Anasayfa / Gündem / Sahne Sanatçıları Odasından Önemli Bir Girişim

Sahne Sanatçıları Odasından Önemli Bir Girişim

Sahne Sanatçıları Odası 48 Başlıkta TİYATRO da Meslek Tanımı ve standartları istemini İstanbul Esnaf ve sanatkarları Odaları Birlik Başkanlığına (İSTESOB) Gönderdi. Birlik yazıyı bekletmeden TESK’e Gönderdi.

İstanbul Sahne Perde Film Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası sahne sanatlarında sürdürdüğü meslek tanımı çalışmalarında tiyatro da 48 başlıkta meslek tanımı ve Standartları talebini İstanbul Esnaf ve sanatkarları Birlik Başkanlığına (İSTESOB) gönderdi. Birlik bekletmeden TESK | Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyona yolladı.
İstanbul Sahne Perde Film Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Bakanı Terlan Kaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Göreve geldiğimizde Anayasamızın 64. Maddesinin uygulama kanunlarının olmadığını gördük. Nedenleri üzerine yaptığımız incelemede sahne sanatçılarımızın meslek tanımlarının olmadığını gördük. Meslek tanımları olmayınca kamu önünde yok hükmündeler bu nedenle hemen çalışmalara başladık çünkü sanat üzerine kurulu tek ihtisas meslek odasıyız. Yasalarımız bu görevi meslek odalarına vermiş, ülkemdeki sanatkar ve sanatçılarımızın sorumluluğu omuzlarımızda, bu bilinçle tiyatroya ömür vermiş ustalardan oluşan çalışma gruplarımızla bir taslak oluşturuldu şu an tartışılacak sonuca ulaştırılabilecek bir metin var elimizde.
18 Nisan 2022 tarihli aylık olağan yönetim kurulu toplantımızda artık yola çıkılması ile ilgili kararı oy birliği ile aldık. Bir oyunun sahnelenmesinde, yapımcıdan gişe görevlisine kadarki süreçte görev alan ve tiyatronun ayrılmaz parçası olan 48 başlıkta sanatkarların meslek tanımlarının yapılması talebimizi açtık. 18 Nisan 2022 de resmi yazımızı üst birliğimiz istesob a ilettik birlik yetkililerimiz bekletmeden Konfederasyona gönderdi. İlgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz
Bu arada Ustalara bir çağrım var, sürece dahil olun! Emeği geçen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Göz Atın

Ataşehir Kayışdağı Yaratıcı Çocuk Merkezi Yıl Sonu Heyecanı

İstanbul Ataşehir Belediyesi’nin, 10 – 17 yaş arasındaki çocukları teknolojik tasarımla buluşturduğu Kayışdağı Yaratıcı Çocuk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir