Anasayfa / Gündem / Durançam Baraj İnşaatı Başka Bahara mı Kaldı?

Durançam Baraj İnşaatı Başka Bahara mı Kaldı?

Ardahan Köprülü Beldesi mahallesi olan Durançam Köyü’nde yapımı 2019 Temmuz ayında durdurulan Durançam Baraj inşaatı belirsizliği devam ediyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz yüzünden Devlet yapımı devam eden çok sayıda projeyi durduğu öğrenildi.

Durançam Sulama Barajı, 2019 Temmuz ayında yapımcı firma gerekli ödemeyi alamadığı için çalışmalarını durdurmuş, ekipmanı ile inşaat alanında çekilmişti.

Durançam köyünde Baraj için 20 m genişlik 10 m derinlikteki çukurlar köylüler için hem tehlike hemde çevre kirliliğine sebep oluyor. Durançam köylüleri ise Baraj için kendilerine Sulama Barajı olduğu söylendiği, daha sonra ise HES Barajı olacağı duyumları aldıkları belirtiyorlar. Köylüler ayrıca Baraj için istimlak edilen arazileri için 31 Mart yerel seçimi sürecinde ödeme yapılacağı söylenmesine rağmen şimdiye kadar yetkililerden arazileri için herhangi bir ödeme yapılmadığını belirtiyorlar. Köylüler Baraj inşaatı yüzünden Köyün durumunun belli olmadığı, Baraj yapılan alanda bulunan evlerinin taşınma ihtimali yüzünden evlerinin yeniliyemediklerini ve ev yapmak isteyen gurbetçilerinde ev yapma işini sürekli ertelediklerini belirtiyorlar.

Köprülü Beldesi ve Durançam Köylüleri Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay’ın Durançam Barajı Sulama Barajı olacak sözünün arkasında durmasını beklediklerini ve istimlak edilen arazilerin durumu için yetkilerden bir açıklama bekliyorlar.

Göz Atın

Ataşehir Belediyesi Öğrencilere Maske Dağıttı

Yeni eğitim öğretim döneminin okullardaki ilk gününde, Ataşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, velilere ve öğrencilere sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir