DOLAR 32,3313 % 0.06
EURO 35,0697 % 0.31
STERLIN 41,5612 % 0.29
FRANG 36,1688 % 0.1
ALTIN 2.406,87 % -0,34
BITCOIN 67.464,93 -3.332

Bülent Sarıtaç: Göle Kaşar Festivalini 3 yıldır bir şekilde bir bahaneyle erteliyorlar

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bülent Sarıtaç: Göle Kaşar Festivalini 3 yıldır bir şekilde bir bahaneyle erteliyorlar

İstanbul Göle Dernek Başkanı Bülent Sarıtaç, Dernek çalışmaları ve Göle üzerine açıklamalarda bulundu. Başkan Sarıtaç,  Siyasal Yaşam Gazetesi imtiyaz sahibi Erkan Sarıkaya önemli açıklamalarda bulundu.

Erkan Sarıkaya: Bülent Sarıtaç Kimdir? Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz.

Bülen Sarıtaç: 1974 Ardahan Göle Tahtakıran köyünde doğdum. İlkokulu Tahtakıran’da Ortaokulu Çayırbaşı’nda okudum. Daha sonra Lise’yi İstanbul Avcılar’da okudum. O zamanki ekonomik koşulardan dolayı daha yukarı okuyamadık. Malesef bizim toplumuzun o dönemki şartlardan kaynaklanan nedenlerdi. Daha sonra askerlikten sonra ticarete atıldım. 22 yıldırdırda Esenyurt’ta ticaret yapıyorum. Şu anda ikinci dönemdir Göle Dernek Başkanlığı yapıyorum.

Erkan Sarıkaya: Göle Derneği çalışmalarından biraz bahsedermisiniz?

Bülent Sarıtaç: Göle Derneği’nde biz çok şey yaptık. Fakat biz buların reklamını yapmadık. Hemşehrilerimize yaptığımız yardımları hiç bir zaman reklam amaçlı kulanmadık. Yaklaşık 300 hemşerimizin tedavi sonrası aşamalarında ödeme konusunda sıkıntı yaşayan hemşehrilerimize Göle Derneği’nin % 25 indirim katkısı vardır. Ayrıca ekonomik durumu kötü olan veya tedavi sonrası yüksek meblağ ile karşılaşan hemşehrilerimiz için özel hastanelerin yönetimleri ile bire bir görüşerek tedavilerini yapmayı sağlamışız. Her Ramazan ayında 350-400 hemşehrimize Ramazan katkısı yapıyoruz. ilk Göle Derneği Başkanı olduğum zaman şunu söylemiştim. Benin o zaman tek hayalim Esenyurt’ta Göle’li bir hemşerimizin Belediye Başkan seçilmesi.

Erkan Sarıkaya: Başkan Diyarbakır, Mardin ve Van Belediyelerine Kayyum atanmasına tepki gösterip basın açıklaması yapmıştınız. Bunu biraz açarmısınız?

Bülent Sarıtaç: Bugünkü sistemde tek adamı rejimine çevirdiler. Seçilmişleri atanmışlar yönetmeye başladı. Buda toplumsal bir sorundur. Bir sivil toplum kuruluşu olarak demokrasinin zarar gördüğü konularda sesiz kalırsak, o zaman gerçekten toplumun gidişatına zarar vermiş oluruz. Eğer halk seçmişse halk gönderir demokrasi budur. Hakın seçtiği Belediye Başkanı olsun yada muhtar olsun, yada kim olursa olsun eğer halk seçmişse halk göndermelidir. Eğer bir suç işlemişse, bir suçu varsa hukuk yagılamalı, suçu ispatlanınca gerekli cezayı vermeli. Keyfi şekilde görevden alınma kalkın iradesinin yok sayılması gerçekten demokrasiye zarar veriyor, ülkeye zarar veriyor. Bizde de demokrasiye inanmış sivil toplum kuruluşu olarak buna tepki göstermemiz kadar doğal bişey olamaz.

Erkan Sarıkaya: Göle’deki Ormanlarda ağaç kesimine yönelik tepki gösterip bir basın açıklaması yapmıştınız. Göle’de ağaç kesimi durdu mu?

