Home / Gündem / Ayhan Bilgen: Hedef kitlemiz muhalefete gitmeyen oy kitlesi

Ayhan Bilgen: Hedef kitlemiz muhalefete gitmeyen oy kitlesi

Kars eski Belediye Başkanı ve Türkiye’nin Sesi Partisi (SES)) Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasal Yaşam: Türkiye’nin Sesi Partisi’ni kurma amacınız nedir? Size Parti kurmanız için talep mi veya yönlendirme oldu mu?

Ayhan Bilgen: Siyasi partiler amaç değildir. Partiler toplumun siyasete katılımında bir araçtır, imkandır. Siyasi partiler demokrasinin en önemli platformlarıdır. Türkiye siyasetinde bir değişim yaşıyoruz. Dünya siyasetinde bir değişim yaşıyoruz. Gelişmeler var. Siyasi partilerin yeni bir gelişme ortaya koyması gerekir. Ne yazıkki bunu başaramıyoruz. Partiler eski alışkanlıklarından ısrar ediyorlar. Ben değişenin ayakta kalacağını düşünüyorum. 90’lı yılların Türkiye’sinde değiliz. Türkiye eski Türkiye değil, Kürtlerde eski Kürtler değil. Kendimizden başlamak istiyorum. Değişmek isteyen değişimi göze alması gerekiyor.

Siyasal Yaşam: Türkiye’nin Sesi Partisi’ni kurduktan sonra gelen tepkiler nasıl oldu? SES Partisini kurmadan önce veya kurduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hiç görüştünüz mü?

Ayhan Bilgen: Biz ne bir yönlendirme, ne bir görüşme, ne bir destek, ne bir beklenti hiç biri olmadı. Bunlar klasik, geleneksel siyasi partilerin komplo teorilleridir. Ben HDP içerisindede söylediklerimi o zaman da dile getirmişim. Benim bunun için kimseden destek almam gerekmiyor. 1986’dan itibaren siyasetin içerisindeyim. HDP’ye girdiğimdede bana bir sürü komplo teorisi anlatıyorlardı. Siyasi partiler HDP ile fotoğraf çektirmeye çekiniyorlar. Sorunlarımızı nasıl çözeceğiz. Siyaset konuşma işidir. Burada suç HDP’de değil. Ama HDP’nin sorunlara çözme konusunda risk alması gerekir. Dolaysıyla bizim ne Erdoğan’a güvenerek çıktığımız bir yol var. Nede özel olarak HDP’ye zarar vermek gibi bir arayışımız var. Türkiye’nin siyasi tıkanıklığını yeni bir parti ile katkı sunmaya çalışıyoruz.

Siyasal Yaşam: Kısa süre önce bir açıklamanız oldu. HDP kapanırsa oylarına talip olduğunuzu açıkladınız. Bu açıklamanıza HDP’liler büyük tepki gösterdi. Tam olarak ne demek istediniz?

Ayhan Bilgen: Gazeteci arkadaş HDP kapanması durumunda düşüncelerimi sordu. Kapanmanın doğru olmadığını, bunun hiç kimseye bir fayda sağlamayacağını, geçmiştede partilerin kapatıldığını ama bunun sorunlarımızı çözemediğini, benimde HDP kapatılması durumunda siyasi yasak istenenler arasında yer aldığımı belirtim. Gazeteci kapanırsa mağduru olsanızda HDP kapatılırsa sizin partide siyaset yaparsanız ne yaparsınız? Diye sordu. “Demokratik siyaseti benimseyen herkese kapımız açık” diye bir cümle kuruyorum. Fırsatçılık mı, HDP’nin mirasına göz dikmek mi? Bu bir dayanışma tavrıdır.

Siyasal Yaşam: Seçime girdiğinizde yüzde kaç oy hedefiniz var? Bu konuda bir anket çalışmanız oldu mu?

Ayhan Bilgen: Türkiye öyle bir seçime gidiyor ki, bence Türkiye’nin ikinci yüzyılı, Türkiye’nin yol ayırımı, burada yüzde 1 oy bile çok değerli. Hedef kitlemiz muhalefete gitmeyen oy kitlesi. Biz bu seçimde kararsız seçmen kitlesine hitap etme konusunda iddialıyız. Bunu başarabileceğimizi düşünüyorum. Muhalefetin bir cebinden diğer cebine giden oyların değişime hiç bir katkısı olmaz. İktidardan kopup muhalefete gitmeyen bir seçmen  kitlesi oluştu.

