DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.290,00 -0.413

Ataşehir Belediye işçileri grev kararını kapıya astı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ataşehir Belediye işçileri grev kararını kapıya astı
İstanbul Ataşehir ilçesinde belediye işçileri grev kararı aldı. İşçiler 19 Şubat Cuma günü grev kararını kapıya astı. Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası’na (Genel-İş) üye Ataşehir Belediyesi işçileri ile belediye arasında yapılan Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) görüşmeleri karara bağlanmadı.
 
Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Ataşehir Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı asıldı.
 
Genel-İş üyesi işçiler grev kararını asmak için geniş güvenlik önlemlerin alındığı Ataşehir Belediye binası önünde bir araya geldi. İşçilere Kartal, Kadıköy ve Maltepe belediyelerinde çalışan işçiler de destek verdi. Genel-İş Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Umuyoruz ki bu sözleşme greve gitmeden masada biter, herkes mutlu bir şekilde işine devam eder. Yıllardır taşeron zulmü altında, açlık sınırının altındaki ücretlerle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Artık evimize ekmek götürmekte zorlanıyoruz. İlk defa taşeron şirketlerden çıktığımızı düşündük ve belediye şirketlerine geçtik. Ama yine bize açlık kaldı, yine yokluk düştü. Belediye şirketlerine geçtikten sonra asgari ücret zammı da elimizden gitti, yol yemek paralarında düşüşler oldu. Buradaki kayıplarımızın ve enflasyon karşısında ücretlerimizin erimesinin önüne geçmek için ilk defa belediyelerde özgür toplu sözleşme şansı yakaladık. Talepler TİS masasında işçinin kabul ettiği pazarlıklarla belli noktalara getirilebilir. Ama bu talepler işçinin mücadelesiyle belli bir noktaya gelecektir. Artık mücadeleyi büyütmekten başka bir yol yok arkadaşlar. Buradan Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye, belediye yönetimine sesleniyorum. İşçi yıllardır kayıplar yaşıyor, geçinemiyor. Gelin bu sözleşmeyi masada bitirelim” dedi. Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin de kendisini aradığını ifade eden Arıkan, İlgezdi’nin “Bu sözleşmeyi masada bitirmek için adım atacağız, çaba göstereceğiz” dedi.
 
Ataşehir Belediye binası önünde yapılan açıklama sonrası işçiler grev kararını belediye binasına astı. Anlaşma sağlanamadığı takdirde işçiler 2 Mart’ta greve çıkacağı öğrenildi.

YORUM YAP