DOLAR 32,3388 % 0.08
EURO 34,9676 % 0.04
STERLIN 41,3903 % -0.12
FRANG 36,1785 % 0.12
ALTIN 2.394,18 % -0,87
BITCOIN 66.970,53 -3.628

Başkan İlgezdi; Bütün belediyeleri kriz bekliyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Başkan İlgezdi; Bütün belediyeleri kriz bekliyor

İstanbul Ataşehir ilçesinde 31 Mart yerel seçimler sonrası toplanan Ataşehir Belediye meclisinde tartışmalar damgasını vurdu.

Ataşehir Belediye Meclisi Nisan ayı 2. birleşiminde görüşülen ve oy çokluğuyla kabul edilen 2018 Mali Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili eleştirileri

Ataşehir Belediyesi 2018 Mali Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili yapılan konuşmalardan sonra eleştirilere cevap vermek üzere kürsüye gelen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi konuşması şöyle:

Öncelikle sizleri memnun etmemiş olabiliriz ama Ataşehir ’de 3.Dönem CHP seçimi kazanıyor. Demek ki Ataşehir halkı memnun. Demin eleştirilerini dile getiren arkadaşlarım başkan yine aynı şeyleri söyleyecek dediler. Tabi ki; aynı şeyleri söyleyeceğiz. Doğru varsa doğruyu, yanlış varsa yanlışı söyleyeceğiz. Eksiklerimizde yanlışlarımızda mutlaka vardır. Sonuçta insana dayalı çalışıyorsunuz. Bütçede eksik var mıdır? Vardır. Bunları eleştirirken elinizi vicdanınıza koyarak konuşacaksınız. Başkan olduğumuz dönemdeki Ataşehir’e ve mahallelerin durumuna bakarak konuşacağız. Bunları konuşmadan önünüzü görme şansınız yok.

Örnek Mahallesinden başlarsak orayı Ak Parti 15 sene yönetti. Ben geldiğimde ara sokaklar çamurdan geçilmiyordu. Muhtar burada meclis üyesi sorabilirsiniz. Alt yapı yoktu. Bağıra bağıra şu ana arteri yapın dedik. Nihayet yaptılar rezalet. Ulaşım sorunu çözülmedi.  Orada bir fırın vardı. Oradaki arsanın bir kısmı TOKİ’ye aitti. Zamanın başkanına teşekkür ediyorum. Bize verdi ve oraya kültür merkezi yaptık.  400 metre aşağısına pislik ve çöplük olan alana da park yaptık. Ayrıca bizden önce Örnek Mahallesinin çöpleri 5 günde bir toplanıyordu. Eskiyi konuşacağız doğruyu bulacağız.

Bir kentin kent olabilmesi için İmar Planlarının olması gerekir.  Siz imar planlarını çıkarttınız da Battal İlgezdi size hayır mı dedi. Büyükşehir, TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planlar yaptı da ben mi engelledim. Buna cevap veremezsiniz. Peki, plan yapma yetkisi İstanbul Büyükşehir’in, TOKİ’nin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın. Yaptınız da teşekkür etmedik mi?

İMAR SORUNU

Ben belediye başkanı olduğum zaman arkadaşlarımla zamanın belediye başkanı Kadir Topbaş’a gittik ve kendisinden hiçbir şey istemediğimizi söyleyerek sadece planlarımızı çıkarmasını rica ettik. CHP oylarının fazla olduğu yerlerde kısmen ama Ak Parti oylarının yüzde 70’lerde olduğu yerlerde de plan yok. Yenisahra, Barbaros, Mustafa kemal, Âşık Veysel, Yeni Çamlıca ve Ferhatpaşa mahallelerinde imar yok. Kendisine bunları arz ettik ve hayhay bir tek şartım var Hal’in yerini satacağım. Bana yardımcı ol para sıkıntımız var, hazırlıklarınızı yapın dosyaları bana getirin bende sizin planlarınızı çıkaracağım dedi. 10 yıldır o planlar çıkmıyor. Yenisahra ve Barbaros Planları hazırlandı, günlerce tutuldu ne hikmetse bir dakikada geçti. Mustafa Kemal ve Âşık Veysel Mahallelerinin planları 2,5 emsal olarak hazırlandı bir buçuk yıldır orada bekliyor.  Ferhatpaşa su toplama havzasıdır dediler hiçbir şey yapamadık. Yeni Çamlıca sorunu kangren olarak bize geldi. Hadi ben çözemiyorum. 15 yıl bu mahalleleri ben mi yönettim. Hükümet sizin, Büyükşehir sizin, Bakanlık ve TOKİ sizde neden çözemediniz. Bunlar çözülmeyecek işler mi. Yetkim vardı da kullanamadım mı? Yetkimi yok. Israrlarımıza rağmen bir türlü olmadı. Sayın Bakan geldi. Plan sorununu çözmeye geldiğini vatandaşlara söyledi. Bize bir yazıyla istenilen çalışmaları yaparak bakanlığa götürdük.  Altı ay sonra bize bizim yetkimiz yok, yetki büyükşehirin diye yazı gönderdiler.  Herkes yetkisi dâhilinde kurumları doğru kullanırsa bu işlerde sıkıntı olmaz. Planı çıkarmadan, kenti kent yapmadan bu sorunu çözme şansın yok.

Ferhatpaşa su havzasıdır diyorlar. Su havzası diye bir şey kalmadı. Orası kent oldu. Orada 0.80 emsal var diğer taraftan yüksek katlı binalar var. Bunu ben mi yaptım. Orayı siz planladınız ben değil. TOKİ’nin yaptığı planlardır.

İBB YAPTI BİZMİ ENGELEDİK

Hesap işlerinde eksikler olabilir kabul ederim. Bütçede eksik vardır eleştirilerinizi kabul ederim. Hiçbir itirazım yok. Sıkıntılar var. Bu sıkıntılardan tüm belediyeler sıkıntılar yaşayacaktır. Belediyelerin büyük gelir kaynağı olan İnşaat sektörü durmuş durumda. Üç daireden alacağımız vergi ile belediyeyi döndürmeye şansımız yok. Üsküdar, Çekmeköy ve Sancaktepe’ye gidin. Nereye baksanız Büyükşehir Belediyesi kültür merkezi yapıyor, yol ve park yapıyor. Bunların tabelalarını görüyoruz. Ataşehir’e bir tane kültür merkezi yaptılar da biz mi engelledik. Spor kompleksi yaptım engellediniz. Yol yaptım engellediniz. Hangisini yaptınız. Milyarlarca lira bütçesi olan Büyükşehir’in hangi parasını Ataşehir’e yatırdınız. Devlet ve Büyükşehir olarak koşulları zorladınız da ben ve arkadaşlarım hayır mı dedik.

Yenisahra ve Barbaros Mahallelerine bir şeyin yapılmadığı eleştirisi vardı. Doğru hiçbir şey yapamadık. Nedeni de şu. Ben geldiğimden beri her Gün o mahalleye plan çıkıyor. Yatırım yapacağız plan çıkıyor bekleyin diyorlar. Maalesef imar planları yeni çıktı. İnşallah vatandaşlar yüklenici firma bulur da buraları yaparlar. Ayrıca bu plan doğru bir plan değil. 5600 kişinin mağduriyeti var.  Bu planların yeniden gözden geçirilerek revize edilmelidir. Eğer Büyükşehir’den plan çıkmıyorsa sorumlusu ben değilim. Bu kentin planları olmamışsa sorumlusu Battal İlgezdi ve arkadaşları değildir.  Eğer A ve B ilçesine plan çıkarıyorsan ayıptır buraya neden çıkarmıyorsunuz.   Planlar açık ve şeffaf yapılmalı. Kapalı kapılar arkasında yapılan planların hiçbir geleceği yok. Hangi siyasi görüşten olursak olalım bizim görevimiz ait olduğumuz kentin sorunlarını birlikte çözmektir. Büyükşehirde kim başkan olursa olsun. Görevi o koltukta oturmak değil vatandaşa hizmet etmektir.

KEMAL SUNAL KÜLTÜR MERKEZİ

Diğer taraftan Kemal Sunal Kültür merkezi ile ilgili o dönemde tüm hazırlıklarımızı yaptık. Yapıma başlanıldı Büyükşehir gelip engelledi. Ben şahsıma yapmıyorum Ataşehir’e 40 bin metrekarelik bir kültür merkezi kazandıracaktık. Üç dört yıl sonra ruhsatını aldık fakat yapacak müteahhit bulamıyoruz. Memlekette müteahhit kalmadı.  Ferhatpaşa Mahallesinde bir hayvan hastanesi yapmak istedik. Planlar onaylanmadı, büyükşehir de bekliyor. Yine Atatürk Mahallesinde trafiği yerin altına almak istedik. Her şeyini hazırladık. Kültür merkezini yapacağız planları büyükşehir de duruyor engellediniz. Vatandaşlar bizleri seçerken gidin birlikte bu kentin planlarını çözün diye oy veriyor.

On yıldır bu kentin belediye başkanıyım ne olur bir önerimize de Ak Parti grubu olarak evet deyin.  On yıldır demediler. Büyükşehir meclisinde de doğru olana evet demeliyiz. Doğru bir tanedir. Doğru gelen proje kimden gelirse gelsin evet demelisin. Onun için eleştirileri yaparken elimizi vicdanımıza koyarak konuşmalıyız. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmalıyız. Adaletli olmak zorundayız.

GOLF SAHASI

Golf sahası ile ilgili eleştiriye de, evet orada bir golf sahası yapılıyor. Yapılsın. Bu kent nasıl kent olacak. Bu kentte her şey olmalı.  Orada bir gram inşaat yok. Yemyeşil bir alan.  Ben bu kentin markalaşması anlamında ne yapılması gerekirse yapacağım ve sonuna kadarda arkasında duracağım. Doğru bildiğim şeyleri Ataşehir de yapmaya devam edeceğim. Ayırım gözetmeksizin birlikte yapacağız. Burada birbirimizi eleştireceğiz ama doğruları da konuşacağız. Bu kent hepimizin. Tekrar söylüyorum. İmar planları çıkmazsa, inşaat sektörü ayağa kalkmazsa İstanbul’da ve Türkiye’de bütün belediyeleri kriz bekliyor. Önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı buna göre yönlendirerek devam edeceğiz.

 

 

YORUM YAP