DOLAR 32,4426 % 0.05
EURO 34,4648 % -0.14
STERLIN 40,3435 % -0.14
FRANG 35,5191 % -0.13
ALTIN 2.488,77 % 0,22
BITCOIN 2.082.891 -6.561

Kars’ın Meşhur Lezzetleri Coğrafi İşaretine Kavuşuyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kars’ın Meşhur Lezzetleri Coğrafi İşaretine Kavuşuyor

Kars Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kars ketesi ve sade sarı yağının coğrafi işaret alması için yapılacak çalışmaları kapsayan proje başvurusu kabul edildi.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından bu ürünlerin coğrafi işaret alması için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılarak bu lezzetlerin tanınırlığı artırılacağı bildirildi. SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir ile Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu arasında imzalanan protokolle, Kars’ın söz konusu yöresel lezzetleri coğrafi işaret alacak. Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) 2021 yılı Teknik Destek Programı Kapsamında Kars Ticaret ve Sanayi Odasının Kars’ın meşhur lezzetleri kete ve sade sarı yağının coğrafi işaret alması için Ajansa sunduğu projelerin teknik destek almaya hak kazandığı açıklandı.

SERKA tarafından yapılan açıklamada; “SERKA desteğiyle Türk Patent Enstitüsü’ne yapılacak başvuru ile Kars’ın yöresel lezzetleri coğrafi işaretine kavuşmuş olacak. Günümüzde gastronomi, turizm deneyiminin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendiriliyor ve bazı durumlarda temel seyahat motivasyonu olabiliyor. Bu doğrultuda, Kars ketesi ve sade/sarı yağının tescil edilmesiyle üreticiler, daha fazla gelir elde edebilecekleri gibi ulusal ve uluslararası markalaşarak, ihracat yaparak, kayda değer bir katma değer ortaya çıkarılabilecek. Bu ürünlerin gerçek üreticilerinin emeklerinin karşılığını almasıyla yerel üretim ve kırsal kalkınma desteklenecek, geleneksel bilgi ve kültürel değerler korunacak, sürdürülebilir ve izlenebilir ürün kalitesi sağlanacak, ürünlerin kaynağı olan Kars ilinin turizmine katkıda bulunulacak. Coğrafi işaret uygulaması ile Kars ketesi ve sade sarı yağının korunması, bu ürünlerin üretim aşamalarının kayıt altına alınması sayesinde, turistler seyahatlerinde kolaylıkla Kars yöresine has yerel ürünleri deneyimleyebilecekken aynı zamanda yerel ürünlerin üretim aşamalarını da izleyebilecekler. Kars ketesi ve sade sarı yağının coğrafi işaretinin alınmasının, yerel gastronomi ve geleneksel reçetelerin korunması, Kars ili gastronomi turizminin gelişmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına da önemli katkıları olacak.” denildi.

 

YORUM YAP