Anasayfa / Gündem / Kadıköy Belediyesi’nde çalışan 2 bin 300 işçi greve başladı

Kadıköy Belediyesi’nde çalışan 2 bin 300 işçi greve başladı

DİSK Genel-İŞ sendikası ile CHP’li İstanbul Kadıköy Belediyesi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma çıkmadı. 2 bin 300 belediye işçisi greve başladı. 
 
KADIKÖY BELEDİYE BAŞKANI ODABAŞI’NDAN AÇIKLAMA:
 
Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Teklifimiz, merkezi hükümetin işçiye verdiği AGİ dahil 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücretin üzerindedir. İşçilerimizin eline geçecek toplam net gelir, ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifimiz sendika temsilcileri tarafından kabul edilmemiştir. Teklifimiz, en düşük ücretliye yüzde 38 zamdır” dedi.
 
“Belediyemizde örgütlü olan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile uzun zamandır Toplu İş Sözleşme (TİS) masasındayız. Ancak yapılan görüşmeler sorununda toplu sözleşme masasında uzlaşmaya varamadık. Sonuç olarak, 16 Şubat tarihinde Kadıköy Belediyesi’nde grev var. Kamuoyuna ve işçi haklarına verdiğimiz değer nedeniyle yaptığımız açıklama, ön bilgilendirme amaçlıdır. Detaylı bilgiler daha sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır.
 
Ancak şunu da belirtmeliyiz ki, teklifimiz merkezi hükümetin işçiye verdiği AGİ dahil 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücretin üzerindedir. İşçilerimizin eline geçecek toplam net gelir, ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifimiz, sendika temsilcileri tarafından kabul edilmemiştir.
 
Teklifimiz en düşük ücretle yüzde 38 zamdır. Sürecin bu noktaya gelmesinden duyduğumuz üzüntüyü ve işçi sınıfıyla dayanışma duygularımızı tekrarlayarak, hak arama mücadelesi veren sendikaların, sınıf bilinciyle bütün alanlarda aynı kararlılıkta mücadele etmelerini temenni ediyorum.”
 
İŞÇİLERDEN AÇIKLAMA: 
 
DİSK’e bağlı Genel İş 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan grev hakkında açıklamalarda bulundu. Taleplerine değinen Arıkan, “Sekiz aydır belediye ile yapılan görüşmelerde 81 maddelik toplu iş sözleşmesi (TİS) taslağı hazırlandı. Bunların 70 maddesi işçinin yaşamını ve çalışma alanını düzenleyen teknik maddelerdir. Yaklaşık 11 madde de işçilerin ekonomik taleplerini içeren maddelerdir. Teknik 70 madde de uzlaşma sağlanırken ekonomik hala duruyor, uzlaşıya varamadık.” açıklamasında bulundu. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın grev kararı sonrasında yaptığı “Belediye olarak yaptığımız net 4.972 TL maaş teklifimiz kabul edilmedi” şeklindeki kamuoyu duyurusuna da değinen Arıkan, “Talihsiz bir açıklama olmuş. Hesaplamada maalesef sıkıntı var. Belediye işçimizin aldığı en düşük ücret yol yemek dahil 3.200 TL civarında. Yapılan teklifin içine sözleşmelerden elde edilen kazançlar, yol ve yemek ücretleri, sosyal yardımlar (yakacak, çocuk yardımları) dahil bir hesaplama yapılarak yıllık bazda alınanlar aylık bazda alınıyormuş gibi bir ücretlendirme yapılmıştır. Bizim yaptığımız hesap çok basit. Bu hesapta işçinin aldığı ücret 4 bin TL’yi dahi bulmuyor” açıklamalarında bulundu.

Göz Atın

Ardahan Belediyesi’nden Artvin’e Yardım Eli

Artvin’in Arhavi ilçesinde dün akşamdan beri yaşanan şiddetli yağışlar sonrasında sel ve heyelanlar yaşandı. Ardahan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir