Anasayfa / Gündem / İGD Başkanı Mert: Gezetecilik Bitmedi Renk Değiştirdi

İGD Başkanı Mert: Gezetecilik Bitmedi Renk Değiştirdi

İstanbul Gazeteciler Derneği (İGD) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Yeşilköy Evrensel Hatay Sofrası’nda gazetcilere kahvaltı verdi. Çok sayıda gazetecinin katıldığı kahvaltıda, mesleki sorunlar masaya yatırıldı, çözüm önerileri konuşuldu. Kahvaltıda meslektaşlarına hitap eden İGD Başkanı Mehmet Mert, “Gazetecilik bitmedi renk değiştirdi. Her meslek gurubu zamanla değişime uğrar. Halkın haber alma hakkı için başta Anayasa’nın 28. maddesinde yer alan ‘Basın hürdür, sansür edilemez’ hükmünden başlamak üzere, gazetecilerin korunması için bütün yasal dayanaklar bir bir törpülenmiş ve kâğıt üzerinde bırakılmıştır” dedi.

Yüzde 90’ı kontrol altında

“Günümüzde gazetecileri koruyan tek yasa olan 212 sayılı yasa, bundan 61 yıl önce, 10 Ocak 1961 yılında ilk kez gazetecilerin haklarını koruyan, düzenleyen yasa olarak çıkarılsa da o yasanın haklarının yüzde 90’nı aradan geçen sürede törpülendi” diyen Mehmet Mert, “Bu yüzden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Türkiye’de hakikatin peşindeki gazeteciler için bir bayram değil, bir mücadele günü halini almıştır. İstanbul Gazeteciler Derneği olarak basın ve ifade özgürlüğü için mücadelemizi sürdüreceğimizi ve meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde olacağımızı ilan ediyoruz. Türkiye’de iktidara gelen her siyasi güç ne yazık ki; tek sesli, tek kumandalı, tek manşetli bir medya isteminden vazgeçmemekte. Bu günün iktidarı, medya sermayesinin yüzde 90’ını kontrol altına almış, kontrol edemediği gazete, dergi, radyo ve televizyon kanallarını ise cezalarla susturmak istemektedir” eleştirisinde bulundu.

Gazetecilik özel bir meslek

İşsizlik gerçeği her geçen günün gazeteciler için daha can yakıcı hale geldiğini belirten Mert, “İletişim fakültelerinden her yıl mezun olan binlerce genç meslektaşımız, işsizlik veya ucuz iş gücü olma ‘tercihi’ arasında bırakılmaktadır. Her geçen gün yüzlerce meslektaşımız, gazetecilik onurunu korumak, kalemlerini satmamak adına yıllarca emek verdikleri basın sektöründen uzaklaşmak zorunda kalmaktadır. Gazetecilerin gerçeklere ulaşmasını değil, servis edilen manipülatif içeriklerin kullanılmasını isteyen anlayışı savunanların öne çıktığı medya düzeninde onurlu gazeteciler işini yapamaz duruma gelmekteler. Kim ne derse desin, gazetecilik hala çok özel ve ayrıcalıklı bir meslek.  İlkeli, tarafsız ve araştırmacı bir medya, ülkenin demokratik gelişmesine doğrudan katkı yaptığı gibi; yöneticileri uyarıcı ve yol gösterici yayınlar ile kamu hayatını da önemli yönde etkilemekte. Tarafsız ve ilkeli yayın anlayışıyla görev yapıldığı sürece, bir basın mensubu aynı zamanda kamu görevi yapmış sayılır. Bu özelliklerin sağladığı sorumluluk anlayışı ile görevlerini yerine getiren basın çalışanlarına ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.

Göz Atın

Sarıyer’de Çocuklara Deniz Kirliliği ile Mücadele Anlatıldı

Sarıyer Belediyesi, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü, AB Delegasyonu ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu Karadeniz’deki deniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir