Anasayfa / Gündem / Siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak 10. kez tutuklandı

Siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak 10. kez tutuklandı

Eski DEP Milletvekili 68 yaşındaki Siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak, sevk edildiği mahkeme tarafından 10. kez tutuklandı. Alınak ve beraberindekiler tutuklanma esnasında kelepçe takılmasına tepki gösterdi.

Mahmut Alınak 13 Şubat’ta Kars’teki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Kars Cumhuriyet Savcılığı Mahmut Alınak’ı tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk etti. Sağlık sorunları da olan Mahmut Alınak ‘örgüt üyesi olduğu’ gerekçesiyle tutuklandı ve 10. kez cezaevine girdi.

Mahmut Alınak gözaltının ikinci gününde avukat aracılığıyla gönderdiği mesajda “Onur kavgası çocukluğumdan beri hep benim bir parçam oldu. Ben onur kavgasındayım. Benim gibi aydınların tutuklanması gerekiyor. Beni merak etmeyin” demişti.

Aynı zamanda Alınak’ın oğlu olan Avukat Bişar Alınak, da şu açıklamayı yapmıştı: “Babamın sağlığı yerinde ve gayet moralli. Evimizde yapılan aramada 50’ye yakın polis, akrepler ve özel hareket timleri vardı. Sanki savaş operasyonu gibi bir uygulama yapıldı. Çağrılsa savcılığa gidecek olan bir kişiye bile bile yapılan bu uygulama kanundan doğan hakkın kötüye kullanılmasıdır. Zira gözaltı süresinin uzatılması da bu tezimizi doğrulayan bir durumdur. Bu sebeple gözaltına ilişkin itirazda bulunmadık. Yargının mengeneye alındığı günümüz hukuk sisteminde gözaltına yapacağımız itirazın beyhude olacağından eminiz. Kaldı ki talepte bulunmak bile hukuksuzluğu meşrulaştırmak anlamına gelecektir” dedi.

Kaynak: basnews

Göz Atın

Sporun kalbi Maltepe’de attı: 138 etkinlik, onbinlerce katılım

Sanatın merkezi haline gelen Maltepe, spor etkinlikleriyle de ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz yıl ilçe genelinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir