Anasayfa / Sivil Toplum Kuruluşları / Bölge STK’ları Göle’de Ormanlar için Basın Açıklaması Yaptı

Bölge STK’ları Göle’de Ormanlar için Basın Açıklaması Yaptı

Ardahan Göle ilçe sınırlarında Ormanların kesimini durdurmak için İstanbul ve Ankara’daki Göle ilçe Denek başkanları, köy Dernek Başkanları ve Ormanların Kardeşliği Platformu yöneticileri Ardahan Göle ilçesinde bir basın açıklaması yaparak görevlileri duyarlı olmaya davet ettiler.
.
Komite Adına İstanbul Göle Dernek Başkanı Bülent Sarıtaç Açıklaması Şöyle:
.
Saygı değer hemşerilerimiz sayın Göleli ve Gölede görev yapan siyasi temsilcilerimiz yurdumuzun dört bir tarafında görev yapan stk temsilcilerimiz, bilindiği üzere; ilçemiz gölenin istihtam, eğitim,sosyal,kültürel ve doğal kaynaklarımızın korunması gibi bir çok sorunu vardır.
Göle Köy Dernekleri ve STK temsilcilikleri olarak burada bulunmamız ve bu basın açıklamamızın temeli olan Göle ormanlarındaki bilinçsiz ve kontrolsüz kesimi ve bunun yanında ormanların bakımsızlığı ve korumasız bırakılmasıdır. Ayrıca bölgemizin bitki örtüsü ve yükseltisi göz önün de bulundurulursa, oksijen varlığından bahsedilmesi pektebmümkün değildir. Bu bağlamda bölgemizdeki yegane oksijen kaynağı olan sarı cam ormanlarının kesimi kabul edilebilir nitelikte değildir.
Küresel ısınmadan dolayı sel ve afetler her geçen gün artmaktadır. Böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda dünyada olduğu gibi iklim değişikliği olacak ilçemiz de de sel felaketleriyle ve kuraklık ile karsı karşıya kalacağız.
Bu minvalde Gelecek kaygısı taşıyan Türkiyedeki Göle Dernekleri olarak öncelikli amacımız, ülkemizin milli serveti olan Sarıçam ormanlarını korumaktır.
Son iki yıldırr Orman Bakanlığı’nın ayakta satış sistemiyle ihale yoluyla mutahitlerin orantisiz kesimleri sonucu ormanlarımız ciddi zarar görmüstür.
Ardahan işletme müdürlüğünden aldığımız verilere göre:
2019 ve 2020 yıllarında Okçu köyünde 2 bin metreküp,
Çalıdere köyünde 1500 metreküp,
Çakırüzüm köyünde 1400 metreķüp,
Yeniköy de yedibin metreküp
Kalecik köyünde Dört Bin metreküp.
Uğurtaşı köyünde ikibin metreküp kesim olmuştur.
Toplamda iki yıl içinde on altıbin metre küp resmi kesim olmuştur. Buna nazaran denetimsizlik ve yanlış donanım kullanımından bu kesilen ağaçların yanısıra binlerce fidan da zarar görmüştür.
Orman bakanlığının fidanlama çalışmasını yine ehliyetsiz insanlar yaptığı ve iyi koruma altına alınmadığı için fidanların çoğu kurumuştur.
Biz Göle İlçe ve Göle Köy derneklerinin yaptığı çalışmalar sonucunda anladık ki ormanların koruması 4 memurla imkansızdır.
Değerli Göle’liler
-Bizler ormanlarımızın katledilmesine göz yummayacağız.
-Ormanlarımızın bakıma ihtiyacı var.
-Doğru ekip ve ekipman yeterli denetim ile sağlıklı bir çalışma talep ediyoruz.
-Ormanlarımızda bakım için yapılacak kesim ve budamalara da 21. Yüz-yıl teknolojisi ile ormanımıza zarar vermeden yapılmalıdır.
Daha önce ilçemiz de olan orman işletme müdürlüğünün geri verilmesini istiyoruz.
Değerli Halkımız
Biz göle köy dernekleri olarak Halkımızıda ormanlarımız konusunda bilinçlendirmek yetkili bakanlığımız işletme Müdürlüğünüde şefliğinide bu konudaki hassasiyetlerini birlik ve beraberlik içinde sarıçam ormanlarımıza gereken özeni göstermeye davet ediyoruz. Ormanlarımıza sahip çıkma konusunda gösterdiğiniz destek ve duyarlılık için hepinize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Göle STK’ları adına
Bülent Sarıtaç
Göle Dernek Başkanı

Göz Atın

Fenerbahçe, Kayserispor’u 3-0 mağlup etti

Fenerbahçe, Süper Lig’in 21’inci haftasında konuk ettiği Hes Kablo Kayserispor’u 3-0 mağlup etmeyi başardı. Fenerbahçe, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir