Anasayfa / Gündem / Koronavirüs Salgını Altında 1 Mayıs Kutlamaları

Koronavirüs Salgını Altında 1 Mayıs Kutlamaları

1 Mayıs bu yıl koronavirüs salgını kapsamında getirilen toplumsal kısıtlamalar ve karantina uygulamaları nedeniyle bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sınırlı bir biçimde kutlanıyor. İstanbul Valiliği’nden daha önce izin almış olan sendika ve konfederasyon temsilcilerinin Cumhuriyet Anıtı’na çiçek bırakması sırasında tartışmalar yaşandı.

Ayrıca Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 1 Mayıs meydanlarda kutlanamazken DİSK, KESK TTB ve TMMOB sosyal medya mitingi düzenliyeceğini duyurdu.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim’e çelenk bırakmak isteyen sendikaların bazılarına izin verilirken, aynı nedenle Taksim’e çelenk bırakmak isteyen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na ise ise polis müdahale etti. Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’na çiçek bırakmak isteyen DİSK üyeleri ve genel başkanı, polis tarafından gözaltına alındı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Gözaltındayız! Bugün Türkiye’nin dört bir yanında işçi arkadaşlar çalışıyor o kamu düzeni bozulmuyor ama işçilerin #1Mayıs kutlaması kamu düzenini bozarmış!“ ifadelerini kullandı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve HAK-İŞ Konfederasyonu ve HAK-Sen’in ise 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim’e yaptığı yürüyüş polis engeline takılmadı. Taksim meydanına çıkmalarına izin verilen sendikaların hazırladığı çelenkleri Taksim Atatürk Anıtı’na bırakması için polis tarafından barikatlar açıldı. Cumhuriyet Anıtı’na kırmızı karanfiller de bırakan sendika üyeleri bir basın açıklaması da gerçekleştirdi.

DİSK tarafından Taksim Cumhuriyet Anıtı’na bırakılmak istenen çelenk milletvekilleri tarafından alındı. CHP’li milletvekilleri Turan Aydoğan, Ali Şeker, Sera Kadıgil, HDP’li Milletvekilleri Musa Piroğlu, Oya Ersoy, Ahmet Şık, Serpil Kemalbay, Züleyha Gülüm ve Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, çelengi Taksim’e getirdi. Milletvekillerinin Taksim Meydanı’na girişine izin verilmezken, polis ekipleri ve vekiller arasında arbede yaşandı. Bu sırada polisler ve milletvekilleri arasında sosyal mesafe tartışması da çıktı. Bir süre sonra vekillerin meydana girişine izin verildi. Grup çelengi Taksim Cumhuriyet Anıtı’na bıraktı.

 

Göz Atın

Ataşehir Kayışdağı Mahallesi’nde Uyuz Köpekler Tehlike Saçıyor

İstanbul Ataşehir ilçesi Kayışdağı Mahallesi’nde kendilerini kaşıyan Köpeklerin uyuz hastalığını sokaklarda insanlarada yaydığı iddia ediliyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir