Anasayfa / Gündem / 2021 Yılı ikinci el araç piyasanın ilk çeyreği nasıl başladı

2021 Yılı ikinci el araç piyasanın ilk çeyreği nasıl başladı

Merkezi İstanbul Sancaktepe’de bulunan SANTE Otomotiv sahibi Mert İnanç Yılmaz, 2021 Yılı ikinci el araç piyasanın ilk çeyreğinde sektör hakkında açıklama yaptı.

SANTE Otomotiv Sahibi Mert İnanç Yılmaz açıklaması şöyle:

2000’i yıllarda başlayan serüvenim ilk defa böyle bir yıl gördü. Geçtiğimiz dönemdeki fiyat belirsizliği gün geçtikçe normale dönüp fiyatlar gerilemeye başladı. Daha önce oluşan suni piyasa hareketleri 2. El piyasasını oldukça etkilemişti.

Ne olmuştu ;

Kendi aracının aynısının bir model altını yada km olarak 30-40 bin daha üstünü internet ortamında satış ilanını gören kişi kendi aracının km si Nin yada modelinin daha daha yüksek paralar edeceğini düşünüp, ortalama %10 fazlasını yazıyordu. Ve bunu gören daha iyi aracı olduğunu düşünen de o Nun %10 fazlasını yazıyordu. Tabi piyasanın artması ve satışların Kasım-Aralık ayında durma noktasına gelmesindeki sebeblerin başında bu tutarsız davranış geliyordu. Bu durum da ne satıcı aracını satabildi nede alıcı o aracı aldı. Bu durumda tek kazanan malum ilan sayfaları oldu.

Şimdi durum farklılaşmaya başladı. İlk çeyrekte suni piyasada araç satışlarının düşmesinden dolayı reel fiyatların yazılmaya başlamasıyla piyasa hareketlenmeye ve satış adetleri artmaya başladı. Yazılarıma devam edeceğim.
Potansiyel 2.el araç alacaklara yegane tavsiyem aracı alacağınız galeri esnafının ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesine sahip olmasına özen gösterin.

 

Göz Atın

Başkan Soyer: İzmir’in ekmeğini ve refahını büyütüyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi üretenin sesini yükseltmek ve halkın adil gıdaya ulaşmasını sağlamak için 82 ülkede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir