DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.290,00 -0.413

KAI Dostluk Dayanışma Gurubu, Bölge Sorunlarını Tartıştı

Yayınlanma Tarihi : Google News
KAI Dostluk Dayanışma Gurubu, Bölge Sorunlarını Tartıştı

İstanbul Kars Ardahan Iğdır Dostluk Dayanışma gurubu, 8 Eylül Pazar günü Kartal Belediyesi Soğanlık kültür merkezinde düzenledikleri toplantıda Serhat bölgesi sorunlarını tartışıldı.

Kars Tıp Fakültesi Baş hakimliğine atanan Baytar’ın eski görevini dönmesi, Iğdır’dan 16 Uzaklıkta Ermenistan’da radyosun saçan Metzemor nükleer santralinin kapanması, Tünelle Karadeniz’e aktarılmak istenen Kura nehrinin sahip çıkılması, Sarıçam ormanlarını katliamına seyirci kalınmaması, Ardahanlıların gelini CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 cezanın siyasi olduğundan dolayı tepkilerin dile getirildiği toplantıda önemli kararlar alındı.

Kars Ardahan Iğdır Dostluk Dayanışma gurubu toplantısına Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Avukat Ergün Özer, Siyasetçi Yücel Çiftçi, İş Adamı siyasetçi Çetin Çapan, Makine Mühendisi Ömer Keskin, Makine Mühendisi Cemal Uygur, Makine Mühendisi Kutlu Özdemir, Makine Mühendisi Önder Polatoğlu, Kartal Belediye Başkan Danışmanı Gökhan Yüksel, İş Adamı Metin Özcan, İşadamı Erol Çakır, Halk Eğitim eski Müdürü Zekiriya Dede, Av. Yalçın Tura, İş Adamı iktisatçı Selçuk Emin, Gazeteci yazar Mustafa Küpeli, Türkiye Azarbaycan Dostluk Dernek Başkanı Sefer Karakoyunlu, Ahmet Demirbaş, Emekli Öğretmen Hasan Kudat, Emekli Polis Memuru Bedir Taşan ve adını yazamadığımız KAI’rın kanat önderleri katıldı.

Bölgedeki feri kalmışlığı göçü vurdum duymazlığı ve organik ürünlerin iyi tanıtılmadığı için değerinde satılmadığı gibi konuların işlendiği toplantıda söz alan Makine Mühendisi Ömer Keskin, Makine Mühendisi Cemal Uygur, Makine Mühendisi Kutlu Özdemir, Makine Mühendisi Önder Polatoğlu, Kartal Belediye Başkan danışmanı Gökhan Yüksel ve katılımcılar önemli mesajlar verdiler.

CEVDET ŞENTÜRK, SORUNLARIMIZ SAHİPSİZDİR

Bilim adımlarının,Makine mühendislerinin işadamlarının ve üst düzey şahısların katıldığı toplantının açılışında konuşan Ardahan Kura – Kür Vadisini Koruma ve Yaşatma Dernek Başkanı Cevdet Şentürk, Kura nehri Karadeniz’e aktarılmak istenirken Ardahan’a büyük zarar vereceği için 10 yıldır yoğun bir çaba gösteriyoruz. Eğer biz bu çabayı gösterilmesiydik, şimdi Ardahan ovasını sulayan Kura nehri Karadeniz’e aktarılmış olacaktı. Ben hepinizi abisiyim. Bu yaştan sonra toplumumuzdan siyasi ve başka bir talebimin olmayacağını hepiniz biliyorsunuz. Memleketi ve Kars Ardahan Iğdır’da iyi yönetilmediğini hepiniz biliyorsunuz. Bu nedenle herkesi baba ocağına olan sorumluluğunuzu yerine getirilmesi için duyarlı olmalıdır. Özellikle yaptığımız toplantıya katılıp destekleriniz esirgerseniz. Biz başarılı olamayız ve KAI”rı yalnız bırakmış oluruz.

AV. ERGÜN ÖZER, CANAN KAFTANCIOĞLU’NA VERİLEN CEZA SİYASİDİR

Daha sonra konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun Avukatı Ergün ÖZER ise, 9 yıl 8 ay hapis cezası ile yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul seçimlerini kazandığı için cezalandırılması hukuki değildir.

Kaftancıoğlu Baştan sona hukuksuz bir süreçle karşı karşıya kaldı. 23 Haziran iradesinin örgütlenmesinde büyük emeği olan Canan Kaftancıoğlu’nu intikamcı hislerle yargılamak istiyor. Biz hemşehrisi olarak yoldaşı olarak onu savunacağız”, “Asla yalnız yürümeyecek.” herkesin bunu bilmesi gerekir.

BAŞKAN MUAMMER KESKİN: ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

Daha sonra konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ise; KAI Dayanışma Platformumun masaya yatırdığı. “Ardahan’daki KURA nehri, Iğdır’daki Metzemor Nükleer Santralı, , kıyıma uğrayan Sarıçam orman katliamı gibi o cennet coğrafyayı duyarlılık göstermek. Bütün hemşehrilerimizin sorunudur.

Diğer yandan Siyasetin dayattığı Kaftancıolu’nu haklı meselesine sahip çıkmak hemşehrilik sorunudur. Bu anlamda hepimiz sahiplenmeliyiz. Gelelim asıl konulara, Hükümetin çevrecilik gibi bir sorunu yok. Çevreyle ilgili projeleri kendi halkıyla da paylaşmıyor. Türkiye’de Sinop ve mersinde olmak üzere iki tane nükleer santral yapılmak isteniyor. insanlar direniyor. Ama yapılamayı durduramıyor. Bizde biz çevreci gözüyle bir strateji izlememiz gerekir. Bölge’deki sorunları çözmek için öncelikle güçlü bir lobi kurmamız lazım.

Diğer yandan burada yapılan toplantılar çok önemli. Ama bu toplantıları bölgede yapıp, bölge halkıyla iyi bir diyalog sağlayıp birlikte hareket edersek daha etkili olabilir. Ben kanunu çerçevede Ardahan’da yapılacak her türlü projelere maddi manevi desteğimi sunacağımı da bilmenizi isterim.

SİYASETÇİ ÇİFÇİ, KURA GEDERSE FELAKET OLUR

Daha sonra konuşan KAI kanat önderlerinden Yücel Çifçi, KURA nehrinin akarını değiştirilmesinden sonra Kuranın işlev görmemesi sadece bizim Ardahan topraklar değil, Azerbaycan ve Gürcistan toprakları için önem taşır taşınması noktasında coğrafi felaket olar. Ermenistan”daki nükleer santral sadece Iğdır’la ilgili değil, Nahçivan Türkiye’ ile Ermenistan ve İran’la ilgilidir. Kura’da öyle Yanı 4 ülkeyi kapsamaktadır. Kars Ardahan Iğdır’da bu meseleler sahip çıkanlar olacak ki bizde bu platformumla kamu oyuna taşıyabiliriz.

Kars Tıp Fakültesi Baş Hekimliğine atanan Baytara gelince. Bir Milletvekili Mecliste milletvekili arkadaşını küçültmek için şöyle söylüyor sen baytar değilmesin? diyor. Evet ama neren ağırıyor. Bir baytarın Başy hekim olarak atanması siyaseten ahlakı zorlayan bir konu, bana göre O toplumu aşağılamaktır.

DR. ÖZGÜR DEVRİM KILIÇ: ÜLKE İNSANI HİÇE SAYILMIŞTIR

Daha sonra konuşan Gebze Anadolu Hastanesi DR Özgür devrim Kılıç ise; Kars devlet hastanesinde Baş hekimi Baş hekim yardımcısı varken Bir Baytar’ın Tıp fakültesin baş hekimliğine atanması ataması İnsanı, ülkeyi dikkat almadan diğer yandan Karslıları hiçe sayarak yapılan çağın bir ayıbıdır.

Bu haksızlığın Kars top0luman reva germeleri tolumu incitmiştir. bu nedenle herkes ikendi görevinin bayın geçmesi gerekir diye düşünüyorum. Diğer yandan Kars ve çevresi Halk sağlık yönünde hizmet alamadığını önce Erzurum ve genellikle İstanbul’a geldiğini biliyoruz. Bu anlamda böylesine önemli konuları Türkiye gündemine taşınırsa çözüm önerileri arkasından gelebilir.

SİYASETÇE ÇAPAN SİVİLLEŞİP BİR ARADA OLMALIYIZ

Daha sonra konuşan Siyasetçi Çeten Çapan ise; Biz öncelikle sivilleşip bir arada olmamız lazım. Çok kutuplaştırıldık. Zaman zaman farklı örgütlemeler içerisinde farklı yapılaşmalar içerisinde yedeğe düştük.

Biz sivilleşip dertlerimizi ortaya koyarsak, daha çok bir araya geliriz. daha sonra anlayış ortaklığını yakalayabilirsek her birimizin bilgi birikimlerimizle bölgede yaşanan çevre sorunları, göç, göç s sorunu, öğrenci sorunu en önemlisi sağlık hizmeti alamadığımız için Erzurum Kars yolu ölüm yolu olmaktan çıkmasına vesile olabiliriz.

İstanbul’da doğanlar hariç 800 bin nüfusumuz ve 450 bin seçmeniz var. Buda siyaseti belirleyecek bir güçtür. Bu nedenle bu ayrışmalar uzaklaşmak değilde yakınlaşmaya ihtiyacımız vardır.

Bölgemizi korumak için kurulan Kars Ardahan Iğdır Dayanışma Gurubu toplumsal sorunlara çok duyarlı olacağı kanısındayım. Bu nedenli güçlendirilmelidir. Diğer önemli konu ise, “25 yılın ardından İstanbul yönetimini kaybeden iktidar, Canan hanıma siyasi bir ceza varildi kanısındayım.

SEFER KRAKOYUNLU; METZEMOR BİR FACİADIR

Daha sonra konuşan İstanbul Azerbaycan Dernek Başkanı Sefer KRAKOYUNLU; Türkiye, Azerbaycan, İran ve Türk dünyasının ortak problemi olan Metsamor Nükleer Elektrik Atom Enerjisi Santrali bölgeye zehir saçmaya devam ediyor. Birinci derece deprem kuşağı hattı üzerinde bulunan santral 1977’de 50’li yıl teknolojisi ile yapılmış olup, Çernobil’in aynısıdır.

Kaynak: Serhat Birikim

YORUM YAP