DOLAR 32,2157 % 0.03
EURO 35,1120 % 0.26
STERLIN 41,0058 % 0.15
FRANG 35,4524 % 0.13
ALTIN 2.532,66 % 1,28
BITCOIN 67.037,28 -0.168

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar İçin Ataşehir’deydi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar İçin Ataşehir’deydi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Ataşehir ilçesinde İmar Bilgilendirme toplantısını Örnek Mahallesi ve Mevlana Mahallesinde yaptı. Halk bilgilendirme toplantısına AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Emin Özkaya, İller Bankası Başkanı Ertan Yetim ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut’da katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem ile birlikte Ataşehir ilçesinin Esatpaşa, Fetih, Örnek, Mustafa Kemal, Aşık Veysel, Yenisahra mahallerinin yıllardır devam eden imar sorunları için Cuma günü iki halk toplantısı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Örnek Mahallesi’ndeki toplantıda yaptığı açıklamada “İstanbul’da önümüzdeki günlerde temel atacağız. Kartal ilçesindeki kardeşlerimizin evlerini yapacağız. Gelin aynısını Örnek, Esatpaşa ve Fetih mahallelerinde yapalım. İlk önce bu mülkiyet problemini Mustafa Kemal, Örnek ve Esatpaşa mahallelerinde bu mülkiyet problemini çözecek adımı atalım istedik. Buna ilişkin TOKİ mülkiyetindeki araziyi Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne veriyoruz. O da belediye eliyle vatandaşımıza satacak. Hayırlı uğurlu olsun. Bu arsanın satışından sonra burada, İstanbul ‘un göbeğinde yaşıyorsunuz. İstanbul ‘un en önemli alanındasınız. Ulaşım güzergahlarının kesiştiği alandasınız. Orada riskli olan binaların hemen hepsini yıktık. Yerine proje yaptık. O projelerin ihalesini yaptık. Önümüzdeki hafta temel atacağız. Kartal’daki kardeşlerimizin evlerini yapacağız. Gelin aynısını Örnek, Esatpaşa ve Fetih mahallelerinde yapalım. Deprem bizim yadsınamaz gerçeğimiz. 82 bin canımız gitti. O yüzden bu dönüşümü sizlerle el birliği içerisinde yapmamız gerekiyor. İnşallah onu yılda 300 bin konutu dönüştürmek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hep birlikte yöneteceğiz. İstiyoruz ki 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürelim. Bunun yüzde 10’unu da bakanlık olarak TOKİ eliyle yapacağız” dedi.

AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem, toplantıda yaptığı açıklamada“Ataşehir’de çalışmaya başladıktan sonra tespit ettiğimiz, Yeni Çamlıca, Mimar Sinan ve Mevlana Mahallelerin mülkiyet sorununu, Yenişehir mahallesinde bulunan İmar İskân Bloklarının durumunu ve üçüncü sorun olarak Örnek, Esatpaşa ve Fetih Mahallesindeki mülkiyeti TOKİ’de olan arsaların son durumu ile ilgili görüşme talebimiz oldu. Huzurlarınızda Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Şu anda İmar İskân Bloklarında 1072 konut sahibi kısa bir çalışmadan sonra Sayın Bakanımızın vermiş olduğu talimatla beraber TOKİ çalışmalara başladı. Şu an imza toplama aşamasında inşallah en kısa zamanda 1072 komşumuzun tamamı imzaladıktan sonra TOKİ eliyle 140 metrekare brüt daireler olmak üzere tamamlayıp komşularımıza teslim edecekler. Bu bölgedeki arsaları TOKİ belli bir rakamın altında vatandaşlarımıza veremediği için bunun daha kolay yolu da TOKİ geri bakanlığa iade ederek, bakanlığımız da ilçe belediyesi eliyle devirin daha kolay olabileceğini, fiyatların daha makul olabileceğini kendilerine ilettik. Kendileri çalışma arkadaşlarıyla beraber olumlu yaklaşım gösterdiler” dedi.

YORUM YAP