Siyasal Yaşam: Partinizi kurarken Belediye Başkanlığı yaptığınız Kars’tan ve HDP’den ilk tepkiler nasıl oldu?

Ayhan Bilgen: Kars Belediye Başkanlığını son döneminde HDP’li arkadaşlara Kars Belediyesine kayum atanmasına fırsat vermeden ben istifa edeyim yerime Belediye Meclisi HDP veya CHP’li birini seçsin. Bu konuda CHP ve DSP’li meclis üyeleri ile görüşmüştüm. Böylece belki koyum atanmayacağı yada kayum atanmayı tüm siyasi partilerin iradesine atanmış olacaktı. En son Kars’a kayum atandı. Çünkü Belediye ile ilgili bir soruşturmamız yoktu. Daha sonra Belediye çalışmaları için hiç bişey bulamadılar, bula bula Kobani davasından yargılanıyorsun diye görevden aldılar.

Siyasal Yaşam: Sizin görevden alınmanızla Parti kurmanız arasında bağ kuranlar var. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Ayhan Bilgen: O zaman Gazeteciler bazen soruyorlardı, ne zaman Kars Belediyesi’ne kayum atanacak diye. Yani o kadar sıradan ve normal bir uygulamaymış gibi görünüyordu. Bende onlara “Kayum atanmasımı normal, atanmamasımı normal”diye soruyordum. Biz normalde tersini yadırgamamız gerekiyordu. “Buraya neden kayum atıyorsunuz” dememiz lazım. Yani kayum o kadar normaleşmişki insanlar atanmamasını yadırgıyordu. Benimle birlikte 8 kişi tahliye olduk. Şimdi insanlar diyor siz neden tahliye oldunuz. Biz aslında Cezaevinde olmamamız gerekiyordu. Bir siyasi parti yollarınız ayrılabilir. Ama bu ilaki o partiyi böleceğiniz anlamına gelmez. Partimiz kurumsal kimliğini tamamlayıp seçime girmeyi hak kazanırsa o zaman anketkerimizi yapıp oturup bakacağız.

Siyasal Yaşam: Partinizin giderlerini nasıl karşılıyorsunuz?

Ayhan Bilgen: Biz diğer partiler gibi bol keseden harcamıyoruz. Kendi imkanlarımızla karşılıyoruz. İlk önce genel merkez için bir apartman dairesi tutuk. Bunun kirası 6 bin  TL ve çalışanların ücretini kendi aranızda toplayıp karşılıyoruz. İl ve ilçe teşkilatlarımızda giderlerini kendileri karşılıyor. Merkezi Diyarbakır’daki bulanan Altın Çağ Partisi bize dedilerki “Bizim hazır kurulu bir partimiz var birleşelim, sizinle aynı muhafazakar bir görüşteyiz” dediler. “Birleşelim aynı partinin içerisinde yer alalım” dediler. Bizde yaklaşık 20 ilde İl Başkanlığı açtık.

Siyasal Yaşam: Parti kurduktan sonra HDP’den sizi arayıp tebrik eden oldu mu?

Ayhan Bilgen: HDP’den arayan olmadı ama olumsuz görüş belirtende olmadı. Şimdi HDP’de bir kongre süreci var. Bir polemiğe girmek istemem. Görüştüğüm HDP’lilerin kapanma konusunda bir arayış içinde oldukları yönünde. Demekki kapanmama konusunda emin değiler. Semra Güzel’in yıllardır ortaya çıkarılmayan fotoğrafları şimdi ortaya çıkarılıp kamuoyuna paylaşılıyorsa bu bir şeylerin hazırlığı yapılıyor demektir. İstediğimiz bişey değil. Ama bir şeyi istememek ayrı bir şey, ona hazırlıklı olmak ayrı bir şey. Anket firmalarına siparişler veriliyor. Millet ittifakına destek verip vermeme konusunda HDP içerisinde farklı eğilimler olup olmadığını, tabanda hangisi çıkar, boykot mu eder millet ittifakına destek verir mi? Gibi bir takım anketler yapılıyor, yaptırılıyor. Burada beliki bir şeylerin hazırlığı yapılıyor. Seçimler centilmence yapılmalı nezaket içinde yapılmalı.

About Erkan Sarıkaya

Bizimle sosyal hesaplarımdan yada telefon numaralarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Check Also

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Nuri Vatan’ı Ağırladı

Türkiye’nin uluslararası alanda da en çok tanınan markaları arasında bulunan Vatan Bilgisayarın kurucusu ve yönetim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.