DOLAR 32,2611 % 0.03
EURO 35,2303 % 0.21
STERLIN 41,3547 % 0.18
FRANG 35,4498 % 0.06
ALTIN 2.525,19 % 0,98
BITCOIN 67.121,93 0.018

Fatih Kayacı: Ataşehir Belediyesi Balon Bütçeler İle Patlama Noktasına Gelmiş

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Fatih Kayacı: Ataşehir Belediyesi Balon Bütçeler İle Patlama Noktasına Gelmiş

AK Parti Ataşehir Belediye Meclis üyesi ve İBB Meclis üyesi aynı zamanda AK Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı Gençlik Kolları Başkanı Fatih Kayacı, Serhat Yaşam Dergisi’ne önemli açıklamalar yaptı.

Serhat Yaşam: Fatih Kayacı kimdir? Bize kısaca kendinizi tanıtırmısınız?

Fatih Kayacı: 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Çankırılıyım ve İstanbul Ataşehir’de ikamedgah etmekteyim. İşletme Fakültesi mezunuyum. Mali müşavirlik eğitimimi tamamladıktan sonra,Uluslararası finansal raporlama ve denetleme konusunda yüksek lisansım var. Önümüzdeki dönemde Kamu gözetim kurumu bağımsız denetçi görevinide üstleneceğiz. Mali mşavirlik büromuz var bu işi orada iştirak ediyoruz.

Serhat Yaşam: Ak Partide görev alma süreciniz nasıl başladı?

Fatih Kayacı: Siyasetin bulunmak istiyordum ama okulumuz, öğrenci olmamız buna fazla müsade etmiyordu. Bir gün ev sohbetlerimize bir abimiz geldi. Kendisi bir şeyler anlattı bende çok etkilendim. Daha sonra 2013 gezi olayları  sürecinde o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yanında durma ihtiyacı duydum. İçimde siyasette karşı bir heves vardı oda vesile oldu. Sonrasında 2014 yılında İçerenköy Mahalle teşkilatında gençlik kolları başkanı akabinde 2015 de Ak parti Ataşehir ilçe yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev aldım. 2018 yılında yapılan kongrede Gençlik Kolları Başkanı seçildik. 2019 yerel seçimlerde ilçe Başkanımız Mehmed Emin Özkaya, Belediye Başkan adayımız İsmail Erdem’in ve il Başkanlığı Gençlik Kolları Başkanımızın tevecühü ile meclis üyeliği 2. sırada yer vererek İBB meclisi üyeliğinin onurunuda bize yaşatılar.

Serhat Yaşam: Eski Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı adayı gösterildi. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Fatih Kayacı: İsmail Erdem ile 2019 yerel seçimlerde Ataşehir’de çok güzel bir yarış gerçekleştirdik. Sonuçta çok az bir farkla biz kaybettik. Mevcut Başkan Battal İlgezdi kazandı ama Ak Parti Ataşehir Belediye Başkan adayımız İsmail Erdem ile çok güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Halk bize muhalefet görevi verdi. İnşallah bir sonraki seçimde 2024’de Ataşehir Belediyesini alacağız. Ayrıca 2019 yerel seçimlere kısa süre kala göreve gelen Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanımız Mehmed Emin Özkaya o maratonu çok iyi yönetti. Kendisine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bügüne kadar partimizin tüm programını layıkıyla yerine fazlasıyla getirdi. Allah razı olsun diyorum. İsmail Erdem Başkanımız Siyasi bir dueyen. Benim yaşım kadar siyaset geçmişi var. Cumhurbaşkanımızın ile İl Başkanımızla yaptığı istişareler sonucu İsmail Erdem İlçe Başkanlığımız için aday gösterilmiştir. İsmail Erdem, siyasi tercübesi ve donanımı ile 2023 ve 2024 dönemlerinde hem saha hemde oy oranlarında hep beraber göreceğiz ve yaşıyacağız. Bu vesile ile Geçmiş dönemde ilçe başkanlığımızı yapmış kurucu ilçe Başkanımız Rıza Saka’ya, Nimetullah Topu, Mustafa Naim Yağcı ve Ahmet Özcan Başkanlarımıda emek ve gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Serhat Yaşam: Pandemi sürecinde Ataşehir Belediyesi çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Fatih Kayacı: Pandemi süreci Mart 2020’de başladı. Şimdi Aralık ayındayız. Ataşehir Belediyesi Mart ayındaki pandemi başlangıcında önce bir sesizlik yaşadılar sonra Dezenfektan çalışmaları ile ortaya çıktılar. Erzak kollileri dağıtılar. Bu süreçte Üsküdar Belediyesi’nin kendi üretiği maskeleri paylaştım, Belki Ataşehir Belediyesi örnek alıp bişeyler yapar diye. Tabi niyet önemli görünürde bişeyler yapmaya çalıştılar. Ama yetersiz kalındı.

Serhat Yaşam: Ataşehir Belediye meclisinde çok önemli tespitlerde bulunuyorsunuz. Çalışmalarınızı nasıl yapıyorsunuz ve  sorularınıza tatmin edici cevap alabiliyormusunuz?

Fatih Kayacı: Çalışmalarımızı iki kısasa göre gerçekleştiriyoruz, söylenen ve gerçekte uygulanan, fiilen söylenen, yaptık denilen gerçekte karşılaştırıyoruz. Kendi resmi belgelerinde ve stretejik planlarında bu olaya ne kadar dikkat ve önem gösterdikleri mükase ediyoruz karşılaştırıyoruz. Yükde ağır payide zayıf. 2021-2024 stratejik planlarını günceliyorlar. Bu planlarda Dünyanın mücadele ettiği Covid-19 salgını adeta yok sayılıyor. Covid-19 kelimesin tek geçtiği cümle şu ”Sosyal yardım dağıtan personele hijyen seti verilmesi” sadece yer alıyor. Bunun dışında şunu yapacağız, şu önlemi alacağız diye hiç bir şey yer almıyor. Performans programları, stratejik çalışmalar sanki ajans çalışması hiç dikkat etmemişler. Lastikleri gündeme getirdik haberleri yok, İlhan beyin söylediği bir gecede cinler geldi bunları götürdü. Kedi, Köpek mamasına talep yok diyorlar. Sanki Kediler gelip taleptemi bulunacak. Görünen derslerini çalışmamışlar.

