Anasayfa / Gündem / Halis Avşar: Devletin Spor Politikası Toplumun Sağlık ve İç Yapısına Uygun Olmalıdır

Halis Avşar: Devletin Spor Politikası Toplumun Sağlık ve İç Yapısına Uygun Olmalıdır

Türkiye Kempo Savunma Sporları Federasyon Başkanı İstanbul Muaythai İl Temsilcisi Teknik Direktör ve Milli Sporcu Halis Avşar, Pandemi sürecinde yayınlanan genelgeler nedeniyle ”Her dalda büyüyen Türk Sporu ve başarısını, organizasyon gücünü etkileyecektir. E-spor yakında sanal oyunlar olimpiyatı yapar”dedi.

Milli Sporcu ve Teknik Direktör Halis Avşar, açıklaması şöyle:

2024 Paris Olimpiyatları madalya sayıları azaltıldı. Karate ve Beyzbol vs. bazı branşlar çıkartıldı, Break Dans, Kaykay gibi Sporlar Olimpik oldu ve programa dahil edildi. Bu sporları toplumda kaç kişi yapıyor? Türkiye Türk toplumunu ve Gençliğini bedenen ruhen eğitmek için IOC- Uluslararası Olimpiyat Komitesinin stratejisini model almaya devam etsin, bu yanlışla toplumuz mücadeleden uzak beynini eğlenceye veren pasif sporlara yapmaya teşviktir. E-spor yakında sanal oyunlar olimpiyatı yapar. Devletin spor politikası toplumun sağlık ve iç yapısına uygun olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa ve Türk Medeni Kanunlarında; Devlet Milli Sporcuyu korur destekler denilmiştir.

Kanunlarda Olimpiktir değildir yazmamaktadır, Dolayısıyla; cile Olimpik Olmayan Sporların hakları kısıtlanmış yada alınmıştır, 2002 Yılından bu yana Olimpik Spor, Olimpik olmayan spor anlaşıyla Gelen Her Bakan yönlendirilmiş ve bu zihniyet ile Türk sporu yönlendirilmiştir. Bu zihniyet belki olimpik olan bir kısım sporcuyu memnun etsede, Her dalda büyüyen Türk Sporu ve Başarısını, organizasyon gücünü etkileyecektir.

Olimpik olan ve olmayan ayırımı Sporda bir kısım sporcuyu; Üvey evlat muamelisi göstermekten başka bir durum değildir, Bu politikanın Devletin Hükümetin politikası olduğunu düşünmüyorum, bu uygulama dar bir pencereden bakan bir grubun çalışması olmalıdır. Ollimpik olmayan sporlarda Milliliktten atamalar, yok yada kontenjan son sırada, Millik Sporcu Bursları KYK Yönetim kurulu kararı ile 3/1 Bir kısım dalda hiç yok. GSB ve Özel veya Vakıf Ünivetsiteleri Protokolü Olimpik olmayan sporlar için Burs Hakkı yok, Özel Okullarda okuma bursu olimpik olmayan sporlar yok.

A Millik Belgesi; Bu yıl itibarı ile; Olimpik olmayan dalda Dünya Şampiyonu olsanızda yok, Genelge ile hak yok edildi. Başarılı Antrenörlük kademe geçişleri Olimpik olmayana dallarda yönetmelik gereği hak yok edildi. Ödül Yönetmeliği olimpik olmayan sporlar, olimpiklerin %10 veya %20 Gereken düzeltmeler için gerekli tepkiyi vermek ve düzeltirmek için sesimizi duyurmak durumdayız

Halis AVŞAR
Türkiye Kempo Savunma Sporları Federasyon Başkanı
İstanbul Muaythai İl Temsilcisi / Teknik Direktör / Milli Sporcu

 

 

Göz Atın

İstanbul ARDAFED, Yeni Yönetimi Yol Haritası Beli Oldu

İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) 25 kişil yönetim kurulu, 12 Eylül’de yapılan 4.Olağan kongresi ardından ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir