DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Özgür Boza okulu kapattı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Özgür Boza okulu kapattı

Kapanan özel okullara bir yenisi daha eklendi. Uzun zamandır maaş alamayan öğretmenlerin görev bıraktığı Özgür Boza Okulları kapanacağını resmen ilan etti.

İstanbul Ataşehir’de bulunan Özgür Boza Okulları 26 Kasım Salı günü okul yönetimi imzasıyla yaptığı açıklamada, önümüzdeki Pazartesi günü itibariyle okulu kapatma sürecini başlattıklarını duyurdu. Başta okul patronu Özgür Boza olmak üzere, okul yönetimi bugüne kadar velileri ve öğretmenleri çeşitli yöntemlerle sürekli oyalarken, yapılan açıklama beklenen durumun ilamı olmuş oldu.

Özgür Boza Okulları’nda son bir aydır birçok öğretmen maaşları ödenmediği için görevlerinden ayrılırken, öğrenciler de yaşanılan süreçten olumsuz etkilendikleri için bireysel olarak ya da gruplar halinde başka okullara geçmeye başlamıştı. Dün velilere yönelik yapılan açıklamada, okul yönetimi “Okulumuzun geçtiği zor dönemi birlikte yaşıyoruz. Öğretmenlerimizin, sizlerin ve Okul Aile Birliğimizin de desteği ile son ana kadar okulumuzu ayakta tutmaya çalıştık” değerlendirmesinde bulundu.

Okul yönetimi açıklamasında her türlü gelişmeyi velilerle açıklıkla paylaştığını iddia ederken, açıklamada “Bu süreçten sonra çocuklarımızın yaşantısı etkilenmeye başlayacağını için, derhal riski olmayan kararlar almamız gerekiyor. Bu nedenle istemeden de olsa, zorla da olsa 25 Kasım 2019 Pazartesi itibariyle okulumuzu kapatma sürecine üzülerek başlıyoruz. Bugünden itibaren çocuklarımızın doğabilecek maddi ve manevi kayıplarını engellemeliyiz” ifadesine yer verildi.

Geçen yıldan bu yana aylarca öğretmenlerin maaşlarını ödemeyen, geçtiğimiz aya kadar halen velilerden erken kayıt adı altında para toplamaya devam eden okulun patronu Özgür Boza ise henüz bir açıklama yapmış değil.

Okul yönetimi salı günü yaptığı açıklamada ayrıca, velilere bu eğitim-öğretim yılı için aldıkları paraları geri ödemek yerine, üç eğitim kurumuyla protokol imzaladıklarını, ücretleri 22-25 bin arasında değişen bu kurumlara öğrencilerin gelecek yıl için kayıt yaptırmaları halinde bu yıl için ücretsiz devam edebilecekleri bildirdi. Yönetim son iki yıldır okulda yaşanan öğretmenlere yönelik bunca hak gaspına, öğrencilerin ve velilerin yaşadığı büyük mağduriyete rağmen, açıklamasında ‘’Atatürk’ün, Cumhuriyetimizin yolunda, aydınlık Köy Enstitülerinin ruhunun en azından bizler arasında tekrar hissedilmesi bile bizim için anlamlıdır’’ diyerek değerleri suiistimal etmekten de yine çekinmedi.

Özgür Boza Okulları’ndan velilere yönelik yapılan açıklama şöyle:

“İstemeden de olsa, zorla da olsa 25 Kasım 2019 Pazartesi itibariyle okulumuzu kapatma sürecine üzülerek başlıyoruz. Bugünden itibaren çocuklarımızın doğabilecek maddi ve manevi kayıplarını engellemeliyiz. Bil Koleji ve Bilgi Koleji’nin 2020-2021 (Gelecek yıl) ücreti 25 Bin TL olarak belirlenmiştir. Eğitim ve yemek ücretinin dahil olduğu bu tutarı Aralık 2019 tarihinden başlayarak 12 taksitte gerçekleştirebilirsiniz. Lise öğrencilerimizin nakil gerçekleştireceği Bil Anadolu Lisesi’nde de içinde bulunduğumuz yılın eğitim ve kitapları ücretsiz olacak ve gelecek yıl için 22 Bin TL öğrenim ücretiyle, aynı şartlarda gerçekleştirilebilecektir. Bu koşullar, aramızdan önceden ayrılan öğrencilerimiz için de geçerlidir. Kayıtlarını önceden almış olan velilerimiz de aynı haklara sahiptir. Bizler, kapanma sürecimizde okulumuzda olacağız. Nakil işlemlerini başlatabilmemiz için okulumuza başvurarak, gideceğiniz okulunuzun isteyeceği belgeleri alabilirsiniz.”

 

Özgür Boza Okulları’nın velileri MEB’e başvurdu…

‘Kapatıyoruz’ mesajıyla eğitim-öğretimin durdurulduğu Özgür Boza Okulları’nın velileri, Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın çağrısıyla 27 Kasım Çarşamba günü Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak dilekçe verdi. Kurumun okul hakkında düzenlediği tutanakta yer alan ifadeler ise velilerin tepkisine neden oldu.

Özgür Boza Okulları’nın kapanmasına rağmen alacaklarını alamayan veliler bugün Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Verdikleri dilekçeyle yaşadıkları sürecin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da tespitini ve gereğinin yapılmasını talep eden veliler, kurum yetkilileriyle de uzun bir görüşme yaptı.

YORUM YAP