Serhat Yaşam: Sizce Ataşehir Belediye Başkanı Battal İgezdi başarılı mı?

Fatih Kayacı: Ben başarısını değerlendirmek için Birincisi Başkan verdiği vaatleri yerine getirmişmi, ikincisi hedef koyduğu bütçe ne kadar gerçekleşmiş, üçüncüsü söz verdiği projelerin ne kadarını gerçekleştirmiş buna bakarım. Bunların neredeyse hiç birisi gerçekleştirilmedi.

Serhat Yaşam: Ataşehir Belediye Başkanı Battal İgezdi, 2014 ve 2019 yerel seçimlerde büyük projeler ile yolla çıkmıştı. Bu projeleri takip ediyormusunuz? Ne kadarı gerçekleşti?

Fatih Kayacı: Kendilerin bir sloganı var ”Ataşehir parlayan yıldız” diye. Ataşehir’i sadece Batı Ataşehir gördükleri için, diğer mahalleler yeterli hizmet alamadığından sadece Batı Ataşehir’i parlayan yıldız olarak görüyorlar. Bir Belediye Başkanın ”Geceleri başka ilçelerden içmek için Ataşehir’e geliyorlar” diye övünerek söylemesi baktığınız zaman hakikaten üzücü. Çünkü Ataşehir parlayan yıldız ise Ataşehir’in büyük yüzme havuzları nerede, spor tesisleri nerede, büyük gençlik merkezleri nerede? Üç tane kültür merkezi var biri tadilatta, biri bağış ile yapılıyor, diğeri Erdal Eren kültür merkezi önünden geçtiğimde baktım malzemesi dökülüyor. Dolaysıyla dolu dolu bir proje yok, hep söylem. Söyledikleri ajans çalışması. Küçükbakkalköy mahallesi için 18 bin metrekare spor tesisi projeleri var ama o projenin yapılacağı büyüklükte arsaların satıldığından dolayı bu projeler ajans çalışmasından öteye gitmiyor. Satışlardan dolayı vaad etiklerini yapacakları arsa kalmadı. Ataşehir’in geleceği bir bir satılıyor.

Serhat Yaşam: Ataşehir Belediyesi tarafından her Mahalleye yapılan Ataevlerin faliyet gösterdiği binaların kiraları ve mülklerin sahiplerini gündeme getirdiniz. Bu konuda bir gelişme var mı?

Fatih Kayacı: Bunların 13 tane kiraladıkları yerler var. Denetim komisyonunda bu 13 yere 2019 yılında ödedikleri kira 4.5 milyon TL. Buralarda çok uçuk rakamlarda kiralanan yerler var. Örneğin Kayışdağı Ataevi aylık 34 bin lira kira akılara ziyan bir durum geliyor akıla. 3 katlı bir bina çok işlek olmayan bir yerde. Bunun gibi bir çok yerde böyle sorunlar var. Bu binaların mal sahiplerinin kim olduklarını sorduk. Verdiklerimi cevapta ” Mal sahiplerin kişisel veriler kanuna dahil oldukları, bunların bizimle alakası yok” diye bir beyanda bulundular. Bu fahiş fiyata verilen kiralar, bunda ahbap çavuş ilişkisi mi var. Yanlış anlamaya meal veriyor. Türkan Saylan tıp merkezi 2019 yılı için aylık kirası 77 bin lira. 2020 yılında en az 80-90 bin liradır. 7-8 yıldır kira veriliyor. Bu parayla böyle bir bina yapılamazmıydı? Niye yapamadık? Kendi mülkünde hizmet veren binalar bir elin parmağını geçmez.

Serhat Yaşam: Genç bir siyasetçisiniz. Sizi önümüzdeki dönemde farklı yerlerde görebilecekmiyiz?

Fatih Kayacı: Bu nasip işidir. Cumhurbaşkanımızın ilkelerine, değerlerine, bulunduğumuz makama, makamın ne olduğuna bakmadan elimizden gelenin en iyisini yapmak asli vazifemizdir. Kalanı büyüklerimizin tevecühü Allah’ın nasibi olarak görüyorum.

Serhat Yaşam: Son olarak eklemek istediğiniz bişey var mı?

Fatih Kayacı: Ataşehir Belediyesi’nin 610 milyonluk bütçesinden bahsediyoruz. Yarısından fazlası mal ve hizmet alımına gidiyor. Ataşehir’in her yıl çöpe giden 18 milyon faiz gideri var, bence konuşmamız gerek en önemli konu budur. Ataşehir Belediyesi bir borç salmanına düşmüş. Artık bu balon bütçeler ile patlama noktasına gelmiş. Ataşehir Belediyesi 2019 yılı sonunda borcu 501 milyon liraya gelmiş. Bu yıl 610 milyon bütçenin %24’nü gerçekleştirmek için Ataşehir’in geleceğini satıyorlar. %24 Bütçesi yani 141 milyon için yer satmaya uğraşıyorlar. Gayrimenkul satacağım diyor, yani arsa satacağım diyor. Vaad etikleri projeleri yapacak arsaları kalmadı. Ataşehir Belediyesi’nin 2021 yıllı balon bütçesini hep beraber görmüş olduk.

YORUM YAP