Anasayfa / Gündem / Ataşehir’de 8 Mart Kadınlara Yönelik Etkinliklerle Kutlandı

Ataşehir’de 8 Mart Kadınlara Yönelik Etkinliklerle Kutlandı

Ataşehir Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı etkinlikler; “Ruhlarına Mısra Katan Kadınlar” şiir dinletisi, yaşadığı köyü bir ekoköye dönüştüren Bedriye Berber Engin söyleşisi, “İmkansızı Başarabilirsin Çünkü Sen Kadınsın” tiyatro oyunu, defile ve dans gösterileriyle devam etti.

Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenledigi “Kurşunlu Köyü’nden Dünyaya Ulaşan Bir Başarı Hikayesi” söyleşisine katılan Bedriye Berber Engin, bir köyde tarım ve hayvancılıkla uğraşmasına rağmen bugüne kadar okuduğu üç binin üzerinde kitap ile dikkat çekmişti.

Kültür Bakanlığı tarafından “Sıradışı Okur” ödülüne layık görülen Bedriye Berber Engin yaptığı söyleşide; okuma tutkusunu, köy hayatında okumanın zorluğunu ve kitapların hayatını nasıl değiştirdiğini anlattı.

Kitaplarla kendisine kocaman bir dünya yarattığını söyleyen Engin, “Köyümden hiç çıkmadan, dünyaya kitabın boyutu kadar bir pencere açtım. İngiliz, Fransız, Rus Edebiyatı okuyarak İngiltere’ye, Fransa’ya, Rusya’ya hiç gitmeden gitmiş kadar oldum” dedi.

Kadın dayanışmasına dikkat çekildi

“Ruhlarına Mısra Katan Kadınlar” şiir dinletisinde Ataşehirli 13 kadın; Gülten Akın, Sennur Sezer, Nilgün Marmara, Lale Müldür, Didem Madak, Birhan Keskin, Furuğ Ferruhzad, Elizaveta Polonskaya, Sylvia Plath gibi tarihin en önemli kadın şairlerinin şiirlerini seslendirdiler.

Ekmek ve Gül Tiyatro Grubu’nun sahnelediği “İmkânsızı Başarırsın Çünkü Sen Kadınsın” isimli tiyatro oyunu ise eşinden ayrılan Mari Bella’nın verdiği yaşam ve hukuk mücadelesini anlattı.

Belediyede çalışan kadınlar, defilede mankenlik yaptı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerinin devamında, Ataşehir Belediyesi Kadın Girişimcilik Merkezi’nde (AKAGİM) çalışmalarını yürüten Rookisch’in kurucusu Rukiye Gedik ve BloominBag’in kurucusu Neslihan Kılıç Hacıalioğlu tarafından tasarlanan birbirinden güzel ürünler, düzenlenen bir defile ile kadınların beğenisine sunuldu. 20 Belediye çalışanının manken olarak katıldığı defile renkli anlara sahne oldu. Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde düzenlenen defileye, Ataşehirliler yoğun ilgi gösterdi.

Göz Atın

İBB’den taksiciye de turizmciye de servisçiye de müjde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), önceki yönetim dönemlerinde alınan kararlardan dolayı mağdur duruma düşen taksici, turizm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir