniz nelerdir?

Başkan Gültekin: Millet Bahçesi projemiz var. Askeri kışla içinde Belediye mücahir alanına aldığımız 306 dönümlük ormanlık alanda düşünüyoruz. Bu alanda mayın temizliği yapıldıktan sonra bize teslim edilmesini bekliyoruz. Millet Kırathanesi projemiz var. Eski Emniyet binasında bir kalkınma ajansı tarafından projelendirdik. İnşallah projemiz sonuçlanmak üzere, onu orda düşünüyoruz. Yarım kalan hayvan pazarımızın yolunu yaptık. Kısa süre sonra Hayvan pazarımızı açacağız. Yine yeni açılacak Otogarımızın çevre düzenlenmesini yaptık. Otogarın ilçe merkezi dışında olduğu için şikayetler var. Fakat ilçe merkezinde Otogar yapacak yeterli büyüklükte alan bulunmadığı için ilçe girişine yapılmış. Daha yakın yer olabilirdi imkanlar zorlansaydı.

Erkan Sarıkaya: Başkan yıllardır Göle ilçe merkezin en büyük sorunu olan su sorunu kesinlikle çözüldü mü?

Başkan Gültekin: Klor gazından kaynaklı su deposunda bir patlama olmuştu. Yanan parçalar vardı ihalesi yapıldı. Son bahara kalmaz kısa sürede Göle temiz suya kavuşacak.

Erkan Sarıkaya: Başkan Göle Kaşar festivali yapılacak mı yapılmayacak mı tartışması var. Festival bu yıl yapılacak mı?

Başkan Gültekin: Göle Kaşar festivalini en çok ben yapmak istiyorum. Kaşar üreticileri ile bu haftaya kadar görüşmelerim oldu. Kaşarcılardan kesinlikle bir ücret talebim olmadı. Şu talebim oldu. Kaşar festivali olması sebebi ile bu işin lojistik kısmını belediye olarak ben vereceğim. Fakat işin ekonomik kısmı sizde olsun dedim. Geçmiştede böyle oldu. Mandıracı arkadaşlar kendi aralarında anlaşamadı. En son aldığım bilgi 17 büyük mandıra arasında sadece 4 tanesinin festivale destek olacağı, diğerlerininde destek vermiyeceklerini belirtiler. Bu yıl festival yapılmayacak. Kaşar bizim için çok önemli. Göle’nin markasıdır. Bu önümüzdeki süreçte tekrar bir araya gelip konuşacağız.

Erkan Sarıkaya: İstanbul ve Ankara’daki Dernekler Festivale destek verelim veya biz yapalım diye size önerileri oldu mu?

Başkan Gültekin: Hiç bir Dernek başkanı festivali biz yapalım demedi. Ankara’dan bir Dernek Başkanı bir miktar dernek olarak yardım yapabilirim dedi. Oda bu işi üstlenecek derecede değildi. Arkadaşımıza burdan teşekkür ediyorum. İstanbul Esenyurt’ta Bazı derneklerimizle bu konuyu görüştüm. Onlarda bu işin küfletini Kaşarcı arkadaşların üstlenmesi gerektiğini söylediler. Festivali önümüzdeki sene yapacağız.

Erkan Sarıkaya: Başkan Göle’de istihdam yaratacak, gençlerin çalışacağı projeleriniz var mı?

Başkan Gültekin: Hayvancılık konusunda ne yapabiliriz buna kafa yoruyoruz. Ağaç fırınlama makinamızın fizilite çalışması bitti. İnşallah burya Ağaç fırınlama fabrikası açacağız. Göle’nin Ağacını Göle’de işliyeceğiz. Arıcılık konusunda ciddi bir potansiyel var. Arıcılık yapanlar genelikle Karadeniz bölgesinden geliyorlar. Biz her yıl Göle’de Arıcılık kursu açtırıyoruz. Bu kursları Köylerde yapma konusunda çalışmalarımız var. Arıcılık konusunda devlet teşvik veriyor, genç çiftçilere karşılıksız kovan veriyor, Arı veriyor. Malesef bu kültürü Göle’ye yerleştiremedik. Biz bunu Göle’de yaygınlaştırmak için, özelikle bayanların köylerde yapması konusunda bu kurslarda köylerde yaygınlaştırmak çabasındayız. Malesef Göle Arıcılık konusunda yeterince yararlanamıyor. Bir Alabalık balığı potansiyelimiz var. Bunada bugüne kadar ciddi eğilmemiş.

Erkan Sarıkaya: Başkan son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Başkan Gültekin: Gurbeteki Göle’lilerden şunu istiyorum. 2-3 sene sonra Göle’de insanlar mülk almak isteyecek. Buna köyler dahildir. Kısa sürede vatandaşlarımızın buralara gelip mülk sahibi olmalarını, arsa sahibi olmalarını ve ev yapmalarını istiyorum. Biz yeşil Göle’mize tüm Göle’lilerimizle sahip çıkalım diyorum. Çünkü Göleliler Merdiniklidir, Merdinikli mert adam demektir.

YORUM YAP