Anasayfa / Gündem / Kars 112 Acil Çağrı Merkezi Hizmete Açıldı

Kars 112 Acil Çağrı Merkezi Hizmete Açıldı

İçişleri Bakanlığının 112 Acil Çağrı Merkezi Yönetmeliği çerçevesinde tüm acil yardım numaralarının “112” çatısı altında birleştirilmesinin ardından tek numara uygulaması, Kars’ta da hayata geçirildi.

110-İtfaiye, 177-Orman Yangın ve 156-Jandarma İmdat numaralarını tek bir çağrı numarası altında birleştiren ve Türkiye’nin 56’ncı “112 Acil Çağrı Merkezi’nin çağrı kabul programına, Kars Valisi/Belediye Başkan Vekili Sayın Türker Öksüz, AK Parti Kars Milletvekili ve 65.Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Yusuf İzzet Karaman, Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, İl Özel İdaresi Genel Sekterer Vekili Zafer Yiğit, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, 112 Acil ağrı Merkezi Müdürü gürbüz Koca, İl Sağlık Müdürü Zakir Lazoğlu ve AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ve diğer yetkililer katıldı.

Kars Valisi ve Belediye Başkanı Türker Öksüz, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığımızın talimatıyla başlatılan, İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen projenin amacının 112 çağrı merkezi bünyesinde bütün acil çağrıların tek elde toparlanması olduğunu belirterek, “ Böylece hem vatandaşlarımızın acil çağrı hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak hem bu çağrı numaraları arasındaki iş birliğini koordinasyonunu güçlendirmek yani etkinliğini ve verimliliğini artırmak ve böylece vatandaşımız hızlı bir şekilde acil bir durumda devletin ilgili kurumlarına ulaşabilmesini sağlamaktır. Çağrı Merkezimizde 15’i acil çağrı karşılayıcı olmak üzere 24 personel görev yapacaktır. Bütün Kars halkına hizmet verecek olan personelimize görevlerinde başarılar diliyorum ve bu hizmetten bütün vatandaşlarımızın en verimli şekilde yararlanmasını diliyorum. Önümüzdeki günlerde de diğer çağrı numaraları da bu merkezde toplanacaktır. Bu vesile ile bugün 56’ncı il olarak Kars’ı hizmete almaktan memnuniyet duyuyoruz. Umuyorum ki burada vatandaşımıza önemli bir katkı sunacaktır. Tabi ki bu hizmetlere hiç ihtiyaç olmasın istiyoruz ama ihtiyaç olduğunda en verimli şekilde bu hizmeti vermek istiyoruz. İlk planda 110, 177, 156 numaralarını,  yani yangın, orman ve jandarma acil çağrı hizmetlerini hizmete alıyoruz. Önümüzdeki günlerde de diğer numaraları 112 çağrı merkezi adı altında tek numarada birleştirmiş olacağız. İnşallah Haziran ayına kadar da tüm Türkiye’de bu işlemler bitmiş olacak. Bu vesile ile bu hizmetin ilimize kadar gelmesinde talimatıyla katkı sunan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza ve İçişleri Bakanlığımızın çok değerli bürokratlarına şükranlarımı sunuyorum. Çağrı Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

  1. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan da, “Bütün kurumlarımız insanımızın hayatını kolaylaştırmak adına birçok projeyi hayata geçiriyor, bu da onlardan biri. Ayrı ayrı çağrı numaralarıyla insanların kafasının karışmasından ise insanlar tek bir numarayı arayacaklar burada otomatik olarak her gelen çağrının talebine bağlı olarak çağrı bir yere yönlendirilecek ve çözüm üretilecek.” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Yusuf İzzet Karaman da, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün faaliyete geçmesi nedeniyle bir araya geldiklerini kaydederek, “Ülkemizde acil çağrı numaralarının tek elde toplanmasına yönelik Acil Çağrı Merkezi Projemiz 2003 yılından bu yana yürütülmektedir. 110, 177 ve 156 alanında acil çağrı numaralarımız burada faaliyete geçti.” dedi.

Konuşmaların ardından Kars Valisi/Belediye Başkan Vekili Sayın Türker Öksüz, AK Parti Kars Milletvekili ve 65.Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Yusuf İzzet Karaman, gelen ilk çağrılara yanıt vererek, vatandaşlardan gelen talepleri ilgili kurumlara yönlendirdiler.

Göz Atın

ARDAHAN’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU VE KONGRELERİ

Bir Ardahan’lı olarak Ardahan’ın kurtuluşu benim de bir çocuk ve bir genç olarak belleğimdedir. Kutlamalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir