Anasayfa / Gündem / Abdullah Der: Milletvekili Olmayı İstemiyorum

Abdullah Der: Milletvekili Olmayı İstemiyorum

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, Siyasal Yaşam Gazetesi İmtiyaz Sahibi Erkan Sarıkaya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Erkan Sarıkaya: Geçtiğimiz günlerde Erzincan’dan gelen Muhtarları ağırladınız. Erzincan’da  daha önce Cem Evi yaptırmıştınız. Memleketiniz olan Erzincandan size Milletvekili adaylığı konusunda bir teklif oldu mu?

Abdullah Der: Erzincanlı Muhtarlar Türkiye turuna çıkmıştılar en son beni ziyaret ettiler. Kendilerini ağırlayıp sonrada yolcu ettik. Memleketim Erzincan’ı her sene ziyaret ederim. Sağolsunlar beni severler. Teklif olmadı bende milletvekili olmayı istemiyorum. Erzincanda milletvekili olabilecek bir sürü arkadaşımız var. Erzincan’da siyaset yapanlar aday olmaları lazım, doğrusu budur. Ben İstanbul’da yaşıyorum, İstanbul’da siyaset yapıyorum.

Erkan Sarıkaya: Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile geçmişe dayalı bir hukukunuz var. Başkan İlgezdi aday olmasa ne yapacaksınız?

Abdullah Der: Ben ekip adamıyım. Battal Başkan giderse, bende giderim. Başkan bırakırsa bende bırakırım.

Erkan Sarıkaya: Ataşehir Belediyesinde en fazla ziyaret edilen bürokratsınız. Son yapılan zamlar ile vatandaşın tepkileri nasıl? Ataşehir Belediyesi ekonomik krizde nasıl etkilendi?

Abdullah Der: Sizlerde sokakta dolaşıyorsun bizlerde dolaşıyoruz vatandaş perişan durumda. Vatandaşa yansıyan ekonomik kriz tabiki Belediyelerede yansıyor. Aracımıza 3 ay önce bir depo yakıt 500 TL dolduruyorduk. Şimdi bir depo yakıt 1150 TL olmuş. Vatandaş inşaat yapmayınca Belediye gelir elde edemiyor. Vatandaş vergisini ödemede güçlük çekince Belediye geliride azalıyor. En temel gıda ürünü Yumurta tanesi 2.5 TL olmuş.

Erkan Sarıkaya: Erken seçim ihtimali görüyor musunuz?

Abdullah Der: Bu şekilde yapmazlar. Çünkü kaybedeceklerini bildikleri ve anladıkları için erken seçim yapmazlar. Sözüm ona kendilerini toparlama ve ekonomide bir toparlanma sağlayıp ondan sonra seçime gitmeyi düşünüyorlar. Bu şartlarda bir seçim yapacaklarını düşünmüyorum.

Erkan Sarıkaya: Ataşehir Belediyesine sosyal yardım başvurularında bir artış var mı?

Abdullah Der: Günlük ortalama 60-100 kişi sosyal yardım için başvuru yapıyor. Bizim sosyal marketlerde her şey var. Sosyal marketletimizde giyim ve bütün temel gıda ürünlere varıncaya kadar vatandaşın ihtiyaç duyabileceği her şey var. Sizler aracılığıyla sosyal marketlerimize katkı yapan iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Bizde aracı bir kurumuz ihtiyacı olan vatandaşlara bunları veriyoruz. Her ay 350 haneye yani yaklaşık 10 bin kişiye yardım yapıyoruz. Bize müracaat eden vatandaşların gelirlerini inceliyoruz. Gelir olmadığını tespit edince kaydını yapıyoruz. Ondan sonra ATAKART’nı çıkarıp yardım yapıyoruz.

Erkan Sarıkaya: Belediye meclis toplantısında sosyal tesisleriniz olmadığı için eleştiriler oluyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Abdullah Der: Sosyal tesis bir ihtiyaç mı ihtiyaç, olması gerekiyor mu tabiki olması gerekir. Neticede imkanınız olması gerekir. Biz şimdiye kadar çok ciddi projeler yaptık. Bunları gözleri görmüyor.

Erkan Sarıkaya: Ataşehir’de İmar sorunu çözüldü müjdesi verilmişti. İmar konusunda gelinen son süreç nedir?

Abdullah Der: Ataşehir İmar planları İBB Meclisi’nden geçti. Şu an İmar planları binlikleri İlçe Belediyesi yapması gerekiyor. Belediyemuz onları yapıyor. Çalışmalar yapılıyor kısa süre içinde bitecek. Bu İmar planları yeniden askıya çıkacak ve vatandaş varsa itirazlarını yapacak yeniden yapılacak İmar planları çalışması bitecek. Vatandaşta gelip yapacağı yerin başvurusunu yapacak.

 

Göz Atın

İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması artık tüm kapalı istasyonlarda

İlk olarak M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’ndaki araçlarda hizmete alınan İBB ücretsiz Wi-Fi uygulaması, artık tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir