DOLAR 32,4426 % 0.05
EURO 34,4648 % -0.14
STERLIN 40,3435 % -0.14
FRANG 35,5191 % -0.13
ALTIN 2.488,77 % 0,22
BITCOIN 2.082.891 -6.561

Köyde Yaşam Hayalimiz Oldu

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Köyde Yaşam Hayalimiz Oldu

Doğup büyüdüğümüz Anadolu’nun köylerinden ekonomik sıkıntılar veya daha iyi bir hayat için büyük şehirlere istemeyerek de olsa arkamıza uzun uzun bakarak ayrılmak zorunda kaldık.

Göç edip geldiğimiz büyük şehirlerde ekonomik refaha ulaştığımızda ya da sadece günlük geçimimizi sağlayacak düzeye geldiğimizde, yaşadığımız Apartman dairesinden veya şehrin trafik yoğunluğundan sesiz bir yer ve bahçesi olan toprakla uğraşıp bişeyler ekip biçerek yaşamak, ya da bir Ahırda birkaç Hayvan beslemek hayalleri görmeye başlarız.

Müstakil bahçeli bir ev sahibi olmak için ya çok zengin olmak gerekiyor, veya çok fakir. Çünkü büyük şehirlerde ancak ekonomik durumu iyi olan birisi bahçeli ev satın alabilir ya da yaptırabılır. Bahçeli bir eve sahip olmak için diğer alternatif ise Anadolu‘nun herhangi bir köyünde dedenizden veya babanızdan kalan bahçeli bir evde yaşarsınız veya köyünüzde sahip olduğunuz tarlanızda çok az bir maliyetle bahçeli bir ev sahibi olabilirsiniz.

Dünyada ve Ülkemizde devam eden Pandemi sürecinde, büyük Metropol şehirlerde sağlıklı bir yaşam için, şehir dışında temiz havası olan deniz kenarlarına yakın bölgeler de yazlık evlerde yaşamak isteyenlerin yoğun talebi yüzünden tatil köylerinde Villa fiyatlarının iki misli pahalıya satıldığı konuşuluyor.

Köyde yaşayıp sıradan bir yaşam sürenlerin hayatını, büyük şehirde yaşayanların hayali haline geldi. Ormanda yürümek, bahçede meyve, sebze yetiştirmek, nehirde balık tutmak, bahçede yemek yiyip çay içmek ve Ailesi ile zaman geçirmek için yıllar önce doğdukları topraklarda eski günleri yaşamanın hayalini yapan kişi sayısı oldukça fazla olduğu görülüyor. Sonuçta bazılarının köyde yaşayıp beğenmedikleri hayatları, başkalarının hayali olabiliyor.

Erkan Sarıkaya

Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi

YORUM YAP