DOLAR 32,2898 % -0.07
EURO 34,9442 % -0.06
STERLIN 41,3211 % -0.26
FRANG 36,1521 % 0.05
ALTIN 2.385,12 % -1,24
BITCOIN 66.708,01 -4.32

14. İstanbul Yarı Maratonu Tamamlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
14. İstanbul Yarı Maratonu Tamamlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen 14. İstanbul Yarı Maratonu tamamlandı. 74 farklı ülkeden binlerce koşucunun katıldığı yarışı erkeklerde Kenyalı Benard Ngeno, kadınlarda ise vatandaşı Ruth Chepngetich parkur rekoru kırarak kazandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda düzenlenen 14. İstanbul Yarı Maratonu “Gel beraber koşalım” sloganıyla tarihi yarımadada gerçekleştirildi. Organizasyonda 21 kilometrelik yarı maraton ve 10 kilometre koşularına 74 ülkeden 10 bin çipli atlet katıldı.
Dünya çapında en iyi 10 yarı maraton arasında yer alan İstanbul Yarı Maratonu, Yenikapı Miting Alanı’nda başlayarak İstanbul’un tarihi yarımadasının eşsiz manzarası eşliğinde koşuldu.14. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun startını Gençlik ve Spor Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, Hamza Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik, Spor İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Vodafone Türkiye İcra Kurul Başkan Yardımcısı Engin Aksoy verdi.

ERSÖZ: “EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başlangıç noktasında bir konuşma gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, “İstanbul’da yapılan bu güzel etkinliğe hepiniz hoş geldiniz. İstanbul Yarı Maratonu’nun başarıyla tamamlanmasını temenni ediyorum. Herkese güzel bir gün diliyorum. Çok güzel bir yarışmayı birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

BARAÇLI: “HİZMET AŞKIMIZ HİÇ DURMADAN DEVAM EDECEK”

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ise yaptığı konuşmada, “8500 yıllık geçmişi olan İstanbul’un Tarihi Yarımada’sında böyle bir koşuyu gerçekleştirmekten dolayı çok mutluyuz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ailesi olarak uzun yıllardır devam eden hizmet aşkımız hiç durmadan devam edecek. Çok güzel bir organizasyon. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İLK KEZ İKİ ATLET 1 SAATİN ALTINDA YARIŞI TAMAMLADI

2017 yılından bu yana IAAF’ın (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) her yıl açıkladığı Altın Maratonlar listesinde yer alan yarışı Elit Atlet Erkekler’de 59.56 lık derecesiyle Kenyalı atlet Benard Ngeno kazandı. 59.58’lik derecesiyle Etiyopyalı Abayneh Degu ikinci oldu. Bu sonuçlarla İstanbul Yarı Maratonu’nda ilk kez iki atlet 1 saatin altında yarışı tamamladı. Kenyalı Hillary Kipchumba ise 1.00.01’lik derecesiyle 3.’lüğü elde etti.
Elit Atlet Bayanlar kategorisinde ise Kenyalı atlet Ruth Chepngetich 01.05.30’luk derecesiyle ipi ilk sırada göğüsledi. Ruth bu derecesiyle parkur rekorunu da kırmış oldu. Kenyalı atlet Dorcas Jepchirchir Tuitoek 1.06.33 ile ikinciliği elde etti. Etiyopyalı atlet Helen Tola 1.06.45’lik süresiyle 3. olmayı başardı.

TÜRK ATLETLERDE ALİ KAYA VE YASEMİN CAN BİRİNCİ OLDU

Türk atletler kategorisinde ise Erkeklerde; 1.00.58 derecesiyle Ali Kaya birinci., 1.02.21 ile Aras Kaya ikinci ve 1.04.17’lük süresiyle Yavuz Ağralı üçüncü sırada yarışı tamamladı. Kadınlarda ise 1.08.28’lik derecesiyle Yasemin Can kürsünün ilk basamağında yer alırken 1.14.50 ile Fadime Çelik ikinci, 1.17.30 süresiyle Fatma Arik ise üçüncü oldu.

3 BİN GÖREVLİ, 500 GÖNÜLLÜ GÖREV YAPTI

Yaklaşık 3.000 görevli, 500 gönüllünün yanı sıra, 40’dan fazla kurum ve kuruluş, sivil toplum kuruluşu ve sponsor firmalar İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul’un koordinasyonunda görev yaptı.

YEŞİL MARATON KONSEPTİYLE KOŞULDU

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, bu yıl da “Yeşil Yarı Maraton” konseptinde koşuldu. “Sıfır Atık” projesini destekleyen bu maratonda sporcular için hazırlanan su şişeleri, göğüs numaraları, poşetler, çipler vb. materyaller geri dönüşümlü malzemelerden yapılarak, baskı materyalleri minimum seviyede tutuldu. Maratonda geri dönüşümü kolay ürünler kullanıldı.

YORUM YAP