Anasayfa / Son Dakika Haberleri / Mehtap Demir: Ardahan’la Bağımızı Hiç Koparmadık

Mehtap Demir: Ardahan’la Bağımızı Hiç Koparmadık

Türk Halk Müziği Sanatçısı Mehtap Demir, Siyasal yaşam Gazetesi sahibi Erkan Sarıkaya ile Müzik hayatını ve memleketi Ardahan için önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Mehtap Demir,15 Aralık  2013 Pazar akşamı saat: 20.00 de İstanbul Ümraniye ilçesinde  Atakent Kültür Merkezinde ücretsiz konser verdi. Konsere Sanatçının seseverleri yoğun ilgi gösrediler. Mehtap Demir ile konser öncesi röportaj yapma fırsatı bulduk.

Erkan SARIKAYA: Mehtap hanım Ardahan’dan ne zaman geldiniz?

Mehtap DEMİR: Ardahan Hanak ilçesi Çayağzı köyü’nden İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a geldim. Ardahan’la bağımızı hiç koparmadık. Her yaz aylarında memleketimize giderim.

Erkan SARIKAYA: Mehtap hanım sizin müzikle ilginiz nasıl başladı?

Mehtap DEMİR: Büyük babam Bayram Demir’inde seside çok güzeldi.Aynı şekilde amcam Faruk Demir (sanatçı ve siyasetçi) müzüğe karşı yeteneğimi fark etiler. 11 yaşında ses yeteneğimin fark edilmesinden sonra ortaokul döneminde istanbul Teknik Üniversitesi devlet konserveturında sınavlara girdim.11 yaşından beri müzikle ilgileniyorum.

Erkan SARIKAYA: Şarkılarınızda farklı çalgılar kulanıyorsunuz ve farklı dilerden söylüyorsunuz.

Mehtap DEMİR: Ben dünya sanatçısıyım.Dünyanın her yerinde konser vermeye gidiyorum.Onların müzüklerin etkisinde kalıyorum.Hem kendi kültürümün müziğini dünyada temsil ediyorum, hemde o insanların müziklerinden ve göreneklerinden örnekler alıyorum.Dolaysıyla Uygur’dan Mekodonya’ya, İspanya’yan İran’a kadar çok geniş bir coğrafyanın türkülerini söylüyorum.Dil fazlalığı enstrüman fazlalığı değişikliği mümkün.

Erkan SARIKAYA: Ardahan yöresine yönelik şarkılarınız varmı?

Mehtap DEMİR: Tabiki var.Biliyorsunuz Deme çevirmeler ve Halaylar Ardahan’da çok önemlidir. Benim her albümümde Deme çevirmeler olur.

Erkan SARIKAYA: İçinde Ardahan geçen şarkınız varmı veya düşünüyormusunuz?

Mehtap DEMİR: Ben geleneksel türkü söylemeyi seviyorum. Geleneksel Ardahan türkülerini okumayı daha çok tercih ediyorum.

Erkan SARIKAYA: Farklı dilerden şarkı söylüyorsunuz, neden İngilizce ve Kürtçe şarkı okumuyorsunuz?

Mehtap DEMİR: İngilizcem iyidir fakat şarkı söylemeyi tercih etmiyorum. Türkiye’deki yerel dillerde de uzman sanatçı arkadaşlarım var onlardan dinlemek daha keyifli.

Erkan SARIKAYA: Ardahan’da konser vermeyi düşünüyormusunz?

Mehtap DEMİR: Ardahan’lılar beni davet ederse sevinirim. Neden olmasın. Eğer davet gelirse başım gözüm üzerine, davet gelirse büyük şeref duyarım.

Erkan SARIKAYA: Ardahan ile bağınız nasıl?

Mehtap DEMİR: Çok iyi. Şu an Ardahan Valiliği ile çok güzel bir çalışma yapıyoruz ‘Kuranın yadigarı” Ardahan türkülerinden oluşan bir albüm. Kuradan bize yadigar kalan türküler,Ardahan Valiliği sponsorluğunda yapıyoruz.Ünlü halk sanatçılarımız bizim hatırımız için geldiler.Müzik yönetmenliğini Ardahanlı Selçuk Kızılateş yapıyor.Yine Gökhan Temur derlemeleriyle katkıda bulunuyor.

Erkan SARIKAYA: Sanat yaşamınıda bundan sonraki hedefiniz ve amacınız nedir?

Mehtap DEMİR: Ben İstanbul Üniversitesi Devlet Konservutarında öğretim görevlisiyim.Doçent olma yolunda ilerliyorum.Daha sonra Prafösör olup  Dünya müzik kültürünü ve Türk müziğini tanıtmak ve anlatmak en büyük hedeflerimden bir tanesi.En önemlisi şu, bizim akademisyen icracı yetişmiş Ardahanlılara ihtiyacımız var.Öğrencilerimi yetiştirmek öncelikli vazifem.Dünya ülkelerinde konserlerime devam ediyorum, hem Ardahanı hem Türkiye’yi temsil etmeye çalışıyorum.Gerek müzük düşünüşüm gerek yaşam şeklim piyasa kültürünün üzerindedir.Benden herhangi dünya temsilinde hem İngilizce hem Türkçe yerel olarakta Ardahanı temsil etmem bekleniyor.Bunuda başarıyla yapıyorum.

Erkan SARIKAYA: Müzikte kaynak kişilerin eğitim ile müzik başarısına ne kadar katkısı varmı?

Mehtap DEMİR: Bence tabiki eğitim çok önemli.Kaynak kişilerin bence piyasa kültürü içinde kayboluyorlar.Şimdi şöyle bişey var. Birincisi kaynak kişi diğeri benim gibi eğitimli birde piyasa kültürü sanatçısı var.Kaynak kişilerin sahneye çıkmaması gerekir sürekli yeni eser üretmeleri gerekir.Ve eğitimli kişilere bu eserleri teslim etmeleri gerekir.

Erkan SARIKAYA: Mehtap hanım son olarak  sevenlerinize ve Ardahanlılara bir mesajınız varmı?

Mehtap DEMİR: Öncelikle tüm Ardahanlılara sevgimi ve saygımı sunuyorum.Hepsini çok seviyorum.Ardahan’ın Bal Festivalinde,Ardahan’ın Peynir Festivali’nde ve Kaz festivalinde Ardahan’lı sanatçların olmasını bekliyorum.İnşallah Ardahan’lı sanatçılar olarak hepimiz orda oluruz.

Erkan SARIKAYA: Mehtap hanım bize zaman ayırdığınız için Siyasal Yaşam Gazetesi adına size teşekkür ediyorum.

IMG_0134

 

Göz Atın

Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan Dolu, Tahliye Edildi

 Yaklaşık 5 ay önce DHKP-C’ye yönelik yürütülen operasyon kapsamında tutuklanan Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir