DOLAR 32,2611 % 0.03
EURO 35,2303 % 0.21
STERLIN 41,3547 % 0.18
FRANG 35,4498 % 0.06
ALTIN 2.525,19 % 0,98
BITCOIN 67.121,93 0.018

Kars Sarıkamış Bayrak Tepe Kayak Merkezi

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kars Sarıkamış Bayrak Tepe Kayak Merkezi
Kış turizm için önemli bir kayak merkezi olan Kristal Karlar diyarı Sarıkamış Bayrak Tepe kayak merkezi cazibe merkezi olmaya devam ediyor.
Kars Sarıkamış’ı diğer Kar pistlerden ayıran en önemli özelliği bölgeye yağan kar cinsi ve doğal güzelliğidir. Kayak sporu için oldukça elverişli ve dünyada sadece Alpler de olan toz kristal kar, ülkemizde bir tek Sarıkamış’ta mevcuttur.
Yılın büyük bir bölümünün güneşli geçmesine rağmen kar, ilk yağdığı günkü tazeliğini yitirmeyip, kayak severlere pırıl pırıl piste, güvenle kayma zevkini yaşatmaktadır. Sarıkamış’ta bulunan kayak pistleri sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan rüzgara karşı korunaklıdır ve pistlerde çığ tehlikesi bulunmamaktadır.
Ayrıca ileri görüşlü yöneticiler, mükemmel bir planlama ile kayak alanlarını koruma altına almışlardır. Herhangi bir yatırımcı Sarıkamış’a yatırım yapmayı planladığında en kısa sürede gerekli izinleri alabilmektedir. Kayak merkezinin ilçeye uzaklığı 1 km olması nedeni ile yatırımcıya ulaşım, malzeme temini, iş gücü ve benzeri konularda kolaylıklar sağlamaktadır.
Dünyanın en uzun kayak pistlerinden birine sahip olan ve “Türkiye’nin lnsburg’u” diye de adlandırılan Sarıkamış’ı diğer pistlerden ayıran özelliklerin başında bölgeye yağan karın cinsi ve oranı geliyor. Sarıkamış dışında sadece AIpler’de bulunan kristal kar, kayak sporu için son derece elverişli. Yılın büyük bir bölümünün güneşli geçmesine rağmen, kar ilk yağdığı günkü özelliğini kaybetmiyor. Ortalama sıcaklığın yıllık 3-4 derece olduğu (en düşük 32, en sıcak 33 derece) Sarıkamış’ın kayak pistlerinde çığ tehlikesi yok. Ayrıca pistler sarı çam ormanlarıyla çevrili olduğundan rüzgardan da korunuyor.
Toplam Pist Uzunluğu 25 km’dir. Pistler 2 etaplı olup, zirveden 1.etap’ a kadar 5 pist, 1.etaptan aşağıya kadar ise 2 pist vardır. İlaveten zirveden Karanlık Dereye 2 pist inmektedir. Bu bölgede 200 m’likhalf-pipe (snowboard) pisti bulunmaktadır.
Sarıkamış Kayak Merkezi
Bu suretle Toplamda; 2 yeşil, 1 Mavi, 3 Kırmızı ve 3 Siyah olmak üzere 9 pist mevcuttur.
En uzun kayak parkuru 5250 metre uzunluğundadır. Bu da ideal bir kayak parkuru niteliği taşımaktadır.
Ayrıca; 5 km’si Uluslararası Federasyon tarafından tescilli Cross Country
Alanı (Toplam uzunluğu 50 km) mevcuttur.
Bölgede saatte 2400 kişi kapasiteli Elektronik Telesiyej hizmet vermek-
Sarıçam ormanlarıyla kaplı zirveden aşağıya doğru inmeye başladığınızda; en güzel çam yeşilinin, ormanların melodik uğultusunun, cıvıl cıvıl kuş seslerinin, sincapların, en güzel kar beyazının, eşliğinde 7 kilometrelik iniş keyfini yaşayabilirsiniz.
Sarıkamış kış sporları merkezi olduğu kadar, doğa ile bütünleşip en iyi performansı alabileceğiniz dağcılık, binicilik, trekking, izcilik ve diğer doğa sporları için de, en elverişli yerlerden birisidir.
İlçenin rakımının yüksek oluşu nedeniyle özellikle yaz dönemi kondisyon geliştirmek acısından ülkemizin en ideal kamp merkezlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. Bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 6000 m2 alana Gençlik merkezi ve 18000 m2 alanda 2 adet sentetik çim saha ve buz pateni projesine 2014 yılı itibari ile başlanmıştır.

YORUM YAP