DOLAR 32,2611 % 0.03
EURO 35,2303 % 0.21
STERLIN 41,3547 % 0.18
FRANG 35,4498 % 0.06
ALTIN 2.525,19 % 0,98
BITCOIN 67.121,93 0.018

Ataşehir Eğitim Derneği’nden Öğrencilere Büyük Destek

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ataşehir Eğitim Derneği’nden Öğrencilere Büyük Destek

Merkezi İstanbul Ataşehir ilçesinde bulunan ve Öğrencilere verdikleri burs, Okularda kurdukları Kütüphaneler ile adını sıkça duyduğumuz  Ataşehir Eğitim Derneği yönetimini ziyaret edip yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldık. Ataşehir Eğitim Derneği Başkanı Turgay Kılıç, Dernek merkezinde yaptıkları faliyetleri anlatarak yönetimine ve kendilerine destek olan  Eğitim gönülülerine teşekkür etti.

ATAŞEHİR EĞİTİM DERNEĞİ NEDEN KURULDU?

Ataşehir Eğitim Derneği 2 Ekim 2017 yılında kuruldu. Kuruluşundan önce Kars, Batman, İst. Ataşehir olmak üzere birçok çalışmamız oldu. Özellikle ilk ve önemli projemizi Hasan Leyli Ortaokulu kütüphanesi, müzik salonu ve giriş düzenleme yapımı ile gerçekleştirdik. Hemen ardından yine Ataşehir Kanuni Sultan Süleyman İlkokulu kütüphane, giriş düzenleme, Atatürk köşesi yenileme projesi ile devam ettik. Bu çalışmalar sonrası, özellikle basın çevresi ve arkadaşlarımız “ bu çalışmaları yapıyorsunuz, dernek kurmayı düşünmüyor musunuz?” Diye soruları oldu. Düşündük tabii ki ancak kendimizi birdenbire yoğun bir çalışmanın içinde bulunca dernekleşmek ileri bir tarihe kaldı.  Zamanı geldiğini ve gerekli olduğunu düşündüğümüzde birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız ile toplanıp dernek kurma kararını aldık.  Böylelikle 02 Ekim 2017 den itibaren çalışmalrımıza Ataşehir Eğitim Derneği adı altında devam ettik ve etmekteyiz.

Ülkemizde eğitimde özellikle kız çocukları için maalesef ki fırsat eşitliği yaratamadık. Hatta son on yılda kız erkek, zengin fakir arasındaki makas çok açıldı. Ataşehir Eğitim Derneği olarak biz bu noktada devreye giriyoruz. Devlet okullarında ilkokul ortaokul ve lisede okuyan başarılı öncelikle kız çocuklarına burs imkanı yaratıyoruz.

Bizlere ulaşan öğrencileri ilk önce evlerinde ziyaret ediyor daha sonra okulllarından ders notları ile ilgili bilgileri alıyoruz ve Dernek üyelerimizin eşi, dostu, arkadaş çevresinde burs vermek isteyen kişilerle burs vereceğimiz öğrencilerimizi buluşturuyoruz.  Aslında biz aracılık etmiş oluyoruz. Bu yöntemle on çocuğumuza burs imkanı sağladık.  Çocuklarımızın karnelerini takip ederek burs verenlerle paylaşıyoruz. Böylelikle burs alan ile burs veren arasındaki ilişkiyi sıcak tutmaya çalışıyoruz.  Amacımız ilkokulda burs vermeye başladığımız çocuğumuza eğitim hayatının sonuna kadar destek olmak.

Çocukları çok seven ve çocukları dinleyen, ülkenin geleceğini çocuklara emanet eden, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncelerinin ışığı olan çocuklar bizim de başımızın tacıdır. Okuyan, üreten, gülen, gelecek vaadeden çocuklara destek olmak derneğimizin asli görevidir.

OKULLARDA KÜTÜPHANE KURULMASI VE ÖĞRENCİLERE BURS YARDIMI

Yardım ve Kütüphane, müzik salonu, sanat odaları ve daha birçok yapılacak destek ve yardım için belli kriterlerimiz var.  Ayni yardımlarda, talebin okul tarafından yapılması koşullarımızdan biri. Kendi gözlemlerimiz ile ihtiyaç olduğunu gördüğümüz durumlarda dahi, yapılan yardımın gerçek ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşması, herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bu yöntemle hareket ediyoruz. Doğru hedefe, doğru ve yetkili aracılar ile ulaşmak oldukça verimli oluyor. Bu yardımların gelirini gerek ayni gerekse bağış olarak sağlıyoruz.  Kütüphanelerimiz için sponsorlardan faydalanıyoruz. Bu gönül işinde elbette bir çok insanımızın desteği oluyor. Çevremizde birçok gönüllü insan, doğru hedef be sonuç odaklı, başarılı çalışmalarımız dolayısı ile bizlere “ biz nasıl destek olabiliriz? Aslında bu tip yardımlar yapmak, öğrencilerimize okullarımıza destek vermek istiyor ancak güvenemiyoruz. Derneğinizin çalışmalarını görüyoruz. Bizler de destek olalım.” Diyerek ellerini taşın altına koyuyorlar. Çalışma sürecine onları da dahil edip, gerçekleştirdiğimiz Kütüphane, sanat odası v.s gibi bölümlerimizin yapımı bittikten sonra, bu gönüllülerimizin isimlerini bir plakaya yazdırarak küçük de olsa bir teşekkür ediyor, isimlerini bu plakalarda ölümsüz kılıyoruz.  Kütüphane yapım aşamasında, öncelikle dikkat ettiğimiz kriterletimiz gerçekten ihtiyaç var mı? Okul Yönetimi, öğretmenlerimiz ve aile birliği bu proje yapılırken, çalışmalara gönülden destek verebilecek mi? Bu soruların cevabı olumlu ve yapımını kurulumuzda onaylamış isek, okulumuzdan belli resmi prosedürleri yerine getirmesini isteyerek, prosedürler tamamlandığında, okul müdürü, öğretmen, okul aile birliği ve bir öğrencimiz ile dernek okul komitemizden oluşan bir komisyon kurarak projemize start veriyoruz.

ATAŞEHİR EĞİTİM DERNEĞİ VİZYONU VE MİSYONU

Vizyonumuz
1.Kimsesiz ve maddi olanaktan yoksun, çalışkan ve anlayışlı, %75i kız çocuk olmak kaydıyla öğrencilere eğitim olanağı sağlamak.
2.Ülkemizin aydınlık geleceği için çocuklarımıza laik ve bilimsel çalışmalara bağlı eğitim verilmesini sağlamak.
3.Çocukların sosyal, kültürel ve sportif eğitimlerinde daha yüksek nitelikler kazanmalarını sağlamak.
4.Derneğin üyeleri arasında sevgi, saygı, kardeşlik, maddi ve manevi yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlayacak karşılıklı eğitim, bilgi ve tecrübe akışını temin edecek toplum oluşumuna katkıda bulunacak her türlü çalışmaları yapmak.
5.Derneğin amacına paralel faaliyet gösteren diğer dernek ve eğitim kurumları gönüllü teşekküllerle dayanışmaya girmek, ortak projeler düzenlemek, bilgi paylaşımında bulunmak.

Misyonumuz
1.Eğitimde eşitlik.
2.Herkese eğitim hakkı.
3.Demokratik ve laik eğitim.
4.Bilimsellik.
5.Planlılık.
6.Süreklilik.
7.Atatürk ilke ve inkılapları.
8.Karma eğitim.
9.Okul aile işbirliği.
10.Güvenilirlilik.

YORUM YAP