Bülent Sarıtaç: Bizim yaptığımız açıklamaları bazıları yanlış anladı. Hiç ağaç kesilmesin şeklinde anladılar. Biz zaten öyle bişey söylemedik. Bizim söylemek isediğimiz şuydu. Ağaç gerçekten bizim bölgenin yaşam kaynağıdır. Sadece insanların değil tüm canlıların ve toplumun yaşam kaynağıdır ormanlar. Bu ormanlara mutlaka sahip çıkmamız gerekiyor. Ormanlarda tabiki yaşlı ağaçlar, eğilmiş ağaçlar, kırılmış ağaçlar tabiki kesilecek. Bizim o bögede aldığımız duyuma göre diyelimki müteahhit’te 100 m3 ağaç kesme ihalesi veriliyor. Müteahhit ise 150 m3 ağaç kesip götürüyor. Çünkü Mütaeahhit’te ayakta ağaç kesimi veriyorlar. Bizimde buna mutlaka dur dememiz gerekiyor. Sarıçam ağacı Türkiye’de 3-4 yerde yetişiyor. Çünkü bunlar nadir ve nazik ağaçlardır. Bunların 100 yılda ancak yetişiyorlar. Bu ağaçların keyfi şekilde kesilip götürülmesi doğru değil. Bu ağaçlar doğa için, toplum için, bölge için çok önemli yaşam kaynağıdır. Biz bu yaşam kaynağının yok edilmesini istemiyoruz. Ayrıca o bölgede çocukluğumuzda derelerde eğilip suyunu içerdik. Şimdi o derelerde pis sular akıyor. Yetkililer bu konuda neden önlem alamıyor.

Erkan Sarıkaya: Göle Kaşar Festivali yapılmadı. Bu konuda Göle Belediye Başkanı ile görüşmeniz oldumu?

Bülent Sarıtaç: Biz daha önce her yıl Temmuz 1 ile 15 tarihleri arasında festival yapıyorduk. Göle Belediye başkanı ilede bu tarihler öncesi yaklaşık her gün telefon ile görüşüyordum. Başkanın bize söylediği şudur. Kaşarcılar bize sponsor olmuyor. Belediyenin parasını ben kulanmak istemiyorum. Orda kendince haklı olabilir. Benim aldığım duyumlara göre siyasi düşüncelerden dolayı bizimle çalışmak istemiyorlar. Bizim orda olmamızda rahatsız oldukları için bu Göle kaşar festivali 3 yıldır bir şekilde bir bahaneyle erteliyorlar. Kaşar Festivalinin İstanbul’da yaşayanlara ne katkısı var. Ama Göle’de yaşayanlara çok katkısı var. Çünkü burdan binlerce kişi festival için Göle’ye gidiyordu ve orda ciddi rakamlarda para bırakıyordu. O parada ordaki insanlara katkı oluyordu. Ama 3 yıldır Göle Kaşar festivalini yapmamak için bahaneler üretip yapmadılar. Bizlere şunu diyebilirlerdi. Sponsorlarınızı ayarlayın gelin Kaşar festivalini yapalım diyebilirlerdi. Bizde yapardık. Tabiki burda Kaşarcılarında elini taşın altına koymaları gerekir. Sonuçta onların ürünlerinin reklamı yapılıyor. 10- 15 yıl önce bizim kaşarımız bu günkü para ile Trakya kaşarından en az 10 lira daha düşük satılırdı. Şimdi bizim kaşarımız Trakya kaşarından en az 10 lira daha pahalı satılıyor. Bu yapılan reklamlardan dolayı. Malesef 3 yıldır oradaki siyasi düşüncelerden dolayı, siyasi erkin istememesinden dolayı kaşar festivalini yapmadılar. Buda bizim bölge için gerçekten üzücü bir olay. Ama bakalım seneye inşallah bunu bedeli ne olursa olsun ya biz bunun adını değiştireceğiz, yada kaşar festivali adında mutlaka festivalimizi yapacağız. Ama bunun bedeli neyse bedelini biz karşılıyacağız.

Erkan Sarıkaya: Esenyurt Belediye Başkanı seçilen Kemal Deniz Bozkurt’ta, STK olarak ne kadar desteğiniz oldu?

Bülent Sarıtaç: Göle derneği olarak aday adaylığı sürecinde Kemal beye tam destek sunduk. Çünkü o bir hemşerimizdi, o bir Göle’liydi, o Göle’nin evladıdı ve o tertemiz bir insandı. Köy derneklerimizde tam destek sundular. Ama mesala Ardahan kültür evi başkanıda hemşehrimiz bize bu katkı sunduğunu düşünmüyorum. Göle Federasyonuda aday adayı sürecinden sonra bize katılıp destek oldular. Gölelier gerçekten Esenyurt’a bu işin lokomotifini yaptılar. Göle dernek Başkanı olarak tüm Göle’li hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.

Erkan Sarıkaya: Başkan son olarak ekliyeceğiniz bişey var m?

Bülent Sarıtaç: Göle Derneği olarak okuların açılmasına kısa süre öncesi, geniş katılımlı bir piknik organizasonumuz olacak. Muhtamelen Esenyurt Belediye Başkanımız Kemal Deniz Bozkurt’ta katılacak. Esenyurt Belediyesi’nin Silivri’de yeri var pikniğimizi orda yapacağız. Göle olarak birlik beraberlik içinde olduğumuz zaman başaramıyacağımız hiç bir şey yoktur. Bunu seçimlerde yaşadık gördük.

 

YORUM YAP