DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.223,68 -0.199

Eti Pilavı hangi köpeoğlu yediyse gerdeğe de o gersin

Yayınlanma Tarihi : Google News
Eti Pilavı hangi köpeoğlu yediyse gerdeğe de o gersin

Bu yazımda kesinlikle duygusallık ve siyaset yapmadan birkaç önemli meseleye değineceğim. 23 Haziran, Anadolu’daki sorunları nasıl ortada bıraktığını anlatmaya çalışacağım

Kars Ardahan Iğdır Erzurum Ağrı ve Anadolu yöresine yayın yapan Serhat Birikim Gazetesi olarak genelde o bölgenin sorunlarından daha fazla bilgi sahibiyiz. Son dönemlerde, Gazetemize arayan ve özellikle bölgenin sorunlarını gazetemize gönderenlerin masajlarını okurken üzülmemek elde değil.

Bu nedenle Bölge Milletvekilleriyle bu mesajları paylaşmak istedim.

100 yıldır yatırım yapılmadığı için sürekli artarak göçün devam ettiği sefaletin, yoksulluk kuşattığı, çaresizliğin diz boyu olduğu, bölge halkı bir asırdır yatırım yapılmadığı için, Kars Ardahan Iğdır Erzurum ve Ağrı yöresinin siyasileri gecikmiş hizmetleri getirmek için halen duyarlı davranmıyorlar.

Aksini söyleyen olursa, Büyük şehirlerde raht olunca birkaç blok daire bir yılda yapılıyor. Altı yapısı, parkı bahçesi yolu bir arada bitiyor. Ama Anadolu’da 100 yıldır bitirilmeyen projeler var.

Şimdi Türkiye’nin krizi ortada, köylü sürekli zarar ettiği için tarım yapamıyor, bu nedenle bazen soğan patates altın değerinde satıyor.

İyi bir denetim olmağı için kaçak hayvan ve ithal et hayvancılık yapanlar üretecinin belini bükmüş durumda

Tarih kültür kış turizmi, organik tarım modern hayvancılık gibi bölgenin kalkınmasına ihtiyaç duyulan proje üretilmediği için bir asırdır. Adem babadan ve hava anadan kalma metotlarla hayvancık yaptıkları için hep zarar ettiklerinden dolayı bellerini doğrultamayan üreticiye devlet da a mazotu ÖTV’yle satma derdinde

Şimdi bölgede 4 ay yaz, 8 ay kış. Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarının bölgeye yapacağı hizmetler 4 aylık yaz aylarında yapılması için kurgularını yapıyorlar.

Bölgenin kaderini değiştirmek için çalışması gerekirken, Bölge milletvekilleri ve Belediye başkanları İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri için İstanbul sokaklarında oy topluyorlar

Ama kime.

İstanbul Belediyesinden nemalanan Cemaatler özel şirketler ve belli aileler ailesi ve siyasilerin çıkarı için Anadolu sorunları çözümünü ertelemek çok doğru bir davranış değil.

Siyasiler 4 aylık yazın çalışacağı enerjisini 23 Haziran seçimleri için İstanbul’da harcamaktadır. 4 ay süren 31 Mart yerel seçimler ardından, 2 aya yakın ikici 23 Haziran seçim için yapılan çalışmalar İstanbul’daki insanları daha da kutuplatırdı. Siyasetti kirletti. İnsanlar yalan söylemek zorunda kaldı. Dediğim gibi Anadolu’daki hizmetlerde çözümsüz ortada kaldı.

Şimdi Büyük şehir Belediyesinin gelir getiren şirketlerinin tamamını Esenler Belediyesine kaydırılması gibi bir sürü haksızlıkların yapıldığı bir dönemde haktan ve hukuktan yanı tavır almamaları gerekirken siyasiler günah işliyor. Buda ayrı bir konu

Eğer İstanbul Belediyesinin gelirlerinin tamamı İstanbul’a göç etmiş Anadolu halkının hizmet için kullanılıyorsa o zaman sözümüz olamaz.

Ama bir kaç çıkarcıya hizmet için harcanıyorsa, İstanbul’da yaşayan herkesin bir sözü olmalı, 100 yıldır onurlu siyaset yapan ülkesi için vatan için ve bayrağı için asırlardır bedel ödeyen siyasiler oturup düşünmelidirler.

Cemaatlerin İstanbul halkının paralarını götürürken, böyle bir olay karşısında siyasiler Allah için, kul hakkı için, insanlık için bir duruş sergilemeleri gerekirken haksızlık yapanların yayında yer alıp onların yalanların söyleyip günahların ortak olmak için adeta bir birleriyle yarışıyorlar.

Bu yazımı yazarken herhangi bir siyasi bir düşünceyle değil, insan olmak, yoksulun garibanın, hakkının yiyenlerine karşı bir fikir belirtiyorum hepsi kadar.

Anadolu’nun 100 yıldır sorunları devam ediyor. Bu nedenle herkesi vaat edip seçim kazandığı bölgelerine gidip bölgelerde halkın sorunlarını çözmek için hizmet etmeleri gerekir.

Biz Karslılar Türkiye’de en çok adalete merhamete muhtaç olan bir toplumuz. 1878-1879 Osmanlı Rus savaşında yenilen Osmanlı Kars Ardahan Iğdır Batum’u savaş tazminat olarak Ruslar vermiş 43 yıl işgal altında inim inim inlerken her saniye hak, hukuk, adalet, merhamet dilenmişiz.43 Yıl mücadele vermiş ve sonunda bir sürü bedeller ödeyerek, özgürlüğümüze kavuşmuşuz.

Bu nedenle her zaman mazlumun yanında yer almalıyız diye düşüyorum

Bir fıkrayla yazıma son vereceğim

Kars’ta Azeri bir Ağanın çok sadık bir HESSO adanda bir hizmetkârı varmış. HESSO’nun elenme vakti geldiğinde Ağa demiş ki, Bu kadar temiz bu kadar dürüst bir adamı bulmak zor.

Bu nedenle ben bunu düğünün yaparsam Benim yanımda sürekli kalır demiş.

Düğün gelenek olarak, 3 gün et pilav yemeği ikram edilirmiş, bu nedenle HASSO 3 gün 3 gece Ağa için düğüne gelen misafirlere et ve pilav taşımış. 3 günün akşamı öyle yorulmuş ki, ayakta duramaz hale gelince bir duvarı dibinde uyuya kalmış,

Gerdek saati gelince sağdıcı gitmiş ne görsün, HASSO duvara yaslanmış horul orun yatıyor.

-Sağdıç Demiş ola HESSU Kalk. Gerdek saati geldi Gerdeğe gireceksin,

-HESSO yarı uykulu kalkmam demiş?

-Sağdıç demiş neden kalkmıyorsun?

– HESSO Eti Pilavı hangi köpeoğlu yediyse gerdeğe de o gersin

Şimdi 25 yıldır İstanbul Belediyesinin gelirlerini kim yiyorsa kendi çıkarları için seçimi kim iptal ettiyse seçimlerde onlar çalışsın.

Milletvekilleri bölgelerine gidip yoksul çaresiz halkın yaralarına mehlem olsunlar.

Mustafa KÜPELİ

mustafakupeli36@gmail.com

YORUM YAP