Anasayfa / Gündem / Bingöl’de 5,7’lik deprem

Bingöl’de 5,7’lik deprem

Bingöl Karlıova’da 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerden de hissedildi.
 
Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak’ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremi öncesi de uyarı yapan Prof. Dr. Naci Görür, verdiği bir demeçte “Bingöl Karlıova’ya doğru Palu ve ötesine dikkat etmek lazım biraz. veya Malatya, Adıyaman yöresi… Oradan Kahramanmaraş’a uzanan kesimlere özenli olmak lazım” diyor.
 
5,7 büyüklüğündeki deprem yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldi. Deprem, Diyarbakır, Erzurum, Muş ve Malatya başta olmak üzere çevredeki birçok ilden hissedildi.
AFAD, Saat 17.24’te merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Deprem yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldi. AFAD, enkaz altında kalan 1 güvenlik korucusunun yaşamını yitirdiğini, 9 kişinin yaralandığını açıkladı.
Kandilli Rasathanesi ise ilk olarak depremin büyüklüğünü 5,9 olarak açıklarken, ardından 5,8 olarak revize etti. Öte yandan deprem Erzurum, Trabzon, Erzincan, Kars, Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Elazığ ve Malatya’da da hissedildi.
 
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Kaynarpınar Küyü’ndeki karakolda iki gözetleme kulesinin ve Dinarbey ve Elmalı köylerinde 10 evin çöktüğünü açıkladı.
 
Bingöl Valiliği, kurtarma çalışmalarının ardından yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde 1’i güvenlik korucusu 7 kişinin göçük altından kurtarıldığını bildirdi. Açıklama, “Göçük altından kurtarılan vatandaşlarımızın sağlık durumlarında ciddi bir durum olmayıp, vatandaşlarımız hastaneye sevk edilmiştir” denildi.
Kaynak: t24.com.tr

Göz Atın

İstanbul Gazeteciler Derneği 3 Mayıs açıklaması

İstanbul Gazeteciler Derneği (İGD) Yönetim Kurulu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir