DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.851,25 0.161

Murat Gökdemir: Müzik Benim Aşkımdır

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Murat Gökdemir: Müzik Benim Aşkımdır

Türk Halk Müziği Sanatçısı ve İşadamı Murat Gökdemir, Pandemi sürecinde Müzik sektörünü ve İş hayatını Serhat Yaşam Dergisine anlattı.

Serhat Yaşam: Murat Gökdemir kimdir? Bize öz geçmişinizi anlatabilirmisiniz.

Murat Gökdemir: 1974 Ardahan merkez doğumluyum. Annem Erzincanlı, Okul hayatım ise İlkokulu Ardahan’da, Ortaokul Kars’ta başlayıp 1984’da İstananbul’a gelmemizden dolayı İstanbul’da devam ettirdim. O dönem ülkemizde malum hayat koşuları ağırdı. Ekonomik boyuta böyleydi, siyasi boyuta böyleydi. Biz o zaman ülkemizde mevzu bahis İstanbul olunca kendimizi gurbetçi görüyorduk. Ben kararımı vermiştim başta ülkem olmak üzere mücadelemi vereceğim. Şükürler olsun bunu başarı ile bitirdim. Büyüklerimden öğrendiğim önce vatan, vatanın  yoksa namusunda yok. Bir dönem Ardahana dönüş yaptım büyük ticaret yaptım. O süreçte bu ülkenin ekonomik çıkmazlar yüzünden ticarette kaybettim. Ayrıldığım eşimden bir oğlum var.

Serhat Yaşam: Müzik yaşantınıza nasıl başladınız?

Murat Gökdemir: Ben küçüklüğümde Arabesk okurdum. Babam güzel sesi vardı saz çalıyordu. Benim ilkokulda Hızır hocam bana Mahsunu Şerifin iki türküsünü ezberlemem için ödev verdi. Sabaha kadar çalışarak ezberledim. Evimizde Siyah beyaz Televizyon, Pikap ve Radyo vardı. Bizim o dönem memlekette elektirik yokken bizde vardı. Traktörün aküsünden Elektirik bağlamıştık evimize. O dönem albüm yapmak zordu. Müzik hayatım böyle başladı ihmal etmedim. 2010 yılında söz müziği bana ait Hoçvanlım albümünü çıkardım. Daha sonra sahneler, Türkü bar, Avrupa turneleri ve TV proramları ile devam ettik.

Serhat Yaşam: Sizin Avrupada konserleriniz oldu. Ayrıca Türkü repertuarınız çok geniş bunu nasıl başarıyorsunuz?

Murat Gökdemir: Müzik benim aşkımdır. İkinci aşkımda ticarettir.Yıldız EN TV Sahibi Üzeyir Engin yakın dostum, onun Avrupadaki işlerini ben yapıyorum. Almanya’da evim var, Cafe Restaurantım var. Zamanımın bir bölümünü Avrupada geçiriyorum.

Serhat Yaşam: Pandemi dönemi Müzik sektörünü ve sanatçıları nasıl etkiledi?

Murat Gökdemir: Çok sayıda arkadaşımız bunu dile getirdi. Başta Cumhurbaşanımız bir çok kararnamesinde yer vermedi bu bizi üzdü. Bağlı bulunduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı sanata ve sanatçıya üvey evlatan öteye baktılar. Pandemi döneminde devleten sanata ve sanatçıya yeterli destek göremedik. Türkiyenin halkları bütün Türkiyenin sahibidir. Türkiyenin Anayasasında bölünmez bir bütünüz diyor. Mustafa Kemal Atatürk ”Egemenlik kayıtsız şartsız miletindir” demiş. Ay yıldız bayrağı altında yaşayan her birey çok şanslıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sanatta ve sanatçıya destek noktasında bir daha gözden geçirmesini istiyoruz.

Serhat Yaşam: Kars Ardahan Iğdır Sanatçılar Derneği (KARSAD) kuruldu. Bu Derneğin çalışmalarını nasıl görüyorsunuz?

