DOLAR 32,2157 % 0.03
EURO 35,1120 % 0.26
STERLIN 41,0058 % 0.15
FRANG 35,4524 % 0.13
ALTIN 2.532,66 % 1,28
BITCOIN 67.037,28 -0.168

Demirtaş ve Yüksekdağ için yine tutuklama kararı verildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Demirtaş ve Yüksekdağ için yine tutuklama kararı verildi

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için yeni tutuklama kararı verildi. Erdoğan ise yaptığı konuşmada “Bunları bırakamayız” dedi.

Serbest bırakılması beklenen Selahattin Demirtaş hakkında Ankara Savcılığı ayrı bir soruşturma başlatarak, tutuklama kararı istedi. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Demirtaş’ın cezaevinde kaldığı yaklaşık 25 aylık sürenin 4 yıl 8 aylık hapis cezasından mahsubuna karar verdi. Demirtaş tutuklama kararının ardından,’ Yargı yok, adalet yok, kanun yok, hakim yok. Sadece bize değil, hiçbirinize yok’ dedi.

MAHSUP TALEBİ KABUL EDİLDİ

Tutuklama kararından bir kaç saat öncesinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde kaldığı 25 aylık sürenin, 4 yıl 8 aylık hapis cezasından mahsubuna karar vermişti. Bu karar üzerine Edirne İnfaz Hakimliğine denetimli serbestlik başvurusunda bulunan Demirtaş’ın avukatlarından Fırat Epözdemir, denetimli serbestlik başvurusu yapıldığı saatlerde Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan bir soruşturma nedeniyle Demirtaş hakkında yeniden bir tutuklama talebinde bulunulduğunu, bu kararın sonucunu beklediklerini belirtmişti.

DEMİRTAŞ: YARGIDA REFORM MU? ALIN SİZE REFORM!

Selahattin Demirtaş, Ankara Savcılığının hakkında yeni bir soruşturma açmasına Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tepki göstermişti. Demirtaş, “Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform. 6-8 Ekim’den dolayı ben ve Figen Hanım zaten 3 yıldır tutuklu yargılanıyorduk. Bu sabah Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı suçlamaya dair, yasaya aykırı olarak ben ve Figen Hanım hakkında ayrı bir soruşturma üzerinden tutuklamaya sevk kararı çıkardı. Yani yargı yok, adalet yok, kanun yok, hakim yok. Sadece bize değil, hiçbirinize yok. Biz iyiyiz, moralliyiz, haklıyız, suçsuzuz ve güçlüyüz. Herkese selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN HAKİM GİBİ KONUŞTU: BUNLARI BIRAKAMAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı olan Selahattin Demirtaş hakkında verilen dünkü karara ilişkin açıklamada bulundu.
 
Erdoğan, HDP’li vekilleri de hedef alarak, “Bu ülkede katil aranıyorsa bunun adresini sormaya gerek yok bunlar biliniyor. Bunlar parlamentoya kadar sızmış olanlar ve kimseyi aldatamazsınız. Sokağa insanları çağırıp Diyarbakır’da 53 evladımızı öldürenleri bu millet unutmuyor, unutmayacaktır da. Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Eğer biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar” dedi.

YORUM YAP