DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.851,25 0.161

Ataşehir Belediye Meclisi’nde “Alparslan Türkeş Parkı” Gerginliği

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ataşehir Belediye Meclisi’nde “Alparslan Türkeş Parkı” Gerginliği

Ataşehir Belediye Meclisi Haziran ayının 2’inci birleşimine gündem dışı tartışmalar damgasını vurdu.

Meclis 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ Başkanlığında toplanan Ataşehir Belediye Meclisi’nin gündemine damgasını vuran tartışmalar gerginliğe neden oldu.

Gündem dışı konuşmalarda oturum başkanı Sevgi Uluğ, Ak Parti Grup sözcüsü Haluk Sadıkoğlu ve CHP grup Başkanvekili İlhami Yılmaz vatan savunmasında şehit olan polis ve askerlerimize rahmet, yakınlarına sabır, gazilerimize de şifa dileklerini ifade ettiler.

Gündem dışı ilk söz alan MHP Ataşehir Belediye Meclis üyesi Hakan Arıkaya; “ Tunceli kırsalında yaşanan çatışma sonucu şehit olan iki askerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Çatışma sonucunda yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyorum. Türk Milliyetçilerin sembol isimlerinden Dündar Taşarı vefatının 47. Yıldönümünde, Türk Milletinin yetiştirmiş olduğu kişilerden Cemil Meriç’i rahmet ve minnetle anıyoruz. Yaklaşan 23 Haziran Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimi öncesi Türkiye’miz için çok önemli olan 16 Haziran da gerçekleşecek olan canlı yayın programında Türkiye için, demokrasi için çok önemli bir gün olduğundan birleştirici bir program olmasını temenni ediyoruz. Bu programın Türk Milleti için bir birleştirici ve bütünleştirici olması da beklentilerimiz içindedir” dedi.

Gündem dışı söz alan Ak Partili üye Haluk Sadıkoğlu, asansörlerin yıllık bakımı ve yeşil etiket uygulaması konusu ile sözlü önergesine yanıt veren CHP Grup Başkanvekili İlhami yılmaz, asansör firmalarının Bakanlık tarafından akredite olanlar arasından seçildiğini tarifelerin de bakanlıkça belirlendiğini ifade etti.

Sadıkoğlu, Batı Ataşehir’deki bir araziye toprak dökümü konusunda bilgi talebini içeren soru önergesine ise İlhami Yılmaz konu hakkında bilgisinin olmadığını belirtip, araştırdıktan sonra Meclisi bilgilendireceği yanıtını verdi.

Gündem dışı konuşmalardan sonra gündeme geçilerek 14 maddelik gündemin görüşülmesine başlandı.

ÇŞB Murat Kurum’un Ataşehir’deki programı ile ilgili Meclis’e bilgi aktaran Ak Parti sözcüsü Sadıkoğlu, 4.maddenin görüşülmesi sırasında söz alarak. Küçük parsellerin takas yöntemiyle toplanarak projelerde kullanılabileceğine işaret etti.

CHP Ataşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili İlhami Yılmaz, satışa konu olan parselin konutlar arasında kalan bir arsa olduğunu, planda tadilat yapılarak yapı yapılabileceği ve bunun da zor olduğunu, satışa uygun olduğunu ifade etti.

TARTIŞMALARA KONU OLAN 10. MADDE KOMİSYONA GERİ ÇEKİLDİ

Gündemin 10. Maddesinde yer alan Atatürk Mahallesindeki kamusal yeşil alana “Sanat Parkı” adı verilmesi teklifi tartışmalara sahne oldu. Söz konusu alanın “Alparslan Türkeş Sanat Parkı” adı verilmesi talebi kabul görmeyen Ak Parti Grubu tarafından Aykırı teklif verme isteği tartışmaları daha da alevlendirdi. MHP Meclis Üyesi Hakan Arıkaya ve CHP sıralarından seçilen İYİ Parti Meclis üyesi Oğuz Sarul, Alparslan Türkeş’in Ülkücüler ve Türk Milliyetçileri için bir sembol ve bir değer olduğunu belirterek seçim için siyasete alet edilmesine tepki gösterdiler.

Gündem maddeleri görüşmeleri sırasında söz alan CHP’li üyeler Sadık Kayhan, Abdullah Der İnan Bektaş ile Ak Partili üye Şerafettin Bal ilgili madde ile ilgili görüş ve eleştirilerini dile getirdiler.

Meclis üyelerinin artık söz istemeden tartışmalara müdahil olmaları sonucunda her iki partinin grup başkanları gerilen ortamı daha fazla germeden 10.Maddenin Komisyona geri iadesine uzlaşı olarak verilen teklif oylanarak oybirliği ile kabul edildi.

Bunun üzerine Her iki Gurup tarafından uzlaşı ile verilen teklifle 10. Maddenin komisyona geri çekilmesi oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Haziran ayı son birleşimindeki gündem maddelerinden 1, 6, 7, 8, 11, 12, ve 13. Maddeler oy birliği, 2 ve 3. Maddeler Ak parti grubunun ret MHP Meclis Üyesi Hakan Arıkaya’nın çekimser oyu ve CHP Grubunun oylarıyla oyçokluğuyla 4, 5, 9 ve 14. Maddeler ise Ak Parti grubunun ret oyları ve oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Meclis 1. Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 01.07.2019 Pazartesi saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

Kaynak: istanbulumgazetesi.com.tr

YORUM YAP