Murat Gökdemir: KARSAD ilk kuruluşunda ARDAFED Başkanı Fakir Yılmaz ile yaşanan bir sorun yüzünden KARSAD içinde bir bölünme yaşandı. KARSAD’a yer alan sanatçılar benim için çok değerli ve önemli arkadaşlarımdır. Göle Ardahanın en büyük ilçesidir. Orada bir etkinlik olduğu zaman Dernek Başkanı, Belediye Başkanı gider dışardan gelen sanatçıya 20-30 bin lira verirler. Ama Göleli sanatçıya nasıl olsa senin burda akrabanın evi vardır, sana otobüs bileti alalım gel diyorlar. Bunlar çok ayıp şeylerdir. Bu konuda STK’lar ile müzik konusunda barışık olmadım. Ben 11 yıldır Televizyonculuk yapıyorum. Barış TV ile başladım, yaklaşık dört yıldırda Yıldız EN TV’de program yapıyorum. Bu süreçte bölge STK’larını programlarıma davet ettim. Gelin ücretsiz kendinizi ifade edin, bölgemizin kültürünü tanıtın dedim. Malesef çağrılarıma rağmen programlarıma katılmadılar. Bu konuda iyi şeyler söylemiyeceğim. Tabi Memleketimizdir, yöremizdir tabi boynumuz kıldan incedir. Memleketimize ve insanlarımıza destek verdim ve vermeye devam edeceğim.

Serhat Yaşam: Sizin Ardahan Eğitim Vakfı (AREV) aracılığı ile memleketiniz Ardahan’da ihtiyaç sahibi öğrencilere 100 adet Tablet ve giyim ile Kırtasiye malzemesi gönderdiğinizi öğrendik. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Murat Gökdemir: Daha öncede Ardahan Devlet Hastenesinde Annem tedavi görmüştü. Doktarlar ile yaptığım görüşme sonrası Hastanenin ihtiyaçları konusunda katkımız oldu. Daha sonra Hastene yönetimi tarafından bir ünitenin duvarına Annemin ismini astılar. Ardahan Eğitim Vakfı (AREV) Başkanı İlter Avşar değerli bir dostumdur. AREV aracılığı ile çocuklara Tablet, Bot ve diğer malzemeler gönderdik. Sayısı önemli değil bunları belirtmek ayıp şeylerdir. O yörenin çocuğu olarak bu konuyu kendime vazife olarak görüyorum. Devletimize her şeyi yüklemekte doğru değil. Çünkü yetişemiyor. O çocukların gözlerindeki mutluluğu okuyabiliyorum, görebiliyorum.

Serhat Yaşam: Boş zamanınızda ne yapıyorsunuz?

Murat Gökdemir: Sabahları çok iyi güzel bir kahvaltı yapıyorum. Gece saat 11’e kadar efor safrediyorum. Çünkü çalışmalarım yoğun inşaat yapıyorum. Kadıköy’de Turizm işletmelerim var. Sorumluluklarım var. Birincisi ülke sorunum var, o sorumluluğu taşıyorum. İkincisi Aile sorumluluğum var. Üçüncüsü çok önemli Türk halk müziği sorumluluğunu taşıyorum. Birde iş arkadaşları sorumluğum var onlarla ilgilenmem gerekiyor. Yurt dışına gidiyorum, oradada işlerim var.

Serhat Yaşam: Almanya’daki çalışmalarınız hakkında bize bilgi verebilirmisiniz?

Murat Gökdemir: Almanya’da Engin Gayrimenkul’un işlerini yapıyorum. Ayrıca Organizasyon işleri yapıyorum, Konserler veriyorum. Orada kazandığımı ülkeme yatırım yapıyorum.

Serrhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Murat Gökdemir: Pandemi döneminde herkesi sukunete davet ediyorum. Ayrışma, ötekileştirme bunların hiçbirimize bir faydası olacağını düşünmüyorum. Sadakat güven çok önenlidir. Biz omuz omuza olacağız. Saflarımız belidir saflarımız Türkiye cumhuriyetidir. Davamız parti siyaset değildir. Davamız Türkiyedir. Ben Mustafa Kemal Atatürk’ün öğrencisiyim. Benim ödevim ülkemdir. Türkiye cumhuriyeti büyüktür hepimize yeterlidir.

Memleketimizde Sinema salonu ve Tiyatro salonu yok. Başta ülkeyi yönetenlerin akabinde Ardahan’ın mülkü amirinden tutun, Ardahan Belediyesine hatta orda yaşamını sürdürenler ile iş insanlarının da bir aybıdır. Şahsım olarak bu konuda maddi manevi tüm fedakarlığı yapacağım. Ama bunu demedenden geçmeyeceğim hani 5 yılda bir oy için o bölgeyi hatırlayan siyasiler STK’lar, Dernekler bu sizin için büyük bir lekedir bu ayıbı gelin beraber kaldıralım geleceğe ışık tutalım.

 

YORUM YAP