Anasayfa / Gündem / Göle TİGEM Tekrar İşletmeye Açılmalı..!

Göle TİGEM Tekrar İşletmeye Açılmalı..!

Ardahan Göle ilçe merkezinde 16 yıldır atıl durumda bırakılan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) daha yeniden açılması için sosyal medyadan çağrılar yapılıyor. Göle TİGEM 2004 yılında 30 yıllığına Mera Tarım A.Ş’ye, tarımsal üretim ve yatırımlar yapılması için kiraya verilmişti.

Göle Kaşar Festivali ilk TİGEM de yapıldı. O zamanlar Göle’nin en güzel yeriydi. Göle çiftçisine ot, saman, yem, et, damızlık hayvan, gübre, tohum için destek verirdi. Göle esnafına katma değer olarak büyük destek verirdi. TİGEM çiftliğinin yeniden açılarak yüzlerce Göle’de yaşayan insanlara aş ve iş olması gerekiyor.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)Bir zamanlar Göle’nin simgesi olan, Göle için oldukça önemli bir potansiyele sahip olan, 13.678 dekarlık alan üzerinde kurulu tesisi ile zamanında yüzlerce kişiye iş imkanı sağlayan, İçerisinde süt ve süt ürünleri üretimi olan, sığır ve koyun yetiştiriciliği olan, Kesimhanesi olan, mobilya ve demir atölyeleri olan, tarım aletleri ve iş makinaları olan, arı yetiştiriciliği olan, camisi, lojmanı, ahırları ve atölyeleri olan, Gerek hayvansal, gerekse tarımsal alanlarındaki üretimi ile Göle ilçesinin potansiyelini ve kalitesini yükselten bir işletmeydi. Göle TİGEM Şimdi ise hiç bir faaliyetin ve üretimin olmadığı, yıkılmaya terk edilmiş bir tesis olarak orada öylece çürüyor.

 TİGEM’e bağlı işletmelerden biri olan Göle Tarım İşletmesi, Yüksek Planlama Kurulu Kararı doğrultusunda alınan uzun süreli kiralama kararı çerçevesinde, yıllık 80.577+KDV gibi bir ücretle 2004 yılında 30 yıllığına, 10 ortaklı Mera Tarım A.Ş’ye, tarımsal üretim ve yatırımlar yapılması için kiraya verilmişti.

Göle TİGEM’i Kiralayan Mera tarım A.Ş Bölgenin beklentilerini karşılayamamakta, hiç bir üretim yapamamakta, sadece kesimhane hizmeti vermektedir. Sadece 3 kişiyi çalıştıran ve bir zamanlar başlı başına bir şehir olan ve yüzlerce kişiye istihdam sağlayan TİGEM’i adeta bitirmiştir.

TİGEM’i Tekrar kalkındırmak ve berbat durumdan kurtarmak için 2018 yılında AK Parti Ardahan milletvekili Orhan Atalay’ın çabalarıyla, dönemin Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Göle İlçe merkezine gelerek TİGEM’i yerinde incelemiş ve Göle TİGEM’i biran önce ayağa kaldırın talimatını vermiştir.

Sosyal medyadan çağrı yapan Göleliler TİGEM’in biran önce hayata geçirilmesini istiyorlar. TİGEM gerek üretim gerekse istihdam açısından, Göle ilçesine yapılabilecek en büyük yatırımlardan birisidir.Üretim, istihdam, iş aş olursa hiç kimse Göle gibi o güzel coğrafyayı terk etmez edemez.

 

Göz Atın

Ataşehir Kent Park, Çöp Park Oldu..!

İstanbul Ataşehir ilçesinin vizyon projeleri arasında yer alan Kent park proje alanı şu anda çöp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir