Anasayfa / Gündem / Şevin Alaca: Kars’ta Bize Engel Çıkaranlar Şimdi Kayuma Her Türlü Desteği Veriyor

Şevin Alaca: Kars’ta Bize Engel Çıkaranlar Şimdi Kayuma Her Türlü Desteği Veriyor

HDP’li Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca, Siyasal Yaşam Gazetesine Kars ziyareti ve ülke gündemi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Siyasal Yaşam: Kısa süre önce Kars ziyaretiniz oldu. Kars Belediyesi çalışmalarını ve Kars şehir merkezindeki izlenimlerinizde neler gördünüz?

Şevin Alaca: Kars’a gitiğimde insanlarda sesiz bir tepki vardı. Bunu çok net görebiliyoruz. insanlar üzerinde ki baskı yüzünden çok fazla ses çıkarma şansları olmuyor. Fikrini söyleyenler hakkında davalar açılıyor ya da cezaevine gönderiliyor. Sosyal medyada bile en ufak bir eleştiride ifadeye çağrılıyorsunuz. Kars’ta bize oy veren veya oy vermeyen her kesimden kayyum zihniyetine tepkiler olduğunu gördük. Çünkü bizim dönemimizde bazı algıların değiştiğini, özellikle şeffaf ve katılımcı belediyecilik konusunda güzel bir izlenim bıraktığımızı farkettim. Biz Kars Belediyesi’ni yönetirken Belediyenin gelirlerinin yetersizliğinden dolayı bazı sıkıntılar yaşıyorduk. Borç yükü çok fazla olan bir Belediye devralmıştık. Belediyenin gelirlerine, arsa ve araçları dahil herşeye haciz gelmişti. Banka hesapları bloke olduğu için veznelerden elde edilen gelirlerler ile iş yapmaya çalışıyorduk. Şehirdeki temizlik işleri için bile çevre illerdeki HDP’li Belediyelerden araç desteği alıyorduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ekipman konusunda defalarca talepte bulunnamıza rağmen karşılık bulamadık. Şimdi baktığımda bizden sonra kayum atananlara ödenekler dahil her türlü destek veriliyor. Bir şeyler yapılıyor ama devlet desteği ile yapılıyor. Bizim zamanımızda tam tersi her türlü engel çıkarılmaya çalışıyorlardı. Biz Kars’ın hizmet almasını ve hak ettiği değere ulaşmasını isteriz. Ama gerçek hizmet yapmak isteyenlerin önü kesiliyor. Malesef bize engel çıkaranlar şimdi kayuma her türlü desteği veriyor.

Siyasal Yaşam: Muhalefet partileri ve HDP dahil Partilerin erken seçim çağrıları var. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Şevin Alaca: Ülkenin mevcut durumu ortada hepimiz görüyoruz. Ciddi bir Ekonomik kriz ile karşı karşıyayız. TÜİK verileri açıklanıyor ama herkesin nezdinde ne kadar inandırıcı ve geçerli. Pandemi sürecinde ülke olarak iyi bir mücadele veremiyoruz. Her gün ölüm sayısı artıyor. Dolaysıyla ülke yönetilemez bir görüntü veriyor. Erken seçim aciliyetini her parti gibi bizim partimiz de görüyor. Bunun için çağrılarımızı yineliyoruz. En doğrusu en yakın zamanda tüm partilerin adil, demokratik ve eşit koşullarda yarışabileceği bir seçim olması. Türkiye’nin yeni bir iktidar ile geleceğe taşınması temennimizdir. Bu talep nasıl bir karşılık bulacak önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Siyasal Yaşam: Son günlerde artan döviz kuru ve başta temel gıda ürünleri olmak üzere adeta zam yağmuru yaşanıyor. Bu Ekonomik durum önümüzdeki dönemde siyasette etkisi ne olur?

Şevin Alaca: Süleyman Demirel’in bir zaman telefuz ettiği bir cümle vardı. “Tencerenin deviremiyeceği iktidar yoktur” günümüzde de yaşıyoruz. İnsanların en önemli ihtiyacı ekmek, aş gerçekten İnsanlar artık geçinemiyor. İnsanlar açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Artan döviz kuru ve her gün değer kaybeden Türk lirası yüzünden ülke ekonomisi çökmüş durumda. Ekonomi yüzünden çok trajik olaylar yaşanıyor. İnsanlar intihar ediyor.

Siyasal Yaşam: Siyasi partiler erken seçim olacağını açıklıyorlar. Erken seçim olursa Şevin Alaca’yı milletvekili adayı olarak görebilecekmiyiz?

Şevin Alaca: Tabi bu konuda karar partimizindir. Partimiz HDP ne zaman nereye bizi uygun görürse her zaman görev almaya hazırız. Şahsen erken seçim olma ihtimalini ben fazla görmüyorum.

Siyasal Yaşam: Son dönemde siyasetteki çıkışlarını nasıl görüyorsunuz?

Şevin Alaca: HDP doğru noktalarda çıkış yapıyor. Geçtiğimiz aylarda açıkladığı bir deklarasyon vardı. Çok net olarak açıkladı düşüncelerini ve ittifak şartlarını. Çok partili sistem diyoruz ama iki kutup var. Millet ittifakı ve Cumhur ittifakı ile iki cepheli Siyaset gibi gösterilmeye çalışılıyor. Cumhur ittifakı karşısında Millet ittifakı içinde kimler yer alacak. Son günlerde en çok merak edilen konu bu. Burada HDP kilit parti olarak öne çıkıyor. Bence önümüzdeki seçim sürecinde Kürtlerin desteğini alan  parti ipi göğüsleyecek. Bu ülkenin en büyük sorunlarından bir tanesi Kürt sorunudur. HDP bu konuda önemli bir rol üstleniyor. Anketlerde millet ittifakı önde görünüyor ama bunun bir garantisi yok. HDP’in alacağı oy oranının bu seçimde belirleyici olacağını düşünüyorum.

Siyasal Yaşam: Selahattin Demirtaş’ın kısa süre içinde serbest kalacağını düşünüyormusunuz?

Şevin Alaca: Bağımsız bir yargı sistemi olsaydı şimdiye kadar çıkması gerekiyordu. Avrupa insan hakları mahkemesinin verdiği bir karar var. Avrupa konseyinin hem Selahattin Demirtaş hemde Osman Kavala’nin serbest bırakılması için verdiği kararlar var.Verdikleri süre iki defa doldu. İçerde tutulmalarının hiç bir hukuki karşılığı yok. Malesef hukuk adeta ülkeyi yönetenlerin iki dudağı arasında kalmış. Zaten  bunu kendileri de söylüyor. Geçen günlerde Avrupa İnsan hakları mahkemesinin kararı yok hükmündedir dediler.

Siyasal Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Şevin Alaca: ülkemiz gerçekten çok sıkıntılı ve zor süreçlerden geçiyor. Ekonomik sorunlar başta olmak üzere artan Kadın cinayetleri var, daha dün bir kadın cezaevinde intihar etti. Yine bir çocuk boğazı kesilerek öldürüldü. Bu sorunların sebebi yönetilememe sorunundan kaynaklanıyor. Bunun çözümü de erken seçimden geçiyor. Seçimde dediğim gibi eşit şartlarda demokratik bir seçim sistemi ile yapılmalıdır.

 

Göz Atın

Ayhan Bilgen: Hedef kitlemiz muhalefete gitmeyen oy kitlesi

Kars eski Belediye Başkanı ve Türkiye’nin Sesi Partisi (SES)) Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Siyasal Yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir